بازسازی نقش برجسته چشمه علی شروع شد، بیش از 100 میلیون تومان صرف یادگار قاجاری ها می گردد

به گزارش تور سریلانکا، مدیر اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ری از شروع پروژه بازسازی نقش برجسته چشمه علی با اعتباری بالغ بر صد میلیون تومان اطلاع داد.

بازسازی نقش برجسته چشمه علی شروع شد، بیش از 100 میلیون تومان صرف یادگار قاجاری ها می گردد

جهت دریافت خدمات بازسازی خانه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

نوروز تقی پور گفت: آسیب نگاری نقوش، شناخت مقدار تخریب و آسیب، پاکسازی و تمیزکاری سطح با روش های غیرمخرب و مواد شیمیایی، برداشت رسوب ها، حذف جلبک ها و گلسنگ ها و راهنمایی جهت آب و جمع آوری روان آب ها در بالادست به گونه ای که بر سطح نقش برجسته جاری نگردد، از جمله اقدامات این پروژه بازسازیی است.

وی با یادآوری این که مجموعه تاریخی چشمه علی از مهمترین و پربازدیدترین جاذبه های گردشگری شهرستان محسوب می گردد، اضافه نمود: پروژه بازسازی نقش برجسته چشمه علی با نظارت کامل کارشناسان معاونت میراث فرهنگی انجام می گردد.

بنا بر این گزارش، در اردیبهشت ماه سال جاری نقش برجسته قاجاری چشمه علی از طریق رنگ مو و مواد شیمیایی مخدوش شد و همین بهانه ای شد برای پاکسازی اولیه و جلب نظر مسئولان میراث فرهنگی و شهری برای حفاظت بیشتر از آن. احمد مسجدجامعی ـ عضو شورای شهر تهران ـ در واکنش به اتفاقی که افتاده بود، گفت: اتفاق مخدوش کردن کتبیه قاجاری در شهر ری نشان می دهد حفاظت از این منطقه به طرح جامعی احتیاج دارد و متولی آن شهردار منطقه نباید باشد، بلکه مسئله ای فراملی است.

تقی پور، مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستای ری هم درباره محافظت از این نقش برجسته قاجاری با توجه به طرح بازسازی و حفاظت چشمه علی که قرار بود تا پایان سال 99 به پایان برسد و وعده های مختلف و متعدد برای حافظت از آن داده شده، اظهار نموده بود: بحث های ما متمرکز بر دسترسیِ آسان به سنگ نگاره است، پیشگیری ها هم باید بر این اساس باشد. پس از آنالیز تیم کارشناسی و متخصصان، درباره شیوه حفاظت هم تصمیم گرفته می گردد که آیا شیشه نصب گردد یا راه کار دیگری درنظر گرفته گردد.

چند ماه پس از آن اتفاق، در جلسه کمیسیون ماده پنج شهر تهران که پیروز حناچی، شهردار تهران ریاست آن را به عهده داشت، با طرح راهبردی احیاء و بهسازی محدوده تاریخی چشمه علی شهر ری موافقت شد.

سنگ نگاره فتحعلی شاه به دستور این شاه قاجار روی دیوار چشمه علی شهر ری ساخته شده است. روی نقش برجسته فتحعلی شاه روی تختی شبیه به تخت طاووس نشسته و 16 پسرش در اطرافش جمع شده اند. چشمه علی پیشینه ای هشت هزارساله دارد و کانون مهمی از شهر ری بوده است اما آن چنان که باید تا کنون محافظت نشده و هر بار به شکلی در معرض تهدید قرار گرفته است.

باشگاه خبرنگاران

منبع: گردشبان
انتشار: 9 مرداد 1400 بروزرسانی: 9 مرداد 1400 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 1084

به "بازسازی نقش برجسته چشمه علی شروع شد، بیش از 100 میلیون تومان صرف یادگار قاجاری ها می گردد" امتیاز دهید

861 کاربر به "بازسازی نقش برجسته چشمه علی شروع شد، بیش از 100 میلیون تومان صرف یادگار قاجاری ها می گردد" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی نقش برجسته چشمه علی شروع شد، بیش از 100 میلیون تومان صرف یادگار قاجاری ها می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید