درخت های افتخار در تهران ، 2 هزار هکتار فضای سبز نو به مرکز اضافه می گردد

به گزارش تور سریلانکا، درختان هم جان دارند و طبیعت زنده است ولی شاید کمتر برای این مهم اهمیت قائل شویم. اما هرچه بی توجهی و کوتاهی در طول سال نسبت به طبیعت داشته باشیم، نیمه دوم اسفندماه هرساله بهانه ای می گردد که به یاد طبیعت بیفتیم و به نوعی دست آشتی به سوی آن دراز کنیم.

درخت های افتخار در تهران ، 2 هزار هکتار فضای سبز نو به مرکز اضافه می گردد

به گزارش خبرنگاران، روز 15اسفندماه که در تقویم روز درختکاری ثبت شده، فرصتی را فراهم نموده تا با نزدیک شدن به روزهای پایانی زمستان و شروع فصل رویش شکوفه ها قدمی برای سبز ماندن و سبز شدن طبیعت برداریم. بر همین اساس شهرداری تهران برای تحقق این مسئله اقداماتی را عهده دار شده است و شرایطی را در جهت برپایی سبزتر این روز مهم، برمی دارد.

سازمان فرهنگی- هنری شهرداری تهران به مناسبت روز درختکاری، پویشی را با عنوان پویش درخت های افتخار اجرا خواهد نمود. مردم برای شرکت در این پویش می توانند در هر یک از محلات به یاد یکی از شهدای محله درختی بکارند. در این پویش به یاد 100نفر از مفاخر فرهنگی شهر تهران در سده گذشته 100 نهال کاشته می گردد. مردم برای شرکت در این پویش می توانند با مراجعه به فرهنگسرای منطقه خود نهال دریافت نمایند. طبق برنامه ریزی های انجام شده سعی می گردد این نهال ها بیشتر در مقابل منازل شهدا و مراکز فرهنگی کاشته گردد و روی هر درخت یک پلاک یادبود با نام شهید یا فردی که افتخار محله است، نصب گردد.

نفس های تازه شهر

شهرداری منطقه13 نیز پویشی تحت عنوان نفس های تازه شهر درنظر گرفته و در همین خصوص، محمدهادی علی احمدی، شهردار منطقه گفته است: اداره امور بانوان با همکاری اداره فضای سبز و مدیریت بوستان های سطح منطقه، در راستای تحقق رویکرد جوانی جمعیت، گرامیداشت تولد هر نوزاد به عنوان یک شهروند تازه و ترویج اهمیت توجه به محیط زیست برای دومین بار، پویش نفس های تازه شهر با عنوان هر نوزاد یک درخت را در دستور کار قرار داده است. خانواده های دارای نوزاد واجد شرایط جهت ثبت نام در این پویش می توانند به سرای محلات و بعلاوه اداره امور بانوان مراجعه نمایند.

حفظ زمین برای نسل های آینده

بعلاوه در بوستان جوانمردان واقع در منطقه5، مراسم درختکاری با حضور همسر دیپلمات ها و سفرای کشورهای خارجی مقیم در تهران انجام خواهد شد و به مناسبت روز درختکاری نهال هایی در این بوستان کاشته می شوند. علاوه بر این در بوستان نهج البلاغه واقع در منطقه2 مرکز، 100اصله نهال کاشته شده است.

اما در ادامه اقدامات انجام شده در مرکز به مناسبت روز درختکاری، عبدالمطهر محمدخانی، سخنگوی شهرداری تهران در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به پویش های درختکاری درنظر گرفته شده با مشارکت شهروندان، می گوید: به مناسبت روز درختکاری و ایام استقبال از بهار، شهرداری تهران در 2 قالب اقدام به درختکاری با مشارکت شهروندان نموده است. نخستین برنامه، کاشت 50هزار اصله درخت مثمر و ارزشمند است و منظور از درخت مثمر یعنی درختی که میوه می دهد. شهروندان می توانند درخت مدنظر را انتخاب نمایند و از2 طریق درخواست کاشت درخت در منازل خود را به شهرداری مرکز ارائه دهند. در همین خصوص می توانند با سامانه 137پلاس تماس گرفته و درخواست کاشت داشته باشند؛ بعلاوه با مراجعه به سامانه تهران من و به وسیله منوی 137پلاس، تصویر محلی را که درخت قرار است کاشته گردد بارگذاری نموده و آدرس خود را در سامانه ثبت نمایند؛ در نهایت همکاران ما در شهرداری تهران برای کاشت این درختان مراجعه خواهند کرد.

او ادامه داد: یک پویش دیگری نیز به مناسبت روز درختکاری درنظر گرفته شده که این پویش در قالب سایت ایران درخت بوده که شهروندان برای شرکت در این پویش باید به وسیله سایت، ثبت نام را انجام دهند. قرار است در این پویش حدود 20هزار درخت در 4منطقه تهران به وسیله مردم کاشته گردد و یک مسابقه نیز برگزار خواهد شد. این درختان در 4بوستان تهران هستند و این بوستان ها نیز شامل بوستان ولایت واقع در منطقه19، بوستان چیتگر واقع در منطقه22، بوستان بزرگ آزادگان واقع در منطقه15 و بوستان ساحل واقع در منطقه4 می گردد. کوشش شده در هر پهنه از شهر یک بوستان انتخاب شده و این مراسم در آن برگزار گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 اسفند 1401 بروزرسانی: 14 اسفند 1401 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 1564

به "درخت های افتخار در تهران ، 2 هزار هکتار فضای سبز نو به مرکز اضافه می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخت های افتخار در تهران ، 2 هزار هکتار فضای سبز نو به مرکز اضافه می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید