راهنمای خرید چادر مسافرتی

به گزارش تور سریلانکا، در بیشتر شهرهای ساحلی چادرهای مسافرتی رنگارنگی را می بینیم که تعدادی از گردشگران را در خود جای داده، اما یکی از دغدغه های همیشگی آن ها چگونگی انتخاب و خرید چادری مناسب با شرایط شان است. با کمی دقت متوجه می شویم که چادر مسافرتی امروزه به عنوان یکی از اصلی ترین لوازم سفر گوشه ای از صندوق اتومبیل قرار گرفته و بنابراین اگر قصد خرید چادر مسافرتی را دارید به توصیه های ما توجه کنید تا چادری راحت و ایمن را برای سفرهای خود تهیه کنید و از راحتی داخل آن هنگام سفر با خانواده لذت ببرید.

راهنمای خرید چادر مسافرتی

ظرفیت چادر مسافرتی

اگر قصد خرید چادر مسافرتی با ظرفیت 5 نفر را دارید حتما چادری با ظرفیت 6 نفر تهیه کنید، چون وسایل همراه شما یقیناً به اندازه یک نفر فضا احتیاج دارند. البته اگر به موضوع مهمان در این گونه سفرها زیاد توجه نکنیم. این فضای اضافه هیچ وقت بلااستفاده نخواهد ماند. به یاد داشته باشید که ظرفیت هر چادر نسبت به فضای کف آن در نظر گرفته می گردد و برای خوابیدن هر نفر با کیسه خواب استاندارد در نظر گرفته شده و هرگز مثل اتاق خواب فضای اضافی نخواهید داشت.

حریم خصوصی اتاق ها در چادر مسافرتی

بسیاری از چادرهای مسافرتی با دیواره های نازکی به باریکی یک برگ کاغذ از هم جدا شده اند بنابراین برای حفظ حریم خصوصی خانواده همواره سعی کنید به ضخامت این دیواره ها توجه کافی داشته باشید، این مساله یعنی حفظ حریم خصوصی شما هنگام سفرهای گروهی یا استفاده از کمپ های عمومی واقعاً برای شما بسیار پراهمیت خواهد بود و شاید گاهی هم دردسرساز باشد. به هر حال قبل از انتخاب چادر مسافرتی، خودتان از فروشنده بخواهید تا نمونه ای باز شده از آن مدل را به شما نشان دهد تا از ضخامت دیواره های آن کاملا مطمئن شوید. بهترین راه برای این کار استفاده از یک چراغ قوه است چون این مشکل، یعنی نازک بودن دیواره چادر ها، همواره هنگام غروب و شب نمایان می گردد.

سهولت نصب چادرهای مسافرتی

بیشتر چادرهای مسافرتی خانوادگی دارای لوازم جانبی زیادی مثل میز، جایگاه و به خصوص میله های نگهدارنده چادر هستند؛ اما استفاده از این وسایل احتیاجمند تمرکز یا دانستن قوانین خاصی نیست. با این امتیاز هرچه نصب چادر ساده تر باشد شرایط بهتری برای شما فراهم خواهد شد.

وسایل جانبی و میله های نگهدارنده چادرهای مسافرتی

میله ها و لوازم جانبی چادرها اصلی ترین اجزای آن هستند، بنابراین استقامت این وسایل و طول عمر آنها باعث بهبود کیفیت چادر می گردد. پس هنگامی که برای خرید چادر سفری به فروشگاه رفته اید، ابتدا به لوازم جانبی و خدمات پس از فروش این وسیله توجه کنید تا اگر یکی از این وسیله ها، میله ها و بست ها خسارت دید بتوانید به سادگی آن را تعویض یا تعمیر کنید. این امتیاز باعث می گردد که در صورت بروز خسارت برای این وسایل چادر خود را به انباری منزل تحویل ندهید و به دنبال پس انداز کردن جهت خرید چادری جدید نباشید.

ارتفاع چادر مسافرتی

به خاطر داشته باشید که تفاوت بسیار زیادی بین چادرهای خانوادگی برای سفرهای تفریحی تابستانی شما و چادرهای حرفه ای برای کوهنوردی یا دیگر مصارف وجود دارد که یکی از آن ها ارتفاع داخل این چادرهاست. در واقع چادرهای خانوادگی خانه ای کوچک و سیار هستند که وظیفه حفظ خانواده در یک سفر تابستانی بر عهده آنهاست و احتیاج به امکانات ویژه ای در این نوع چادرها نیست. بنابراین ایستادن راحت شما هنگام راه رفتن در این فضا یا داخل چادر از مزیت های این نوع چادر برای شما و خانواده شماست پس همواره هنگام خرید سعی کنید چادرهایی که حداقل 170 سانتی متر ارتفاع دارند، انتخاب کنید چون این ارتفاع در واقع حد معمول برای ایستادن است البته اگر شما جزو بلندقدها نیستید.

وزن چادر مسافرتی همراه لوازم جانبی

چادرهای مسافرتی همواره وسایل جانبی زیادی دارند که باعث اضافه وزن چادر می شوند. این وزن اضافه هنگام راهپیمایی های طولانی تا رسیدن به محل کمپ برای شما واقعاً دردسرساز خواهد بود. به یاد داشته باشید که همواره اتومبیل شما تا نزدیک کمپ نمی رسد، بنابراین ضروری است علاوه بر کوله پشتی، دیگر وسایل چادر را نیز حمل کنید. با کمی دوراندیشی هنگام خرید چادر مورد احتیاجتان به وزن خالص آن کاملاً توجه داشته باشید. معمولا وزن خالص چادر روی بسته بندی آن چاپ شده که با توجه به آن می توانید از دردسر بزرگی در آینده جلوگیری کنید، چون گاهی وزن چادر باعث انصراف شما از ادامه سفر می گردد.

اندازه بسته چادر هنگام جمع شدن کامل

فضای داخل صندوق عقب اتومبیل یا باربند آن همواره جای نگرانی شما هنگام سفرهای خانوادگی بوده و هست چون در این گونه سفرها که قصد استفاده از چادر را دارید مجبورید مقداری از فضای داخل صندوق یا باربند اتومبیل را به چادر سفر خودتان اختصاص دهید، بنابراین باید متناسب ترین چادر را هنگام خرید انتخاب کنید تا در آن دچار مشکل کمبود جا نشوید، اما چادرهای امروزی کمتر این مشکل را برای صاحبان شان ایجاد می نمایند.

فضای داخل اتاق ها

وقتی قصد خرید چادر سفری را دارید، شاید هرگز به این موضوع توجه ننموده باشید، اما این موضوع یعنی کمبود فضای داخلی اتاق های چادر هنگام سفرهای تفریحی گاهی باعث سردرگمی شما خواهد شد. به طور کلی همه ما از کمبود فضا در منزل یا اتاق کارمان ناراحت می شویم، اما چون امکانات رفاهی مناسب دیگری در اختیار ماست این مشکل زیاد برای مان دردسرساز نخواهد شد. ولی هنگام سفر این اشکال کوچک دردسر بزرگی را به همراه خواهد داشت چون امکانات رفاهی مناسبی مثل منزل در اختیار ما نیست؛ بنابراین وقتی قصد انتخاب چادر را دارید به فضای داخلی و امکانات جانبی آن که قرار است آسایش شما را فراهم نمایند توجه کامل داشته باشید، پس هرگز در خرید چادر مسافرتی خود عجله نکنید و حسابی این موارد را مدنظر قرار دهید.

پنجره ها

تعداد و اندازه پنجره های چادرهای مسافرتی یکی از مهم ترین امتیازات چادرهای خانوادگی است. بنابراین به تعداد و اندازه این قسمت از چادر سفری خودتان توجه ویژه داشته باشید، تا هم نور کافی و هم تهویه مناسب هوای چادر، موجبات آسایش شما را فراهم می نماید. البته اساسی ترین نکته برای این پنجره ها این است که حتما محافظ ورود حشرات قابل تعویض روی آنها نصب شده باشد.

جنس چادر مسافرتی را چطور انتخاب کنیم؟

آخرین و اساسی ترین گزینه برای انتخاب مناسب ترین چادر، جنس مواد اولیه تشکیل دهنده آن برای شماست؛ چون همان طور که می دانید اگرچه بیشتر این چادرها از نوعی پولیمر (مواد پلاستیکی) فراوری شده اند ولی میزان تراکم و کشش بین مولکولی این مواد متفاوت است که باعث تفاوت مورد مصرف این چادرها می گردد.

آشنایی با انواع چادر مسافرتی

انتخاب نامناسب چادر سفر می تواند طبیعت گردی شما را با دردسرهای مختلفی همراه کند که حداقل آن برگشتن از سفر و یا مراجعه به یک مسافرخانه ارزان قیمت و بی کیفیت با کوله باری از خاطرات بد است! اما در عوض اگر کمی وقت صرف مطالعه انواع، کیفیت و قابلیت های مختلف چادر کنید می توانید در شرایط حساس و در یک شب بارانی و سرد از این که چنین چادر مقاوم و مطلوبی دارید به خود ببالید!

برای انتخاب چادر مناسب باید بدانید که چادرهای مسافرتی از نظر شکل ظاهری چند نوع هستند:

1- چادرهای چارچوب دار (Frame Tent):

این نوع چادر بهترین و بیشترین فضا و سقف آزاد جهت ایستادن را دارد. فضای خواب، آشپزی و نشستن در آن از هم جدا هستند. قاب یا چارچوب در این چادر از جنس استیل است. لایه محافظ شرایط بد جوی در این چادر از جنس کتان یا الیاف مصنوعی است.

2- چادر گرده ماهى (Ridge Tent):

چادری مثلثی، با یک تیر افقی در طول چادر که توسط دو تیرک عمودی در ابتدا و انتهای چادر حمایت می گردد. این چادر بسیار مقاوم بوده و سقف آزاد آن هم مناسب است. تنها عیب آن در قسمت پهلوهای غیر مستحکم آن است. جهت استقامت بیشتر در باد این چادر از طریق طناب های مخصوص چادر به زمین محکم می شوند.

3- چادر گنبدی (Dome Tent):

همان طور که از اسم آن بر می آید این نوع چادر به شکل گنبدی است. برپا کردن آن بسیار آسان است و با عبور تیرک های قابل انعطاف و سبک از داخل آستین چادر آماده می گردد. تیرک ها در بالای چادر با هم تقاطع غیر متصل دارند. تیرک ها از جنس پلاستیک تقویت شده با الیاف شیشه یا آلیاژ هم بسته است. این نوع چادر قابل حمل و اندازه آن نیز متغیر بوده حتی سایزهای مناسب تعداد نسبتا زیاد افراد را نیز در خود جای می دهد. این چادر به علت قیمت مناسب، راحتی حمل، سبک بودن و... پرفروش ترین نوع چادر است. توجه داشته باشید که هرچه ارتفاع گنبد بیشتر باشد آسیب پذیری آن در برابر باد بیشتر است.

4- چادر ژئودزیک (Geodesic Tent):

این چادر شبیه چادر گنبدی است اما در آن آرایش تیرک ها متفاوت است که موجب مقاومت بیشتر چادر در برابر وزش باد می گردد. تیرک های انعطاف پذیر از جهات مختلف چادر عبور نموده و بدنه چادر را به صورت صاف و کشیده نگاه می دارد.

5- چادر گردشی (Touring Tent):

در این چادر، تیرک ها و گنبد به صورت کشیده است. جنس چادر از نایلون و پلی استر و به ندرت از کتان است. این نوع چادر مسافرتی معمولا پنجره دارند. این چادرها دارای قسمت دالان مانند خارجی جهت استفاده از سایه بان و انجام آشپزی هستند.

6- چادر رو در رو(VIS-A-VIS Tent):

در این نوع چادر مسافرتی معمولا دو فضای مخصوص استراحت و خواب در دو طرف محوطه وسط یا نشینمن قرار گرفته است. قسمت وسط و یا اصلی می تواند به صورت گنبدی و یا گرده ماهی باشد.

7- چادر تونلی یا حلقه ای (Hoop Tent):

چادرهای مسافرتی حلقه ای و تونلی بسیار به هم شبیه هستند در این چادرها معمولاً یک یا چند تیرک به صورت حلقه ای در عرض چادر عبور می نماید. وجود تیرک های دایره ای موجب می گردد تا دیواره چادر به شکل تونل درآمده و فضای داخل آن نسبت به بسیاری از انواع چادر بیشتر باشد. این چادر معمولا ً بسیار مقاوم و سبک و مورد علاقه کوهنوردان است.

بعد از خریدن چادر مناسب مطلب گرم کردن چادر و کیسه خواب را بخوانید.

منبع:ویوان نیوز

منبع: دالاهو
انتشار: 21 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 469

به "راهنمای خرید چادر مسافرتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید چادر مسافرتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید