سامانه رویتاب به عنوان یکی از دستاوردهای معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی معرفی گردید

به گزارش تور سریلانکا، ایسنا/ براساس آخرین اخبار منتشر شده، سامانه رویتاب به عنوان یکی از دستاوردهای معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی معرفی گردید.

سامانه رویتاب به عنوان یکی از دستاوردهای معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی معرفی گردید

در نمایشگاه توانمندی ها و دستاوردهای جهاد دانشگاهی درباره سامانه رویتاب که یکی از دستاوردها جهاد دانشگاهی در طول دو سال گذشته است، با فرزین پورمحبی نویسنده، پژوهشگر و یکی از مدیران معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی به عنوان یکی از ایده پردازان این سامانه و امیرحسین اسدی طراح این سامانه به گفت وگو نشستیم.

پورمحبی سامانه رویتاب را بازتابی از رویدادهای معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی معرفی می نماید و در این باره می گوید: این سایت دو سالی است که به وسیله معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی راه اندازی شده است. در واقع یکی از مبتکرانه ترین طرح هایی است که در معاونت فرهنگی اجرا شده است. یکی از مسائلی که همواره در معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی وجود داشت، نبود اتصال بین واحدهای معاونت فرهنگی بود. ما باید به عنوان ستاد مانند نخ تسبیح واحدهایمان را به هم متصل می کردیم.

او می افزاید: معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی40 واحد در سراسر کشور دارد که هر کدام قسمت هایی از این معاونت را شامل می شوند. برای اینکه حلقه اتصال بین این 40 واحد باشیم، آنالیز هایی انجام دادیم تا به راه اندازی سامانه رویتاب رسیدیم. برای تمامی واحدهای سراسر کشور در این سایت قسمت هایی طراحی شده و هر واحدی می تواند رویدادهای فرهنگی خود را در آن قسمت به نمایش بگذارد. با این اقدام همه واحدها از تمام کم و کیف کارهای یکدیگر باخبر می شوند و این در حالی بوده است که قبل از آن هیچ یک از واحدها از فعالیت های یکدیگر آگاه نمی شدند مگر در بعضی از گزارش ها که آن هم به گزیده ای از این فعالیت ها اشاره میشده است.

این مدیر فرهنگی درباره پخش زنده سامانه رویتاب می گوید: پخش زنده نیز یکی از قسمت های این سایت است. برای مثال اگر واحدی جشنواره ای داشته باشد می تواند در پخش زنده سایت آن را به نمایش بگذارد تا مابقی واحدها این جشنواره را به صورت زنده دنبال نمایند. این سایت باعث شده واحدها از تجارب یکدیگر استفاده نمایند و از هم ایده برداری نمایند. بعلاوه این حلقه ارتباط یک رقابت جالب بین این واحدها ایجاد نموده است تا به فعالیت های بیشتری بپردازند.

پورمحبی با بیان اینکه سایت رویتاب بستری را فراهم نموده که ستادها ارزش واقعی خود را پیدا نمایند، رادیو رویتاب را به عنوان بخش دیگری از سامانه رویتاب معرفی می نماید و در شرح آن می گوید: ما در بخش رادیو رویتاب سعی نموده ایم که تمام وقایع فرهنگی هر ماه را با زبان شاد و مرفه برای مخاطبین تعریف کنیم.

امیرحسین اسدی در بخش دیگر این گفت وگو درباره سامانه رویتاب اینگونه شرح می دهد: سامانه رویتاب با هدف یکپارچه سازی رویدادهای فرهنگی جهاد دانشگاهی دو سال است که فعالیت می نماید و قبل از این اتفاق ما تعدد وب سایت ها را داشتیم؛ یعنی هر واحد رویدادهای مربوط به خودش را روی وبسایتی که داشت، قرار می داد، بنابراین درگاه مشترکی برای اینکه فرد بیرونی و یا دانشجو بتواند با رویدادهای فرهنگی جهاد دانشگاهی آشنا گردد، وجود نداشت.

او ادامه می دهد: با شیوع کرونا و گرایش تمام رویدادها به سمت پخش آنلاین و اینترنتی شدن، این بستر برای ما فراهم شد که در مرحله اول همه این رویدادهای معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی را در یک سامانه تعریف کنیم و به تعریف نماینده رویداد یک سری ابزار داده شد که بتواند رویدادش را در این سامانه تعریف کند. بدین شکل دانشجو می تواند با ورود به این سامانه به تمام رویدادهای فرهنگی جهاد دانشگاهی دسترسی داشته باشد.

اسدی یکی از اهداف این سامانه را تسهیل حضور دانشجویان در رویدادهای فرهنگی جهاد دانشگاهی می خواند و می افزاید: این امکان بوجود آمده که دانشجویان به راحتی بتوانند در رویدادهای متفاوت فرهنگی جهاد دانشگاهی شرکت نمایند و با هر فعالیت فرهنگی کسب امتیاز نمایند. این گونه یک دانشجو بعد از اتمام دوره تحصیلی دارای یک شناسنامه فرهنگی می گردد. در واقع هدف از این کار این است که هر سال دانشجوی فعال فرهنگی جهاد را شناسایی کنیم تا در مراسمی از او قدردانی کنیم. از طرفی هم هر واحد اطلاعاتش آرشیو می گردد و یک مجموعه کامل از فعالیت ها و رویداد هایش را ثبت می نماید.

اسدی در سرانجام با بیان اینکه در این سامانه هر رویداد دارای یک آدرس اختصاصی است، درباره ابزارهای سامانه رویتاب می گوید: بطور کلی در 7 دسته بندی رویدادها را تعریف می کنیم. در این سایت پخش زنده رویداد ها را داریم، بعلاوه کارگاه های آموزشی در این سایت قرار گرفته که با شرکت در آنها و اتمام دوره ها گواهینامه آن کارگاه برای دانشجو صادر می گردد. بعلاوه بخش دیگر این سایت مربوط به رادیو رویتاب است.

در قسمت دیگر از سایت عضوگیری دانشجو را داریم که با نام شهر دانشجو به سامانه رویتاب اضافه شده است، به این صورت که دانشجویی که بخواهد در هر کدام از فعالیت های دانشجویی جهاد دانشگاهی شرکت کند، در این بخش ثبت نام می نماید و عضو سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی می گردد. ما در سامانه رویتاب بیش از 11 هزار عضو دانشجو داریم و بیش از 1500 رویداد فرهنگی جهاد دانشگاهی در دو سال اخیر در این سایت ثبت و آرشیو شد.

منبع: همگردی
انتشار: 18 اسفند 1400 بروزرسانی: 18 اسفند 1400 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 1330

به "سامانه رویتاب به عنوان یکی از دستاوردهای معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی معرفی گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه رویتاب به عنوان یکی از دستاوردهای معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی معرفی گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید