رگبار و وزش باد شدید در 11 استان

به گزارش تور سریلانکا، سازمان هواشناسی کشور نسبت به وقوع رگبار و وزش باد شدید در 11 استان و افزایش ارتفاع موج در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان تا 2 متر هشدار داد.

رگبار و وزش باد شدید در 11 استان

به گزارش خبرنگاران، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ وقوع رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید موقتی و در مناطق مستعد رخداد تگرگ را امروز (24 فروردین ماه) در استان های فارس، کرمان، یزد، بوشهر، نیمه غربی خراسان جنوبی، خراسان رضوی، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب اصفهان و شمال سمنان، فردا (25 فروردین ماه) در استان های فارس، کرمان، یزد، خراسان رضوی، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان، شمال سمنان، جنوب و شرق اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد پیش بینی می نماید.

حاکمیت این شرایط جوی پنج شنبه (26 فروردین ماه) در استان های خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، یزد، کرمان، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان و شمال و شرق سمنان و آدینه (27 فروردین ماه) در استان های خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی و شمال سمنان قابل پیش بینی است و لغزندگی جاده ها، احتمال جاری شدن آب در مسیل های خشک و نفوذ ناپذیر، احتمال آسیب رسیدن به محصولات کشاورزی و احتمال برخورد صاعقه دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در تردد جاده ای و عبور از حاشیه رودخانه ها، احتیاط در فعالیت های کوهنوردی، احتیاط در جابجایی عشایر کوچ رو و چرای دام در مناطق مرتفع توصیه می نماید.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ آورده است: وقوع رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید تا خیلی شدید موقتی همراه با خیزش گرد و خاک و در مناطق مستعد برخورد صاعقه و بارش تگرگ فردا (25 فروردین ماه) در استان خراسان جنوبی پیش بینی می گردد.

از اثرات حاکمیت این شرایط جوی می توان به احتمال جاری شدن روان آب، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال برخورد صاعقه، لغزندگی جاده ها، احتمال آسیب به محصولات کشاورزی اشاره نمود و سازمان هواشناسی نسبت به پرهیز از اتراق در اطراف رودخانه ها، بازگشایی آبراه ها، انجام اقدامات مدیریتی رودخانه و سیلاب، آمادگی دستگاه های اجرایی خدمت رسان و عدم قرارگرفتن عشایر کوچ رو و چرای دام در مسیل ها و ارتفاعات اشاره نمود.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ دیگری آورده است: افزایش ارتفاع موج 1 تا 1.5 متر و در فراساحل تا 2 متر پنج شنبه (26 فروردین ماه) در خلیج فارس، غرب تنگه هرمز و شرق دریای عمان، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر، غرب هرمزگان و سیستان و بلوچستان، آدینه (27 فروردین ماه) در نواحی شرقی و مرکزی خلیج فارس، غرب تنگه هرمز و دریای عمان، نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان، شنبه (28 فروردین ماه) در نواحی شرقی و مرکزی خلیج فارس، غرب تنگه هرمز و شرق دریای عمان، نواحی ساحلی و دور از ساحل سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر پیش بینی می گردد.

در این شرایط جوی احتمال غرق شدن شناگران و قایق های کوچک، آسیب دیدن شناورهای سبک، پاره شدن تورهای صیادی، اختلال در فعالیت های دریایی در ساحل و فعالیت های فراساحل وجود داد بنابراین سازمان هواشناسی به احتیاط در شنا و تفریحات آبی، احتیاط در تردد شناورهای تفریحی، سبک و نیمه سبک و فعالیت های شیلاتی توصیه می نماید.

در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می گردد که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب گردد. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می گردد.هشدار زرد رنگ نیز به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 خرداد 1400 بروزرسانی: 2 خرداد 1400 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 970

به "رگبار و وزش باد شدید در 11 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رگبار و وزش باد شدید در 11 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید