جمع آوری پول از بانک های با نرخ سود 18 درصد

به گزارش تور سریلانکا، خبرنگاران : بانک مرکزی با جذب 9 هزار و 480 میلیارد تومان نقدینگی از بانکها رکوردی دیگر را در این حوزه به ثبت رسانید.

جمع آوری پول از بانک های با نرخ سود 18 درصد

به گزارش بانک مرکزی برای سومین هفته متوالی معکوس عمل نموده و با نرخ سود 18 درصد به جمع پول از بانکها پرداخت. مجموع جذب و تزریق پول در این هفته نشان می دهد در کل 9 هزار و 480 میلیارد تومان پول از بانکها در این هفته جارو شده است. این بیشترین جذب پول در هفته های اخیر بانک مرکزی بوده است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی در هفته سپری شده این نهاد با توجه به پیش بینی بانک مرکزی از شرایط نقدینگی در بازار بین بانکی، موضع عملیاتی خود را استمرار جذب نقدینگی قرار داد. از این رو، با اجرای عملیات بازار باز در قالب توافق بازخرید معکوس به مبلغ 6 هزار و 420 میلیارد تومان با سررسید 7 روزه با حداکثر نرخ 18 درصد موافقت کرد و معاملات مربوط به این عملیات و معاملات مربوط به سررسید قراردادهای توافق بازخرید معکوس هفته قبل به ارزش 3 هزار میلیارد تومان، در روز دو شنبه 31 خرداد ماه انجام شد. اختلاف این دو مبلغ نشان می دهد در این هفته بازار باز در مجموع 3 هزار و 420 میلیارد تومان نقدینگی از بانکها جمع آوری شده است.

اعتبارات قاعده مند در هفته اول اخیر

افزون بر عملیات بازار باز، در بازار بین بانکی هم بانک مرکزی با نرخ سود 22 درصد به بانکهای با احتیاج جدی تر در فاصله کوتاه مدت وام می دهد. بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق اقتصادی اسلامی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان (22 درصد) استفاده نمایند.

درهمین راستا در هفته منتهی به 31 خردادماه امسال، 4 بانک در هفت نوبت از اعتبارگیری قاعده مند در مجموع به ارزش 10 هزار و 710 میلیارد تومان استفاده کردند. بعلاوه در این دوره، مبلغ 16 هزار و 770 از ریپوی اجرا شده در قالب اعتبارگیری قاعده مند سررسید شد. مقایسه دو رقم تزریق و جذب نقدینگی در اعتبارات قاعده مند نشان می دهد در کل 6 هزار و 60 میلیارد تومان از بانکها در بازار بین بانکی پول جمع شده است.

مجموع دو اختلاف در بازار باز و اعتبارات قاعده مند نشان می دهد خالص عملکرد بانک مرکزی در هفته اخیر جذب 9 هزار و 480 میلیارد تومان نقدینگی بوده که در مقایسه با هفته های گذشته این بازار یک رکورد به شمار میرود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 23 تیر 1400 بروزرسانی: 23 تیر 1400 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 1052

به "جمع آوری پول از بانک های با نرخ سود 18 درصد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جمع آوری پول از بانک های با نرخ سود 18 درصد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید