نماز عید فطر را چگونه بخوانیم؟

به گزارش تور سریلانکا، با فرا رسیدن عید فطر، مسلمانان روزه دار ضروری است که در صبح روز عید نماز این روز را اقامه نمایند؛ نمازی که در زمان حضور امام (ع) واجب است و در غیبت او نیز مستحب است که به صورت جماعت اقامه گردد.

نماز عید فطر را چگونه بخوانیم؟

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، نماز عید دو رکعت است که نمازگزار در رکعت اول بعد از خواندن حمد و سوره، باید پنج تکبیر بگوید و بعد از هر تکبیر یک قنوت بخواند؛ و بعد از قنوت پنجم، تکبیر دیگری بگوید و به رکوع رود و دو سجده بجا آورد و برخیزد.

سپس در رکعت دوم چهار تکبیر بگوید، بعد از هر تکبیر قنوت بخواند و تکبیر پنجم را بگوید و به رکوع رود. بعد از رکوع دو سجده کند و تشهد بخواند و نماز را سلام دهد.

به گزارش تابناک، احکام نماز عید فطر به توضیح زیر است:

1. نماز عید فطر و قربان در زمان حضور امام (عجّل الله فرجه الشریف) واجب است.

2. نماز عید فطر و قربان در زمان غیبت مستحب است.

3. وقت نماز عید از اول آفتاب روز عید تا ظهر.

4. مستحب است که قبل از نماز عید، غسل نماییم.

5. نماز عید، سوره مخصوصی ندارد. بهتر است که در رکعت اول آن، سوره 91 (شمس) و در رکعت دوم سوره 88 (غاشیه)، یا در رکعت اول سوره 87 (اعلی) و در رکعت دوم سوره 91 (شمس) خوانده گردد.

6. نماز عید، اذان و اقامه ندارد و به جای آن سه بار گفته می گردد: الصّلوة.

7. پس از نماز، امام جماعت در برابر مردم قرار می گیرد و مانند نماز آدینه رجاءً در دو نوبت سخنرانی می کند و ضمناً پند و اندرز بیان مسائل سیاسی و اجتماعی، در عید فطر احکام زکات فطره، و در سخنرانی عید قربان احکام ذبح و قربانی و موارد مصرف آن ها را بیان می کند.

دعای قنوت نماز عید فطر

اللهمّ اهل الکبریاء و العظمة و اهل الجود و الجبروت و اهل العفو و الرّحمة و اهل التقوی و المغفرة، اسئلک بحقّ هذا الیوم، الّذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمّد صلّی الله علیه و آله ذخراً و شرفاً و کرامةً و مزیداً، ان تصلی علی محمّد و آل محمد و ان تدخلنی فی کلّ خیر ادخلت فیه محمّدا و آل محمّد، و ان تخرجنی من کلّ سوء اخرجت منه محمّدا و آل محمد صلواتک علیه و علیهم. اللهمّ انی اسئلک خیر ما سئلک به عبادک الصّالحون و اعوذ بک ممّا استعاذ منه عبادک المخلصون.

خداوندا تو سزاوار بزرگی، سرفرازی، بخشندگی، توانایی، بخشایش و رحمتی. سزاوار آنی که به خاطر تو پرهیز کنیم و از تو آمرزش بخواهیم در روزی که برای مسلمانان عید قرار داده ای؛ و برای محمد که درود خدا بر او و دودمانش باد، ذخیره افتخار و بلندی مقام که بر او و دودمانش درود فرستی و مرا بدان چه نیکی و سعادت است و به محمد (صلی الله علیه و آله وسلّم) و خاندانش ارزانی داشته ای بهره مند سازی و از هر بدی که محمد (صلی الله علیه و آله وسلّم) و خاندانش را خارج ساختی، رهایی دهی، درود تو بر محمد (صلی الله علیه و آله وسلّم) و خاندانش باد. خداوندا! از تو می خواهم بهترین چیزی را که بندگان شایسته ات از تو می خواهند، و به تو رو می آورم بدان گونه که بندگان شایسته ات از بدی ها پناه آورده اند.

آداب نماز عید فطر به توضیح زیر است:

خداوند متعال در فرازی از آیه 31 سوره اعراف می فرماید: خذوا زینتکم عند کل مسجد... یعنی هنگام رفتن به مسجد زینت های خود را بردارید. این خطاب به همه فرزندان آدم به عنوان یک قانون همیشگی که شامل اعصار قرون می گردد که زینت خود را به هنگام رفتن به مسجد با خود داشته باشید.

این جمله می تواند هم اشاره به زینت های جسمانی باشد که شامل پوشیدن لباس های مرتب و پاک و تمیز و شانه زدن موها، و به کاربردن عطر و مانند آن می گردد، و هم شامل زینت های معنوی، یعنی صفات انسانی و ملکات اخلاقی و پاکی نیت و اخلاص؛ و اگر می بینیم در برخی از روایات اسلامی تنها اشاره به لباس خوب یا شانه کردن مو ها شده و اگر می بینیم تنها سخن از مراسم نماز عید و نماز آدینه به میان آمده است، دلیل بر انحصار نیست بلکه هدف بیان مصداق های روشن است و همچنین اگر می بینیم که در برخی دیگر از روایات، زینت به معنی رهبران و پیشوایان شایسته تفسیر شده دلیل بر وسعت مفهوم آیه است که همه زینت های ظاهری و باطنی را در بر می گیرد.

در کتاب المقنع گفته است: سنت در افطار عید قربان این است که بعداز نماز انجام گردد و درعید فطر قبل از نماز.

از امام صادق (علیه السلام) نقل شده که فرمود: اگر در روز عید فطر برای رسول خدا (ص) عطر می آوردند اول به زنان خود می داد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 خرداد 1400 بروزرسانی: 22 خرداد 1400 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 995

به "نماز عید فطر را چگونه بخوانیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نماز عید فطر را چگونه بخوانیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید