تاثیر غذاهای چرب بر مغز انسان

به گزارش تور سریلانکا، تحقیقات نشان داده است که غذا های حاوی چربی اشباع شده می توانند باعث التهاب در سراسر بدن و احتمالاً در مغز شوند. اسید های چرب بعلاوه می توانند از سد خونی مغزی عبور نمایند. ممکن است اسید های چرب مستقیماً با مغز در تعامل باشند

تاثیر غذاهای چرب بر مغز انسان

خبرنگاران| غذا های چرب ممکن است در بسیار خوشمزه و وسوسه نماینده به نظر برسند، اما تحقیقات تازه نشان می دهد که خوردن تنها یک وعده غذایی سرشار از چربی های اشباع شده می تواند توانایی ما برای تمرکز کردن را مختل کند.

به گزارش خبرنگاران؛ این مطالعه نحوه عملکرد 51 داوطلب خانم را پس از خوردن یک وعده غذایی با چربی اشباع شده یا همان وعده غذایی تهیه شده با روغن آفتابگردان که سرشار از چربی غیراشباع است، در آزمایش توجه و تمرکز آنالیز و مقایسه کرد.

عملکرد داوطلبان در این آزمایش پس از خوردن وعده غذایی با چربی اشباع بالا بدتر از خوردن وعده غذایی حاوی چربی سالم تر بود که نشان دهنده ارتباط بین آن غذای چرب و عملکرد مغز بود.

محققان بعلاوه در حال آنالیز این موضوع بودند که آیا وضعیتی به نام روده نشتی که به باکتری های روده اجازه ورود به جریان خون را می دهد، تأثیری بر غلظت دارد یا خیر. شرکت نمایندگانی که دارای نشتی روده بیشتری بودند، بدون توجه به اینکه کدام وعده غذایی را خورده بودند، در ارزیابی توجه، بدتر عمل کردند. از دست دادن تمرکز پس از یک وعده غذایی برای محققان کاملا مشهود بود.

وعده غذایی تهیه شده با روغن آفتابگردان، در حالی که چربی اشباع شده کمی دارد، همچنان حاوی اندازه زیادی چربی رژیمی است. از آنجایی که هر دو وعده غذایی پرچرب و بالقوه مشکل ساز بودند، تأثیر شناختی وعده غذایی با چربی اشباع بالا اگر با یک وعده غذایی کم چرب مقایسه گردد، می تواند حتی بیشتر باشد.

این مطالعه در American Journal of Clinical Nutrition منتشر شده است.

زنان در این مطالعه ارزیابی اولیه اندازه توجه خود را در طی یک بازدید صبحگاهی از آزمایشگاه تکمیل کردند. این ابزار که تست عملکرد پیوسته نام دارد، معیاری برای سنجش توجه، تمرکز و زمان واکنش پایدار بر اساس 10 دقیقه فعالیت مبتنی بر رایانه است.

بعد از آن وعده غذایی پرچرب: تخم مرغ، بیسکویت، سوسیس بوقلمون و سس حاوی 60 گرم چربی، یا یک روغن مبتنی بر اسید پالمیتیک با چربی اشباع بالا یا روغن آفتابگردان با چربی اشباع کمتر. هر دو وعده غذایی در مجموع 930 کالری داشتند.

پنج ساعت بعد، زنان دوباره تست عملکرد مداوم دادند. بین یک تا چهار هفته بعد، آن ها این مراحل را تکرار کردند و برخلاف وعده غذایی که در اولین دیدار خورده بودند، تغذیه شدند.

پس از خوردن وعده غذایی سرشار از چربی اشباع شده، همه زنان شرکت نماینده به طور میانه 11 درصد کمتر قادر به تشخیص محرک های هدف در ارزیابی توجه بودند. کاهش تمرکز در زنانی که نشانه هایی از نشتی روده داشتند نیز آشکار بود: زمان پاسخ آن ها نامنظم تر بود و کمتر توانستند توجه خود را در طول آزمایش 10 دقیقه ای حفظ نمایند.

اگرچه این مطالعه تعیین نمی کند که در مغز چه می گذرد، اما نشان داده است که غذا های حاوی چربی اشباع شده می توانند باعث التهاب در سراسر بدن و احتمالاً در مغز شوند. اسید های چرب بعلاوه می توانند از سد خونی مغزی عبور نمایند. ممکن است اسید های چرب مستقیماً با مغز در تعامل باشند. چیزی که نشان می دهد، قدرت اختلالات مرتبط با روده است.

تجزیه و تحلیل آماری تأثیرات بالقوه دیگری بر شناخت، از جمله علائم افسردگی و میانگین مصرف چربی اشباع شده رژیم غذایی شرکت نمایندگان را در نظر گرفت. زنان در این مطالعه سه وعده غذایی استاندارد خوردند و به مدت 12 ساعت قبل از هر بازدید از آزمایشگاه ناشتا بودند تا تغییرات رژیم غذایی را کاهش دهند که می تواند بر پاسخ فیزیولوژیکی آن ها به وعده های غذایی پرچرب تأثیر بگذارد.

یافته ها نشان می دهد که تمرکز می تواند حتی در افرادی که تحت استرس بیماری همه گیر هستند و برای راحتی به غذا های چرب روی می آورند، مختل گردد.

آنچه می دانیم این است که وقتی مردم مضطرب تر هستند، غذا های پرچرب را مجذوب کننده تر از به عنوان مثال کلم بروکلی می دانند. ما از تحقیقات دیگر می دانیم که افسردگی و اضطراب می توانند در تمرکز و توجه نیز اختلال ایجاد نمایند. وقتی این را به وعده غذایی پرچرب اضافه می کنیم، می توانیم انتظار داشته باشیم که اثرات دنیای واقعی حتی بیشتر باشد.

منبع: Technology.org

منبع: فرادید
انتشار: 21 آذر 1400 بروزرسانی: 21 آذر 1400 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 1234

به "تاثیر غذاهای چرب بر مغز انسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر غذاهای چرب بر مغز انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید