چیاپس، تلسکوپی برای مطالعه دقیق سیاره ها

به گزارش تور سریلانکا، این تلسکوپ سوار بر موشک روسی سویوز از گینه فرانسه راهی مدار خواهد شد. این پرتاب قرار بود سه شنبه انجام گردد که به علت ایراد فنی عقب افتاد و حالا ممکن است چهارشنبه پرتاب گردد.

چیاپس، تلسکوپی برای مطالعه دقیق سیاره ها

اثر تخیلی از چیاپس در فضا

آژانس فضایی اروپا این هفته تلسکوپی را برای مطالعه کراتی که دور سایر ستاره های کهکشان راه شیری می گردند به فضا پرتاب خواهد نمود.

این تلسکوپ به نام چیاپس متفاوت از ماموریت های قبلی است، از این نظر که هدف آن جست و جو برای یافتن سیارات تازه نخواهد بود.

ماموریت این تلسکوپ مطالعه دقیق تر سیاراتی است که قبلا کشف شده اند، به این امید که شناخت بیشتری از آن ها به دست دهد، مثلا اینکه آیا خاکی هستند یا گازی.

این تلسکوپ سوار بر موشک روسی سویوز از گینه فرانسه راهی مدار خواهد شد. این پرتاب قرار بود سه شنبه انجام گردد که به علت ایراد فنی عقب افتاد و حالا ممکن است چهارشنبه پرتاب گردد.

چیاپس (CHaracterising ExOPlanet Satellite) پروژه مشترک 11 عضو سازمان فضایی اروپا (اسا) است و راهنمایی آن را سوئیس به عهده دارد.

چیاپس نور برآمد از ستاره هنگام عبور سیاره از برابر آن را معاینه می نماید

ماموریت کاوشگر چیست؟

دانشگاه برن در همکاری با دانشگاه جنوا یک نورسنج (فوتومتر) قوی برای این تلسکوپ طراحی نموده است. این ابزار نوسان های خیلی کم در نور ستاره، به هنگام عبور سیاره از برابر آن، را اندازه می گیرد.

این رویداد موسوم به ترانزیت، قطر سیاره را آشکار می نماید، چون میزان تغییر نور، تناسب مستقیمی با سطح کره دارد. این اطلاعات در ترکیب با داده های مربوط به جرم کره - که با سایر شیوه ها به دست آمده - به دانشمندان امکان استنباط چگالی سیاره را می دهد.

دکتر کیت ایزاک دانشمند پروژه به بی بی سی گفت: با یاری همین اطلاعات است که می توانیم در خصوص ترکیب و ساختمان درون سیاره اظهار نظر کنیم؛ و با اندازه گیری چگالی سیارات مختلف که حول انواع ستاره ها می گردند خواهیم توانست در خصوص شکل گیری و تکامل این سیارات هم اظهار نظر کنیم.

چیاپس پس از قرار دریافت در مدار در تلسکوپ را برای دیدن ستارگان باز خواهد نمود

اهمیت ماموریت

از دهه 1990 تا به امروز حدود 4500 سیاره خارجی با یاری تکنیک های مختلف شناسایی شده اند. اما اکنون این احتیاج احساس می گردد که علم نجوم باید از محض شناسایی و شمارش برون سیارات فراتر رود.

سیاره شناسان لازم می بینند که خصوصیات این اجرام را به شیوه های پیشرفته تر آنالیز نمایند. آیا این سیارات اتمسفر دارند و ضخامت این اتمسفر چقدر است؟ حاوی چه نوع ابری هستند؟ آیا در سطح آن ها اقیانوسی هست؟ آیا حلقه و قمر دارند؟

چیاپس باید بتواند فقط با تکیه بر اندازه گیری نوسان نور در جریان ترانزیت به این سوالات پاسخ دهد. هدف این ماموریت آنالیز 400 تا 500 برون سیاره طی سه سال و نیم آینده است. بیشتر این کرات از نظر بزرگی چیزی میان زمین و نپتون هستند، که گاه ابر زمین توصیف می شوند.

چیاپس پروژه مشترک 11 کشور اروپایی است و تحت راهنمایی سوئیس ساخته شده است

حساسیت چیاپس

این تلسکوپ بر ستاره های درخشان تمرکز خواهد نمود، اما حتی در این حالت هم رصد های آن با چالش روبرو خواهد بود.

وقتی سیاره ای به بزرگی مشتری از برابر ستاره ای مشابه خورشید بگذرد، میزان افت نور ستاره یک درصد کل نور خواهد بود. اگر سیاره ای به اندازه زمین از برابر ستاره بگذرد، میزان افت نور 0.01 درصد است.

پروفسور ویلی بنز، از محققان چیاپس، گفت: مشکل ساختن سیستمی نوری است که بتواند این تغییرات بسیار اندک را اندازه بگیرد.

منبع: فرادید
انتشار: 16 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 8

به "چیاپس، تلسکوپی برای مطالعه دقیق سیاره ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چیاپس، تلسکوپی برای مطالعه دقیق سیاره ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید