دانشمندان آلمانی: اثر ویروس کرونا بر قلب مانند اثر سکته است

به گزارش تور سریلانکا، یک مطالعه که در آلمان صورت گرفته است نشان داد در 78 درصد از بیمارانی که از بیماری کووید 19 نجات پیدا نموده اند، این بیماری به ساختار قلب صدمه وارد نموده است و از هر 100 نفری که نجات یافته اند 76 نفر نشانه هایی از نوعی آسیب به قلب دارند که مشابه زمانی است که فرد سکته قلبی را تجربه می نماید.

دانشمندان آلمانی: اثر ویروس کرونا بر قلب مانند اثر سکته است

یک مطالعه جدید نشان می دهد ویروس کرونا ممکن است به قلب آسیب های ماندگار و خطرناک وارد کند.

تعیین شده که این ویروس تنفسی به سیستم قلبی و عروقی و سایر اندام ها مانند کلیه و مغز نیز حمله می نماید. اما تحقیق جدید ابعاد آسیب هایی که این ویروس به قلب وارد می نماید را نگران کننده توصیف می نماید.

یک مطالعه که در آلمان اجرا شده است نشان داد در 78 درصد از بیمارانی که از بیماری کووید 19 نجات پیدا نموده اند، این بیماری به ساختار قلب صدمه وارد نموده است و از هر 100 نفری که نجات یافته اند 76 نفر نشانه هایی از نوعی آسیب به قلب دارند که مشابه زمانی است که فرد سکته قلبی را تجربه می نماید.

یک تحقیق دیگر که آن هم در آلمان اجرا شده است نشان می دهد در بیش از نیمی از افرادی که دچار کووید 19 شده بودند، مقادیر زیادی از ویروس در قلب مشاهده شده است.

هنوز در عمل تعیین نیست که این آسیب ها تا چه زمانی ماندگار هستند یا اینکه آیا خطر حمله قلبی، سکته یا سایر مسائل قلبی و عروقی خطرناک را به دنبال دارند یا نه، اما این مطالعه می تواند شرح بدهد چرا بسیاری از نجات یافتگان از بیماری که تا پیش از آن سالم بودند هفته ها و ماه ها بعد از بهبود از بیماری دچار ضعف و خستگی مفرط هستند.

علاوه بر آن، این مطالعه نشان می دهد نجات یافتگان از کووید 19 باید تا زمانیکه ویروس به طور کامل از بدنشان پاک نشده است، مرتب تحت معاینات پزشکی قرار بگیرند.

این مطالعه در دانشگاه بیمارستان فرانفکورت در آلمان انجام شد. 100 نفر از نجات یافتگان از کووید 19 در این مطالعه مورد آزمایش قرار گرفتند. 50 نفر از مشارکت کنندگان کسانی بودند که قبل از کووید 19 قلب سالمی داشتند. 57 نفر که از لحاظ سن، نژاد و جنسیت کاملاً مشابه گروه اول بودند، کسانی بودند که پیش از کووید 19 دچار بیماری های قلبی بودند.

محققان در تستِ ام آرآی 78 نفر از 100 نفری که از کووید 19 نجات یافته بودند، آسیب به قلب را مشاهده کردند. تقریباً 76 درصد سطوح بالایی از یک پروتئین به نام تروپنین در قلبشان داشتند که با سطحِ این ماده در قلب کسانی که دچار حمله قلبی شده اند، برابری می کرد.

60 درصد از مشارکت کنندگان تا 71 روز بعد از تشخیص بیماری دچار التهاب در قلب بودند. در تحقیق دوم، محققان از دانشگاه قلب و عروق در هامبورگ، بافت قلب 39 نفر را که در نتیجه ویروس کرونا جان خود را از دست داده بودند، مطالعه کردند.

از این 39 نفر 35 نفر به دلیل ذات الریه ناشی از کووید 19 جان خود را از دست داد. در بدن بیشتر آن ها ویروس به قلب رسیده بود. دانشمندان در بافت قلب 24 نفر از قربانیان ویروس کرونا ویروس پیدا کردند.

16 نفر از قربانیان تجمع ویروس سارس-کووی-2 را در قلب هایشان داشتند و دانشمندان نشانه هایی یافتند که نشان می داد ویروس تا زمان مرگ بیمار به صورت فعال خودش را در بافت قلب بیمار تکثیر می نموده است.

پزشکان آمریکایی نیز فعالیت ویروس در قلب بیماران را تشخیص داده اند. حتی جوانانی که سابقه فشار خون بالا یا سایر عوامل خطر را نداشتند هم به میزان هشداردهنده ای دچار سکته قلبی و مغزی می شدند.

اثرات ویروس کرونا در بدن افراد بسیار گسترده است و اغلب دومینووار تمام بافت ها را درگیر می نماید، به همین علت تا به امروز دانشمندان اظهار ننموده اند که ویروس کرونا مستقیم به قلب حمله می نماید.

اما با نتایج تحقیقات جدید با اطمینان بیشتری می توان گفت که احتمالاً ویروس مستقیم به قلب حمله می نماید.

دکتر کلاید یانسی و دکتر گرگ فونارو، از دانشگاه نورث وسترن در یو سی ال ای، گفته اند: یافته های جدید شواهد تأمل برانگیزی را در اختیار ما می گذارند که نشان می دهند کووید 19 با حداقل بعضی از صدمات وارد شده به میوکارد قلب مرتبط است و احتمالاً این صدمات نتیجه مستقیم عفونت ویروسی در قلب بیماران است.

محققان نسبت به ایست قلبی و کاردیومیوپاتی در اثر کووید 19 هشدار داده اند. آن ها می گویند اگر تحقیقات بیشتری نتایج مشابه را نشان دهد، همه گیری کووید 19 می تواند موجی از مسائل قلبی را ایجاد کند.

اگر این اتفاق بیفتد، بحران کووید 19 فروکش نمی نماید بلکه به جای آن به نوع جدیدی از تظاهرات بیماری شامل ازکارافتادگی قلب و سایر مسائل قلبی و عروقی مزمن تبدیل می گردد.

منبع: The Daily Mail

ترجمه: سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 29 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 486

به "دانشمندان آلمانی: اثر ویروس کرونا بر قلب مانند اثر سکته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان آلمانی: اثر ویروس کرونا بر قلب مانند اثر سکته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید