سومین آزمایش مهم انتقال اطلاعات به روش کوانتومی بین برج میلاد و سازمان انرژی اتمی

به گزارش تور سریلانکا، سومین آزمایش انتقال امن کوانتومی فوتون ها از سازمان انرژی اتمی ایران تا برج میلاد با حضور صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران، امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور، در آستانه دهه مبارک فجر روز دوشنبه 6 بهمن ماه در محل برج میلاد رونمایی می شود.

سومین آزمایش مهم انتقال اطلاعات به روش کوانتومی بین برج میلاد و سازمان انرژی اتمی

به گزارش خبرنگاران، این آزمایش با تجهیزات پیشرفته و به همت متخصصان و پژوهشگران مرکز فناوری های کوانتومی سازمان انرژی اتمی ایران انجام می شود. در این روش انتقال با برقراری ارتباط کوانتومی مبتنی بر درهم تنیدگی، پیام ها به شیوه ای امن رمزگذاری و انتقال اطلاعات در جهت مشخص شده بین دونقطه موردنظر انجام می شود. سپس پیام موردنظر توسط کلید کوانتومی رمزگذاری، به مقصد ارسال و در آنجا مجدداً به کمک کلید کوانتومی که به دلیل بهره گیری از درهم تنیدگی کوانتومی قابل کپی برداری و هک نمی باشد، رمزگشایی می شود.

شایان ذکر است آزمایش انتقال امن کوانتومی فوتون ها تا به امروز در 3 فاز: آزمایشگاهی در فاصله 2 متری، مابین دو ساختمان به مسافت 300 متر و اخیراً میان ساختمان مرکز فناوری های کوانتومی ایران تا تراز 300 متری برج میلاد به مسافت 1650 متر انجام شده است. این دستاوردها به عنوان بخشی از زیرساخت مورد نیاز و گامی به سوی ماهواره کوانتومی، رادار/لیدارکوانتومی و شبکه های کوانتومی تلقی می شود.

فعالیت های عملیاتی مرکز فناوری های کوانتومی ایران، به عنوان متولی و پیشرو و تنها مرکز آزمایشگاهی موجود در کشور، از سال 1397 در 4 حوزه اصلی فناوری های کوانتومی (مترولوژی و حسگری کوانتومی؛ مخابرات کوانتومی؛ شبیه سازی آنالوگ و دیجیتال کوانتومی؛ رایانش و محاسبات کوانتومی) تعریف شده و در حال اجرا می باشد؛ که می توان به رادار کوانتومی و تصویربرداری کوانتومی، رمزنگاری کوانتومی در فضای آزاد و در بستر فیبر نوری، اندازه گیری کوانتومی کمیت های مختلف فیزیکی، ساعت اتمی، مغناطیس سنجی کوانتومی، نقشه کوانتومی مغز، ژیروسکوپ و جهتیاب کوانتومی و تولید چشمه های درهم تنیده مجتمع در بستر موج بر نیز اشاره کرد.

فناوری های کوانتومی به عنوان یکی از مهم ترین فناوری های قرن 21 به شمار می آید که در حال ایجاد انقلابی شگرف در علم و تکنولوژی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 805

به "سومین آزمایش مهم انتقال اطلاعات به روش کوانتومی بین برج میلاد و سازمان انرژی اتمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سومین آزمایش مهم انتقال اطلاعات به روش کوانتومی بین برج میلاد و سازمان انرژی اتمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید