خرج یارانه نقدی و معیشتی چقدر است؟

به گزارش تور سریلانکا، با اضافه شدن کمک های معیشتی به یارانه نقدی به عنوان پرداخت های نقدی، دولت در هر ماه بیش از 6000 میلیارد تومان بابت این دو یارانه هزینه می کند.

خرج یارانه نقدی و معیشتی چقدر است؟

به گزارش خبرنگاران، پرداخت یارانه نقدی به جمعیتی که در حال حاضر به حدود 78 میلیون نفر می رسد نزدیک به 10 سال است که با مبلغ 45 هزار و 500 تومان بین خانوارها انجام می شود.

پرداخت یارانه نقدی از محل منابع ناشی از هدفمند کردن یارانه ها و به عبارتی تغییر قیمت سوخت و حامل های انرژی انجام می شود، ولی با توجه به اینکه بر خلاف مجوز قانون برای خرج فقط 50 درصد درآمد در این بخش، عمده درآمد برای توزیع نقدی خرج شده است و طی سال های اخیر اغلب با کسری منابع نیز روبرو بود.

این در حالی است که سالانه حدود 42 هزار میلیارد تومان بابت یارانه نقدی پرداخت شده و در سال جاری که حتی دولت به حذف پردرآمدها اقدام کرد، گزارش سازمان برنامه و بودجه نشان داد که حدود 43 هزار میلیارد تومان یارانه واریز شده است که در این حالت در هر ماه به بیش از 3500 میلیارد تومان می رسد.

اما در شرایطی نقدها نسبت به توزیع نقدی از سال های پیش تا کنون ادامه داشت که در نیمه دوم سال جاری و با اصلاح قیمت بنزین، ماهانه حدود 19 میلیون خانوار(حدود60 میلیون نفر) از بین یارانه بگیران گزینش شدند که به آنها نیز از محل درآمد ناشی از افزایش قیمت بنزین در هر ماه مبلغی تحت عنوان کمک معیشتی پرداخت می شود.

پرداخت کمک معیشتی البته مبلغ یکسان نیست و به تناسب بعد خانوار است به طوری که برای خانوارهای تک نفره 55 هزار تومان، دو نفره 103 هزار تومان، سه نفره 138 هزار تومان، چهارنفره 172 هزار تومان و پنج نفره و بیشتر 205 هزار تومان واریز انجام می شود.

گزارش جدید سازمان برنامه و بودجه نشان داد که در چهارماهی که کمک معیشتی پرداخت شده در هر ماه حدود 2700 میلیارد تومان هزینه داشته است.

در این شرایط هزینه پرداخت سالانه کمک معیشتی به بیش از 32 هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

در این حالت با مجموع یارانه نقدی و کمک معیشتی در هر ماه حدود 6200 میلیارد تومان و در سال بیش از 75 هزار میلیارد تومان خرج نقدی هایی است که دولت توزیع می کند.

این مبلغ سنگین در حالی خرج می شود که بین 78 میلیون نفر یارانه بگیر حداقل 18 میلیون پردرآمد وجود دارند که نیازی به دریافت مبلغ 45 هزار و 500 تومانی ندارند، این گروه را دولت از دریافت کمک معیشتی کنار گذاشت ولی هنوز برای حذف یارانه آنها اقدام جدی انجام نداده و در سال جاری نیز که حذف را شروع کرد بی نتیجه ماند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 217

به "خرج یارانه نقدی و معیشتی چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرج یارانه نقدی و معیشتی چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید