پرواز اولین هلیکوپتر تاریخ بر سطح مریخ

به گزارش تور سریلانکا، در فاصله 471 میلیون کیلومتر دورتر از زمین، هلیکوپتر نبوغ در مریخ رها شد تا چند روز دیگر آماده یک پرواز تاریخی بر فراز سیاره سرخ باشد

پرواز اولین هلیکوپتر تاریخ بر سطح مریخ

خبرنگاران| در فاصله 471 میلیون کیلومتر دورتر از زمین، هلیکوپتر نبوغ در مریخ رها شد تا چند روز دیگر آماده یک پرواز تاریخی بر فراز سیاره سرخ باشد. طبق برنامه قرار بود، این بالگرد کوچک در روز 11 آوریل (22 فروردین) برای نخستین بار در این دنیای بیگانه پرواز کند.اما پس از خاتمه زودتر از موعد آخرین آزمایش صورت گرفته بر روی بالگرد نبوغ، ناسا نخستین پرواز آن در مریخ را به تعویق انداخت.

به گزارش خبرنگاران؛ اکنون برنامه ریزی برای نخستین پرواز بالگرد در مریخ به سه روز دیرتر منتقل شده و طبق بیانیه ناسا بالگرد مریخ پیمای نبوغ (Ingenuity) حداقل تا 14 آوریل (25 فروردین) در جای خود در سیاره سرخ ثابت خواهد ماند. این تأخیر در پی آزمایشی انجام می گردد که قصد داشت سرعت پره های بالگرد را به 2400 دور در دقیقه برساند.

مقامات ناسا در بیانیه ای نوشتند: طی یک آزمایش چرخش روتور ها با سرعت بالا در روز آدینه، توالی فرمان کنترل نماینده آزمایش، به دلیل اتمام زمان سنج نرم افزاری آنالیز عملکرد زودتر خاتمه یافت. این اتفاق زمانی رخ داد که می خواست کامپیوتر پرواز را از حالت پیش پرواز به حالت پرواز تغییر دهد. با این وجود بالگرد سالم و ایمن است و با زمین به خوبی ارتباط دارد.

به گفته ناسا مهندسان هلیکوپتر هنوز مشغول آنالیز داده های آن هستند تا علت مشکل را با جزئیات مشخص نمایند و آزمایش ناموفق را دوباره انجام دهند.

نبوغ اولین وسیله ای است که در سیاره دیگری پرواز خواهد نمود و ناسا آن را به لحظه پرواز برادران رایت در زمین تشبیه می نماید.

پیش بینی می گردد این بالگرد چهار پوندی، یکشنبه 11 آوریل ساعت 12:30 بعد از ظهر به وقت خورشیدی مریخ یا ساعت 10:54 شب به وقت منطقه زمانی شرقی در زمین (07:24 صبح به وقت تهران) از دهانه جزرو بلند گردد.

میمی آنگ (MiMi Aung) مدیر پروژه نبوغ ناسا گفت: در هر سیاره تنها یک پرواز برای اولین بار انجام می گردد. برادران رایت اولین پرواز روی زمین را انجام دادند و نبوغ نیز آماده است تا اولین پرواز در مریخ را انجام دهد.

نبوغ توانایی فراوری انرژی کافی را دارد و بنابراین در ساعت 10:53 شب به وقت مریخ، این بالگرد چرخش نهایی را انجام خواهد داد و سپس برای انجام پرواز تاریخی بلند خواهد شد.

نبوغ که تنها 1.8 کیلوگرم وزن دارد بالگردی کوچک است که با انرژی خورشیدی کار می نماید و یک باتری قابل شارژ مجدد برای گرم نگه داشتن تجهیزاتش در طول شب های سخت مریخ دارد. تا امروز نبوغ به شکم مریخ نورد استقامت متصل بود و برای گرم نگه داشتن تجهیزاتش از انرژی هسته ای استقامت استفاده می کرد.

این بالگرد 85 میلیون دلاری اولین هواپیمای ارسال شده به سیاره ای دیگر است و برای آنالیز فناوری های مورد احتیاج برای پرواز در سیارات دیگر طراحی شده است. نبوغ دو دوربین به همراه دارد که اطلاعات پروازش را ثبت می نمایند. این اطلاعات توسط مریخ نورد استفامت نیز مشاهده خواهد شد.

اگر همه چیز درست پیش برود، نبوغ در طول سفر 31 روزه در مریخ، چندین پرواز طولانی مدت بر روی دهانه جزرو انجام خواهد داد. ارتفاع هر پرواز نباید بیش از 5 متر باشد و طول جهت آن 90 متر خواهد بود. بال های نبوغ با سرعت 2400 دور در دقیقه می چرخند که بسیار بیشتر از چرخش بال ها در زمین است، همین امر یاری می نماید تا پرواز در جو رقیق مریخ امکان پذیر گردد.

متخصصان کنترل ماموریت در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (JPL) در جنوب کالیفرنیا انتظار دارند اولین اطلاعات مربوط به اولین پرواز را صبح روز بعد در ساعت 4:15 صبح به وقت منطقه زمانی شرقی (12:45 به وقت تهران) دریافت نمایند، اما قرار است جلسه مرتبط با نتایج این پرواز را در ساعت 3:30 صبح به وقت منطقه زمانی شرقی (12:00 به وقت تهران) آغاز نمایند.

مریخ نورد ناسا به عنوان یک ایستگاه پایگاه ارتباطی برای نبوغ عمل خواهد نمود و روز یکشنبه وظیفه دریافت دستورالعمل ها از زمین را بر عهده خواهد داشت. این دستورالعمل ها در آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا با استفاده از شبکه فضایی عمیق ناسا که وظایف را به یک آنتن دریافت نماینده استقامت ارسال خواهند کرد، ارسال می شوند و سپس رویداد اصلی در ساعت 10:35 شب به وقت منطقه زمانی شرقی (07:05 به وقت تهران) آغاز می گردد.

بالگرد نبوغ، تیغه های خود را برای آزمایشات تکان خوردن (wiggle tests) روشن خواهد نمود و اگر الگوریتم های اجرانماینده سیستم راهنمایی، ناوبری و کنترل نتایج آزمایش را تایید نمایند، دستگاه سنجش لختی (اینرسی) و شیب سنج را روشن خواهند کرد. اگر همه چیز آنالیز گردد بالگرد مجدداً شیب تیغه های روتور خود را تنظیم می نماید و آن ها را طوری پیکربندی می نماید که در قسمت اولیه چرخش به سمت بالا باعث ایجاد نیروی برآر نشوند. حدود 12 ثانیه طول می کشد تا تیغه ها از 0 به 2537 دور در دقیقه برسند که این یک سرعت مطلوب برای اولین پرواز محسوب می گردد.

پس از آنالیز نهایی سیستم، مجدداً دستور تغییر شیب تیغه های روتور داده می گردد. پیش بینی شده است که این بالگرد در اولین پروازش تنها 10 فوت (3 متر) از سطح مریخ فاصله گیرد؛ بنابراین آن ها می توانند در آن موقع چند مولکول دی اکسید کربن، نیتروژن و آرگون موجود در جو نزدیک سطح مریخ را کاوش نمایند و لحظاتی بعد اولین آزمایش پرواز آزمایشی در یک سیاره دیگر آغاز خواهد شد.

پرواز فقط 90 ثانیه به طول خواهد انجامید، اما نتیجه آن مشخص نماینده کل ماموریت است. در حالی که بالگرد در هواست دوربین ناوبری و ارتفاع سنج لیزری آن اطلاعات را به کامپیوتر ناوبری خواهند رساند تا اطمینان حاصل کند که نبوغ نه تنها در سطح، بلکه در وسط پروازگاه 33 در 33 فوت (10 در 10 متر) آن قرار گرفته است. سپس بالگرد مریخی فرود می آید و سطح دهانه جزرو را لمس می نماید و اطلاعات را به وسیله مریخ نورد استقامت به زمین می فرستد تا اتمام پرواز را تأیید کند.

انتظار می رود استقامت تصاویر مربوط به پرواز را با استفاده از دوربین های Navcam و Mastcam-Z خود ثبت کند و انتظار می رود تصاویر صبح زود روز دوشنبه، 12 آوریل به دست محققان برسد. لازم به ذکر است بالگرد نبوغ پرواز را از منظر خود نیز مستند می نماید و یک تصویر رنگی و چندین عکس ناوبری سیاه و سفید با وضوح پایین احتمالاً تا صبح روز بعد در دسترس دانشمندان قرار خواهد گرفت.

مایکل واتکینز (Michael Watkins) مدیر آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا گفت: برادران رایت فقط تعداد انگشت شماری از شاهدان عینی در اولین پرواز خود داشتند، اما خوشبختانه لحظه تاریخی عملیات خود را با یک عکس عالی ثبت کردند. اکنون و پس از 117 سال از آن موقع، ما قادر به انجام چنین عملیات و پروازی شگفت انگیزی در مریخ و ثبت آن لحظه توسط عکاسان رباتیک خود هستیم.

منبع: space.com، mars.nasa.gov

منبع: فرادید
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 973

به "پرواز اولین هلیکوپتر تاریخ بر سطح مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرواز اولین هلیکوپتر تاریخ بر سطح مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید