آمار جستجوی کرونایی ایرانی ها در اینترنت

به گزارش تور سریلانکا، به گزارش خبرنگاران، یک مرکز پژوهشی مطابق با آمار سرچ کلمات که به وسیله گوگل ترندز در اختیار عموم واقع شده است به آنالیز جستجوی عبارات علائم کرونا و علایم کرونا توسط کاربران ایرانی پرداخته و نمودار مربوط به این جستجو را استخراج نموده است.

آمار جستجوی کرونایی ایرانی ها در اینترنت

آنالیز و مقایسه این نمودارها با نمودارهای مرگ و میر ناشی از کرونا در ایران (که از سایت www.worldometers.info منتشر شده است)، نشان از رابطه معناداری دارد.

به نحوی که در فاصله 20 روز قبل از سه پیک (قله) مرگ و میر کرونایی قبلی، یک قله در نمودار سرچ عبارات علائم کرونا مشاهده می گردد. البته این نتیجه جدای از قله اول سرچ و جستجو درباره کرونا است که به فاصله 25 روز قبل از اولین قله مرگ و میر اتفاق افتاده است. چرا که به نظر می رسد علت آن، جستجوی مردم به دلیل ناآگاهی و اضطراب اولیه در برخورد با ویروس بوده باشد که البته طبیعی بوده و در این آنالیز از آن صرف نظر شده است.

نکته مورد توجه این است که در حال حاضر، ایران همزمان با ورود به موج چهارم کرونا در حال رسیدن به قله سرچ و جستجو عبارات علائم کرونا و علائم کرونا توسط کاربران است. (هنوز به قله نرسیده ایم) و احتمالاً در فاصله بیست روز بعد از قله، روزهای ناخوشایند کرونایی در انتظارمان خواهند بود.

در نمودار زیر جستجوی عبارات مذکور در گوگل قابل مشاهده است که در آخرین موج در حال رسیدن به قله هستیم.

جستجوی علائم / علایم کرونا در گوگل

آمارها موید افزایش تعداد مرگ و میر و تعداد مبتلایان در ایران است. تعداد مبتلایان در حال افزایش بی سابقه بوده (هر چند مرگ و میر هنوز پایین است) ولی به طور قطع بخشی از این مبتلایان بیست روز پس از قله موجِ سرچ (جستجو در گوگل)، متأسفانه قله موج مرگ و میر را تشکیل خواهند داد و احتمالاً این عدد رکورد مرگ ناشی از کرونا در ایران را بشکند.

نتیجه این آنالیز ها نشان می دهد که قله های ایجاد شده در سرچ عبارات علائم کرونا و علائم کرونا (جمعاً روی هم) در گوگل، می تواند نشانه ای از ابتلای افراد جامعه به بیماری مذکور و کنجکاوی و اضطراب در خصوص علائم آن باشد.

لذا این ایده به ذهن می رسد که احتمالاً سرچ و جستجوی عبارات مذکور در گوگل، رابطه معناداری با مرگ و میر و ابتلاء داشته باشد.

سایت گوگل ترندز نمودار سرچ این عبارت توسط مردم ایران را در یک سال اخیر به نمایش گذاشته است (نمودار سیاه رنگ) که در آن 4 قله مشاهده می گردد.

اگر به نمودار مرگ و میر ایرانیان نیز رجوع کنیم (بر اساس آمار سایت www.worldometers.info) ، متوجه می شویم که در هر قله ایجاد شده در نمودار سرچ، به فاصله 20 الی 26 روز بعد، در نمودار مرگ و میر شاهد یک پیک فوت هستیم.

بحث به طرز شگفت انگیزی دقیق است (به جز موج اول سرچ که بیشتر به دلیل اضطراب مردم به دلیل ناآگاهی بوده است نه لزوماً ابتلاء). نکته آنکه تا 28 فروردین در نمودار جستجوی کاربران ایرانی، در حال رسیدن به یک قله هستیم و می توان این پیش بینی را کرد که در آینده 20 روزه یک قله در مرگ و میر داشته باشیم که احتمالاً در همین روزها یا اوایل اردیبهشت است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 949

به "آمار جستجوی کرونایی ایرانی ها در اینترنت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمار جستجوی کرونایی ایرانی ها در اینترنت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید