شروع مجدد عملیات بازسازی مسجد جامع ساوه

به گزارش تور سریلانکا، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، شروع مجدد عملیات بازسازی مسجد جامع ساوه صورت گرفت.

شروع مجدد عملیات بازسازی مسجد جامع ساوه

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

قضیه چیست؟

رضا ایاز، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ساوه با اشاره به اینکه بازسازی و بازسازی بنای تاریخی مسجد جامع ساوه به 50 میلیارد ریال اعتبار احتیاج دارد، اظهار کرد: در سال 1399 بالغ بر دو میلیارد و 200 میلیون ریال اعتبار از محل اعتبارات ملی و استانی صرف بازسازی این شاهکار تاریخی شده است.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته عملیات موریانه زدایی، سبک سازی و کاهگل بام مسجد، بندکشی قسمت های آسیب دیده، تخلیه و بازسازی آجرهای فرسوده شبستان ها و نورپردازی محوطه داخلی انجام شد، اضافه نمود: با ادامه عملیات بازسازی این بنای ارزشمند تاریخی، در امسال کار بندکشی و اندود ضلع جنوبی، بدنه های فرسوده و کاهگل عایق بام به متراژ 1400 متر، خالی کردن بندهای فرسوده و بندکشی مجدد، تعویض آجرهای فرسوده و بخش های مورد احتیاج انجام خواهد گرفت.

ایاز پیرامون شروع مجدد عملیات بازسازی مسجد جامع ساوه گفت: مسجد جامع ساوه به عنوان نگین انگشتری تاریح این دیار قدمتی هزار ساله دارد و به عقیده کارشناسان امر به نظر می رسد که مسجد اولیه بر بنای قدیمی تری ساخته شده است به این معنی که از مصالح مسجد قدیمی تر یا بنای قدیمی تری مانند آتشکده در معماری مسجد شبستانی استفاده شده و در واقع وجود 17 لایه تاریخی در داخل گنبدخانه و فضای همجوار آن دلیلی بر این ادعاست.

وی با بیان اینکه مسجد اولیه در واقع مسجدی شبستان دار بوده و عمده مصالح به کار رفته در آن شامل خشت می شود، گفت: شواهد حاکی از آن است که دوره ساخت مسجد شبستانی به سبک خراسانی و رازی مربوط به دوران آل بویه یا دیلمان است و پس از دوره آل بویه و استقرار سلجوقیان، عملیات ایوان سازی و ساخت مناره در مسجد جامع ساوه نیز شروع شد و در واقع از قرن ششم هجری این مسجد دارای ایوان، گنبد، گنبدخانه و مناره شده است.

او گفت: یکی از ویژگی های خاص مسجد جامع ساوه و معماری این دوره، استفاده زیاد از تزئینات آجری است که در کتیبه ها و تزئینات مناره و بعضی از قسمت های مسجد قابل رویت است. این مسجد در دوره های مختلف تاریخی با اضافه شدن تزئینات و معماری خاص هر دوره همچنان به حیات و کارکرد اصلی خود ادامه داد، در دوران پهلوی اول با توجه به رونق مناطق و مساجد مرکز شهر ساوه بدلیل تراکم جمعیت و مراکز مالی حول آن، برگزاری آئین های مذهبی از جمله نماز آدینه از مسجد جامع به مسجد انقلاب واقع در میدان انقلاب این شهر منتقل شد.

ایاز توضیح داد: بازسازی مسجد جامع ساوه در زمان پهلوی دوم با حضور تیمی از متخصصین ایتالیایی شروع و پس از انقلاب متوقف شد و پس از مدتی بازسازی توسط سازمان میراث فرهنگی کشور مجددا در دستور کار نهاده شد.

وی با اشاره به اینکه معماری مسجد جامع ساوه مربوط به قرون اولیه اسلامی است و سبک و هنر به کار گرفته شده در آن نشان دهنده ذوق هنرمندان دوره های مختلف تاریخی است، اضافه نمود: یک صحن و گنبد، دو ایوان و یک مناره، محراب های متعدد و قدیمی با خطوط کوفی از دوره صفویه با خط ثلث از ویژگی های این بنای تاریخی است.

رئیس میراث فرهنگی و گردشگری ساوه همچنین از ثبت 5 اثر تاریخی طی یک سال گذشته در این شهرستان اطلاع داد و گفت: خانه نادری، خانه مقدس زاده و خانه جوکار از جمله بناهای تاریخی ساوه هستند که سال گذشته ثبت آثار ملی شدند.

او گفت: در ساوه 425 اثر تاریخی وجود دارد که 120 اثر از این تعداد به ثبت آثار ملی رسیده است و کاروانسرای باغ شیخ که یکی از بناهای دوره زندیه است و علاوه بر فضای کاروانسرایی دارای یک آب انبار، حسینیه و محراب است، نیز در انتظار ثبت جهانی است.

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ساوه اظهار کرد: عملیات بازسازیی دیوار تاریخی و عظیم ساوه به اتمام رسید. با توجه به تاریخی بودن این دیوار، عملیات بازسازیی و اجرای عایق کاهگل به جامانده بارو با اعتبار 150 میلیون ریال در دستور کار نهاده شد که اخیرا این پروژه به انتها رسید.

وی با اشاره به اینکه در گذشته دیوار تاریخی و عظیم شهرها تحت عنوان بارو شهرت داشت و ساوه نیز از جمله شهرهای دارای بارو بوده است، بیان نمود: در گذشته، شهرها عموما دارای چند دروازه بودند که نگهبانانی از آنها حفاظت می کردند، در واقع تردد به وسیله دروازه های شهر انجام می گرفت که شبها بسته می شدند، تردد ممنوع بود و توسط محافظان نگهبانی می شدند.

ایاز با اشاره به اینکه تمامی دیوارهای دفاعی مناطق کویری از مصالح خشتی بوده اند، گفت: شهرها در گذشته توسط دیوار عظیم یا بارو محافظت می شدند و عمدتا خندقی عمیق در بیرون دیوار احداث می شد تا حالت دفاعی در مقابل مهاجمین تقویت شود و در واقع تا اواخر دوران قاجار شهرها دارای دیوار دفاعی بودند.

وی توضیح داد: ساوه نیز در جنوب خود دارای دیوار عظیم یا بارو است که در واقع کارکرد اصلی آن دفاعی و محافظت از شهر بوده و قدمت آن نیز به دوره قاجار باز می شود که در ششم بهمن 1397 با شماره 32300 در فهرست آثار ملی نهاده شد.

منبع: همگردی
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 30 شهریور 1400 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 901

به "شروع مجدد عملیات بازسازی مسجد جامع ساوه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع مجدد عملیات بازسازی مسجد جامع ساوه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید