سرقت اطلاعات با استفاده از ارتعاشات فن خنک کننده

به گزارش تور سریلانکا، متخصصان یکی از راهکارهای مورد استفاده هکرها برای سرقت اطلاعات را شناسایی کردند که در آن با استفاده از ارتعاشات حاصل از فن سیستم خنک کننده می توان اطلاعات مهم را سیستم های بسیار امن به سرقت برد.

سرقت اطلاعات با استفاده از ارتعاشات فن خنک کننده

به گزارش تور سریلانکا از ایرنا، در این شیوه سرقت اطلاعات، داده هایی که توسط هکرها به وسیله ارتعاشات فن منتقل می شود، توسط یک گوشی هوشمند در نزدیکی کامپیوتر هدف دریافت می شود.

به گفته متخصصان آمریکایی، کامپیوترها با فرکانسی متناسب با سرعت چرخش فن داخلی، ارتعاش می نمایند. بنابر این یک بدافزار با تغییر سرعت چرخش فن می تواند ارتعاش کامپیوتر را کنترل کند. این لرزش های غیرمسموع، تمام ساختاری را که کامپیوتر روی آن قرار گرفته است به ارتعاش در می آورد. بدین ترتیب می توان این لرزش ها را با استفاده از یک گوشی هوشمند که روی همان استقرار کامپیوتر قرار گرفته است، دریافت کرد.

از آنجا که حسگرهای شتاب سنج موجود در گوشی های هوشمند، ایمن نیستند، می توان آن ها را با استفاده از برنامه های موبایل و بدون احتیاج به مجوز کاربر، مورد دسترسی قرار داد.

متخصصان توانستند نمونه ای از این حمله سایبری را که با عنوان AiR-ViBeR شناخته می شود با استفاده از یک کامپیوتر که از شبکه های ناامن جدا شده و به اینترنت دسترسی ندارد، با موفقیت اجرا نمایند و اطلاعات موردنظر را به دست آورند.

به گفته متخصصان برای جلوگیری از وقوع این نوع حملات سایبری ضروری است سه اقدام مهم انجام پذیرد. اول این که پردازنده کامپیوتر باید همیشه در حالت حداکثر توان مصرفی باشد. دوم این که باید سرعت فن سیستم خنک نماینده پردازنده اصلی و پردازنده گرافیکی کامپیوتر روی یک عدد ثابت تنظیم شود. اقدام سوم این است که استفاده از یک نرخ زمانی واحد برای پردازنده کامپیوتر محدود شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 317

به "سرقت اطلاعات با استفاده از ارتعاشات فن خنک کننده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرقت اطلاعات با استفاده از ارتعاشات فن خنک کننده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید