علت تپش قلب و تنگی نفس چیست؟

به گزارش تور سریلانکا، در برخی از موارد تپش قلب با علائم دیگری مثل تنگی نفس همراه است. به ندرت پیش می آید تپش قلب و تنگی نفس به همراه بیهوشی و سرگیجه باشد، اما اگر این اتفاق برای اطرافیان شما رخ داد فورا او را به یک بیمارستان منتقل کنید.

علت تپش قلب و تنگی نفس چیست؟

گاهی ممکن است فرد در قسنه سینه خود احساس درد، سوزش و محکم کوبیدن قلب داشته باشد که در این مواقع می گویند فرد دچار تپش قلب شده است. در برخی از موارد تپش قلب با علائم دیگری مثل تنگی نفس همراه است.

به ندرت پیش می آید تپش قلب و تنگی نفس به همراه بیهوشی و سرگیجه باشد، اما اگر این اتفاق برای اطرافیان شما رخ داد فورا او را به یک بیمارستان منتقل کنید. حال این سوال پیش می آید دلیل تپش قلب و تنگی نفس چیست و چگونه می توان از آن پیشگیری کرد؟ در ادامه به تمامی این سوالات پاسخ خواهیم داد.

مصرف کافئین و تپش قلب و تنگی نفس

یکی از دلایلی که باعث تپش قلب و تنگی نفس خواهد شد، مصرف کافئین است. برخی از افراد به کافئین، نوشیدنی های انرژی زا و هر مواد غذایی محرکی، حساس هستند و با مصرف این موارد دچار تپش قلب می شوند. نوشیدنی های کافئین دار باعث استرس و تپش قلب می شوند و به همین دلیل باید در مصرف این موارد پرهیز کنید. افرادی که از تپش قلب و تنگی نفس رنج می برند بهتر است نوشیدنی های کافئین دار و انرژی زا مصرف نکنند.

همچنین مصرف بیش از حد برخی از خوراکی ا مانند شکلات، نوشیدنی های الکلی و... سبب تپش قلب می شود. برخی از دارو های آلرژی و سرماخوردگی حساسیت زا هستند و ممکن است باعث تپش قلب و تنگی نفس شوند و به همین دلیل همیشه می گویند بدون نسخه پزشک دارو خریداری نکنید. گاهی امکان دارد تپش قلب بر اثر خستگی و خواب نامناسب باشد که در این صورت با استراحت مشکل تپش قلب درمان خواهد شد.

تپش قلب را چگونه تشخیص دهیم؟

تشخیص و ارزیابی تپش قلب تنها از طریق پزشک انجام میشود. متخصص قلب ابتدا سوابق بیمار، غذا و نوشیدنی که مصرف کرده است را بررسی می کند سپس با ارزیابی های فیزیکی تپش قلب را تشخیص می دهد. آزمایش های لازم بعد از بررسی کامل بیمار از طریق پزشک، صورت می گیرد و پزشک با بررسی تمام موارد دلیل تپش قلب را فهمیده و درمان را آغاز می کند. اگر تپش قلب با علائم دیگری همراه نباشد، معمولا بی خطر بوده و با انجام آزمایش های ساده خون و نوار قلب تشخیص داده می شود و با دارو قابل درمان است.

برخی اوقات تپش قلب با علائم دیگری مثل تنگی نفس، سرگیجه، حالت تهوع و بیهوشی همراه است و در این موارد پزشک برای تشخیص دلیل باید بررسی های بیشتری انجام دهد. این ارزیابی ها می تواند شامل: اکو قلب، تست ورزش، نوار قلب، سونوگرافی قلب و.. باشد. اگر دلیل تپش قلب و تنگی نفس بیماری های زمینه ای و مشکل در قلب باشد، باید فورا برای درمان اقدام کرد، زیرا ممکن است درمان نشدن آن باعث بروز مسائل بزرگتری شود.

دلیل تپش قلب و تنگی نفس ناگهانی

زمانی که فرد به صورت ناگهانی دچار تپش قلب و تنگی نفس می شود، باید فورا او را به یک مرکز درمانی منتقل کنید، زیرا دلیل های زیادی می تواند باعث بروز این مسائل شود. برخی از دلیل های تپش قلب و تنگی نفس ناگهانی موارد زیر هستند:

گیر کردن یک جسم مانند یک تکه کاغذ در راه تنفس

مسمومیت بر اثر مونوکسید کربن

حمله قلبی

آسم

بیماری های قلبی

قرار گرفتن در معرض سموم

فشار خون پایین

لخته شدن خون درون ریه ها

حمله پانیک

پنومونی

آیا تپش قلب و تنگی نفس خطرناک است؟

نامنظمی در ریتم تپش قلب مثل تعداد زیاد یا تعداد کم ضربان قلب به مرور زمان باعث بروز مسائل مثل بزرگ شدن قلب، تنگی نفس و بسیاری دیگر از مسائل خواهد شد. از شایع ترین دلیل های تپش قلب افزایش تعداد ضربان های قلب و در نتیجه بزرگ شدن قلب است. اگر این مشکل به موقع درمان نشود به مرور زمان سبب نارسایی قلبی حمله قلبی و مسائل دیگر خواهد شد.

برای پیشگیری از تپش قلب و تنگی نفس باید هر سال برای چکاپ نزد متخصص قلب بروید و با انجام بررسی های لازم در صورت وجود مشکل، با دارو های خاص برای تنظیم ریتم قلب، مشکل شما را برطرف کند. دارو های قلبی باید به درستی مصرف شوند، زیرا مصرف غیر صحیح این دارو ها باعث بروز مسائل بزرگتری خواهد شد.

منبع: رویداد24

منبع: فرادید
انتشار: 8 اسفند 1401 بروزرسانی: 8 اسفند 1401 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 1562

به "علت تپش قلب و تنگی نفس چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت تپش قلب و تنگی نفس چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید