دیه دلاری و زن جوانی که با طناب دار دو هفته فاصله دارد

به گزارش تور سریلانکا، زن ایرانی که شوهر عراقی اش را با شلیک گلوله کشته است، برای پرداخت دیه شوهرش با مشکل روبرو شده و اولیای دم اعلام نموده اند اگر متهم دیه را نپردازد، قصاص می خواهند.

دیه دلاری و زن جوانی که با طناب دار دو هفته فاصله دارد

به گزارش گروه حوادث خبرنگاران از همشهری آنلاین، این زن 24 ساله که لیسانس حقوق دارد، سه سال قبل با شلیک گلوله شوهر عراقی اش را به قتل رساند. هرچند این زن ادعا کرد در دفاع از خودش این کار را نموده است، اما عمل او مصداق قتل عمد تشخیص داده شد.

براساس محتویات پرونده، 9 اردیبهشت 96 مأموران کلانتری 124 قلهک به بازپرس جنایی تهران خبر قتل یک مرد را دادند. در آنالیز های اولیه معلوم شد مقتول مردی عراقی است. به دستور بازپرس جنایی دوربین های محل حادثه بازبینی شد. تصاویر نشان می داد زن جوانی به سمت مقتول شلیک نموده و او را به کام مرگ کشانده است.

با شناسایی هویت مقتول، بلافاصله همسر ایرانی او شناسایی و دستگیر شد. زمانی که زن 24 ساله مقابل بازپرس جنایی نهاده شد، ضمن اعتراف به قتل گفت: پدرم تاجر و ساکن ترکیه است و هر چند وقت یک بار به ایران می آید. او در زمینه واردات و صادرات فعالیت می نماید. من خودم لیسانس حقوق دارم. چهار سال قبل یکی از دوستان پدرم ما را به عراق دعوت کرد.

در این سفر با جلال، شوهرم، آشنا شدم و او به من ابراز علاقه کرد. او مردی 38 ساله و دارای زن و فرزند بود، وقتی به خواستگاری ام آمد، پدرم با این ازدواج به شدت مخالفت کرد. بااین حال او دست بردار نبود. چند بار می خواست خودکشی کند که مانعش شدم و در نهایت تصمیم گرفتم پنهانی و بدون آنکه پدرم از ماجرا باخبر گردد، در کشور عراق با هم ازدواج کنیم.

متهم ادامه داد: بعد از ازدواج یک سالی ایران ماندم و بعد از آن به عراق رفتم. در این مدت صاحب دو فرزند شدم، اما زندگی خوبی نداشتم. جلال مردی بداخلاق و عصبی بود. در این سال ها بارها من را کتک زد. یک بار شوهرم می خواست من را از طبقه پنجم به پایین پرتاب کند. دو بار هم می خواست من را خفه کند، اما شانس آوردم و زنده ماندم. یک بار هم زمانی که حامله بودم، آن قدر من را کتک زد که به بیمارستان رفتم و دکترها گفتند به خاطر کتک های همسرم، قلب پسرم مشکل دار شده است.

چند باری درخواست طلاق دادم، اما طلاقم نمی داد. من می ترسیدم موضوع را به خانواده ام بگویم، چون آنها نمی دانستند من ازدواج نموده ام و همه چیز را از پدرم پنهان نموده بودم. چند روز قبل ازطریق مادربزرگم متوجه شدم پدرم می خواهد به عراق بیاید. ازآنجایی که او از ازدواجم و زندگی من در عراق چیزی نمی دانست، تصمیم گرفتم به ایران برگردم. با اینکه خیلی از دست شوهرم زجر می کشیدم، می خواستم همچنان موضوع را از پدرم مخفی کنم.

وقتی جلال فهمید من قصد دارم به ایران بیایم، به همراه یکی از دوستانش دو روز زودتر از من به صورت قاچاقی به ایران آمد. او شب قبل از حادثه اسلحه اش را به من داد تا برایش نگه دارم. می گفت چون غیرقانونی به ایران آمده است، اگر او را با اسلحه بگیرند، برایش مشکل ساز می گردد.

آن شب با جلال به خاطر پدرم دعوا کردم. آن قدر عصبانی شد که می خواست من را بکشد. ازآنجاکه اسلحه دست من بود، برای دفاع از خودم شلیک کردم. از اتفاقی که افتاده خیلی پشیمان هستم. دو کودک هفت ماهه و سه ساله ام در عراق هستند و نمی دانم با این اتفاق چه بلایی بر سر آنها می آید. پس از اعترافات زن جوان، او به بازسازی صحنه جنایت پرداخت.

در ادامه تحقیقات، وکیل زن جوان با خانواده مقتول در عراق وارد مذاکره شد و در نهایت خانواده مقتول با اعلام دو شرط از قصاص گذشت کردند. شرط اول آنها این بود که زن جوان مبلغی را به عنوان دیه پرداخت کند و شرط دوم این بود که او هرگز به عراق نرود و بچه هایش را نبیند. با قبول این دو شرط از سوی متهم، خانواده مقتول از قصاص گذشت کردند.

با توجه به رضایت اولیای دم، زن جوان با قرار وثیقه به صورت موقت از زندان آزاد و پرونده این قتل برای صدور حکم به دادگاه کیفری استان تهران ارجاع داده شد. این پرونده روی میز قضات نهاده شد و در جلسه رسیدگی درحالی که قرار بود به جنبه عمومی جرم رسیدگی گردد، وکیل اولیای دم که در عراق هستند، ادعایی را عنوان کرد که رسیدگی را غیرممکن کرد.

او گفت: رضایت ما قطعی نیست و متهم به تعهدش عمل ننموده است. او گفت: زمان مصالحه موکلان من درخواست مبلغی دیه نموده بودند. قرار بود این پول به حساب موکلان من ریخته گردد و به شرط رضایت داده بودند، اما متهم که در آن موقع شرط را قبول نموده بود، به تعهد خود عمل نکرد؛ بنابراین موکلان من درخواست قصاص دارند. موکلان من دوست ندارند یک زن جوان که دو فرزند هم دارد، قصاص گردد.

هرچند این مبلغ در زمانی که توافق شده بود، یک میلیارد تومان بود و حالا به پول ایران نزدیک به 10 میلیارد تومان است؛ اما این توافق اجرا شده و باید پرداخت گردد. با اینکه تأکید می کنم موکلان من راضی به قصاص متهم نیستند، اما اگر او حاضر نباشد به تعهدش عمل کند، درخواست قصاص دارند. سه سال از زمان توافق گذشته و هیچ پولی به موکلان من داده نشده است. این در حالی است که متهم و وکیل مدافعش همچنان تأکید کردند که حاضر به پرداخت دیه هستند؛ اما رشد ناگهانی دلار باعث شده تا آنها نتوانند همه پولی را که اولیای دم خواسته اند، پرداخت نمایند.

در نهایت وقتی طرفین هر دو راضی به مذاکره شدند، قضات دادگاه کیفری استان تهران به آنها مهلت دوهفته ای دادند تا توافق را انجام دهند و تکلیف درخواست اولیای دم نیز روشن گردد. به این ترتیب وقت رسیدگی به بعد از توافق موکول شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 706

به "دیه دلاری و زن جوانی که با طناب دار دو هفته فاصله دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیه دلاری و زن جوانی که با طناب دار دو هفته فاصله دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید