بینایی سنجی چیست؟ چه فرقی با چشم پزشکی دارد؟

به گزارش تور سریلانکا، خبرنگاران: پزشکان چشم دو دسته اند: چشم پزشکان و بینایی سنج ها (اپتومتریست). بینایی سنجی علم مراقبت های بینایی است و کارشناسان این رشته به عنوان مراقبین بهداشت چشم مسئولیت حفظ و سلامت بینایی را بر عهده دارند.

بینایی سنجی چیست؟ چه فرقی با چشم پزشکی دارد؟

سازمان بهداشت جهانی بینایی سنجی را مراقبت از بینایی می داند. یعنی یک بیمار چشم در شروع باید توسط یک بینایی سنج معاینه گردد تا اگر دچار عیوب انکساری و اختلالات دید دو چشمی، انحرافات عضلانی انکساری چشم و مواردی از این قبیل بود توسط متخصص بینایی سنج معاینه گردد و در غیر این صورت به پزشک متخصص ارجاع داده می گردد.

چه تفاوتی میان بینایی سنجی و چشم پزشکی وجود دارد؟

بینایی سنج ها در کار تجویز عینک و لنز های تماسی مهارت دارند و تخصص چشم پزشکان در کار درمان دارویی و جراحی بیماری های چشمی است. اگر چه چشم پزشکان نیز می توانند عینک و لنز تجویز کنند، ولی مطمئنا هر کسی در زمینه کاری خودش تبحر و مهارت بیشتری دارد.

بدیهی است کسانی که دارای مسائل و اختلالات بینایی واضحی هستند می توانند از همان اول به بینایی سنج مراجعه کنند و اجازه دهند که مشکل آن ها توسط اپتومتریست آنالیز و حل گردد و در صورتی که اپتومتریست تشخیص داد که احتیاجمند خدمات پزشکی هستند آن ها را به پزشک مربوطه ارجاع دهد؛ و کسانی که اختلالات و بیماری های چشمی واضحی دارند می توانند از همان ابتدا به چشم پزشک مراجعه کنند. در هر صورت به هر کدام از این دو گروه متخصصین که مراجعه نمایید باید اطمینان بیابید که یک معاینه کامل چشمی از شما بعمل می آید.

هر چند وقت یک بار احتیاج به بینایی سنجی دارید؟

اینکه هر چند وقت یک بار ضروری است به بینایی سنج مراجعه کنید بستگی به شرایط سلامت بینایی تان دارد. اگر از عینک یا لنز های تماسی استفاده نمی کنید، پس می توانید هر دو سال یک بار جهت معاینه به بینایی سنج مراجعه کنید. افرادی که از لنز های اصلاحی استفاده می کنند یا بالای 60 سال سن دارند باید هر سال به بینایی سنج مراجعه کنند. در خصوص افراد دچار دیابت یا سایر بیماری های چشمی، به چکاپ های مکررتری احتیاج است.

علائمی که نشان می دهند باید هر چه زودتر به یک بینایی سنج مراجعه کنید. سر درد های مکرر. تاری دید. مشکل ناگهانی در دیدن از نزدیک. دو بینی. مشکل دیدن در شب. مکررا چشم ها را جمع کردن (گوشه های چشم را تنگ کردن). دیدن حلقه های نورانی وقتی که در روشنایی قرار می گیرید این علائم نشان می دهند شما به لنز های اصلاحی مانند عینک احتیاج دارید.

به چشم پزشکی مراجعه کنید یا بینایی سنجی؟

جواب این سوال به احتیاجهای تان بستگی دارد:

معاینه و تجویز، بینایی سنجی یا چشم پزشکی؟

هم چشم پزشک و هم بینایی سنج می توانند چشم های تان را معاینه کنند و هر دو می توانند برای تان عینک یا لنز تجویز کنند.

لنز های تماسی خاص، بینایی سنجی یا چشم پزشکی؟

معمولا یک بینایی سنج، انتخاب بهتری برای تجویز لنز های تماسی است. بینایی سنج در تجویز لنز های تماسی سخت تخصص بیشتری دارد و نوع معاینه ای که از چشم های تان به عمل می آورد بهتر است.

لیزر یا سایر جراحی های چشم، بینایی سنجی یا چشم پزشکی؟

اگر قصد جراحی با لیزر یا جراحی های دیگری را دارید، چشم پزشک انتخاب بهتری برای شماست. در غیر اینصورت، یک بینایی سنج هم می تواند کار های یک چشم پزشک عمومی را انجام دهد.

بیماری های جدی چشم، بینایی سنجی یا چشم پزشکی؟

اگر دچار عارضه ای جدی شده اید، مثلا تباهی لکه زرد یا رتینوپاتی دیابتی، معمولا باید به یک متخصص چشم یا همان چشم پزشک مراجعه کنید. اما اگر دچار عارضه خاصی نیستید انتخاب چشم پزشک یا بینایی سنج به عهده خودتان است.

شکسته شدن عینک یا آسیب دیدن لنزها، بینایی سنجی یا چشم پزشکی؟

اگر عینک تان شکسته یا لنزهای تان آسیبی دیده است، پس باید به بینایی سنج مراجعه کنید. بینایی سنج می تواند لنز جدید به شما بدهد یا دستور تعمیر عینک تان را بدهد. همچنین بینایی سنج می تواند خیال تان را راحت کند که عینک یا لنزی که در حال حاضر استفاده می کنید مناسب تان است.

چشم درد، بینایی سنجی یا چشم پزشکی؟

اگر دچار چشم درد هستید چه باید بکنید؟ واقعیت این است که هم بینایی سنج و هم چشم پزشک می توانند یاری تان کنند علت درد چشم های تان را پیدا کنید. بعضی از افراد مراجعه به بینایی سنج را ترجیح می دهند، چون می دانند اگر لازم باشد، بینایی سنج آن ها را به چشم پزشک ارجاع خواهد داد. عده ای دیگر نیز نگران هستند درد چشم های شان ناشی از مسئله ای جدی باشد و فکر می کنند بهتر است هر چه زودتر به یک جراح چشم مراجعه کنند. در این مورد تصمیم با شماست. چیزی که مهم است اقدام به موقع و مراجعه به یک پزشک قابل اطمینان است.

منابع: temeculacreekoptometrist ،health.clevelandclinic ،vspdirect ،horizonlaservision

منبع: برترین ها
انتشار: 30 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 426

به "بینایی سنجی چیست؟ چه فرقی با چشم پزشکی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بینایی سنجی چیست؟ چه فرقی با چشم پزشکی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید