تور برزیل ارزان: برزیل از برابری در مبادلات مالی با ایران استقبال می نماید

به گزارش تور سریلانکا، توانمندی ها و ظرفیت های استان فارس و کشور برزیل در حوزه های مختلف کشاورزی و راه های توسعه همکاری تجاری و افزایش مبادلات تجاری دو کشور در نشستی با حضور وزیر کشاورزی کشور برزیل و هیأت همراه در اتاق شیراز آنالیز شد.

تور برزیل ارزان: برزیل از برابری در مبادلات مالی با ایران استقبال می نماید

با تور برزیل ارزان از کشور زیبای فوتبالیست ها دیدن کنید و شهرهای زیبای ریو و برازیلیا را ببینید.

جمال رازقی رئیس اتاق شیراز در این نشست گفت: استان فارس با مساحت 122 هزار کیلومترمربع و بالغ بر 5 میلیون نفر چهارمین استان بزرگ ایران است که با قدمتی دیرین و سرشار از پتانسیل های تاریخی و گردشگری مهد تمدن ایران شناخته می گردد.

وی اضافه نمود: بعلاوه این استان با داشتن سهم 6.1 درصد از کل جمعیت کشور و با داشتن شرایط اقلیمی متنوع و اراضی حاصل خیز یکی از قطب های عمده کشاورزی کشور محسوب می گردد.

رازقی اظهار کرد: بخش کـشاورزی استان فـارس نقش اساسی در تأمین امنیت غذایی، فراوری و اشتغال کشور داشته و بعلاوه سـهم عمده ای از فراوری ناخالص داخلی را به خود اختصاص می دهد به طوری که با فراوری بالغ بر 11 درصد از کل فراوری کشاورزی کشور، 8.7 درصد از ارزش اضافه نموده بخش کشاورزی کشور مربوط استان فارس است.

وی اضافه نمود: از سوی دیگر از کل ارزش اضافه نموده بخش های مالی استان، ارزش اضافه نموده بخش کشاورزی فارس با 17.4 درصد مقام دوم بعد از بخش خدمات را داراست و حدود 19.8 دهم درصد از شاغلین فارس در بخش کشاورزی فعالیت دارند.

رئیس اتاق شیراز ادامه داد: بعلاوه در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی نیز استان فارس با رتبه سوم کشور را بالاترین مقدار تنوع به خود اختصاص داده است.

رازقی با اشاره به تنوع آب وهوایی و شرایط آب و تأثیرگذاری آب در حوزه کشاورزی استان فارس عنوان داشت: با توجه به ظرفیت استان فارس در فراوری محصولات کشاورزی استفاده بهینه از منابع آبی کمیاب اهمیت اساسی دارد.

وی با تأکید بر ظرفیت های کشاورزی استان فارس توضیح داد: بخش خصوصی استان فارس را برای ارتقای روابط علمی، تجاری و فنی آمادگی خود را اعلام می دارم و انتظار داریم فعالیت های مالی و سرمایه گذاری هایی از سوی بازرگانان ما و کشور برزیل مدنظر قرار گیرد.

رازقی اضافه نمود: توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشاورزی و دام پروری در محورهای تبادل اطلاعات و بانک های ارتباطی - توسعه ارتباطات - IOT و سیستم های پایش از راه دور، توسعه مکانیزاسیون کشاورزی با ارتقای سطح تکنولوژی کشاورزی به ویژه در حوزه ماشین آلات و ادوات سنگین با رویکرد مکانیزاسیون هوشمند، توسعه تجارت نهاده های کشاورزی به ویژه انواع کودهای شیمیایی و سموم دفع آفات نباتی و دامی و مکمل ها داروهای دامپزشکی از بخش های مدنظر ما برای افزایش همکاری های تجاری دو طرف است.

وی از دیگر موارد موردنظر را توسعه تجارت نهاده های دامی به ویژه در حوزه تأمین نهاده های مورداحتیاج کارخانجات، توسعه تجارت اعم از صادرات و واردات محصولات کشاورزی و دامی به عنوان مثال واردات محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری در برابر صادرات محصولات منطقه ها معتدله و سردسیری و توسعه آگرو توریسم با اعزام و پذیرش هیات های تجاری و فنی بیان کرد.

رازقی پیشنهاد کرد: به منظور آنالیز دقیق توانمندی های دو طرف برای ارائه راهکارهای توسعه مبادلات تجاری بین استان فارس و کشور برزیل کارگروه مشترکی با هماهنگی بخش بازرگانی سفارت برزیل در ایران و اتاق شیراز تشکیل گردد.

سفارت برزیل امکان تبادلات بانکی را تسهیل کند

در ادامه این جلسه استاندار فارس نیز گفت: زمینه های متعدد همکاری مشترک استان فارس با کشور برزیل را آنالیز و توسعه مناسبات بین دو طرف را در اولویت قرار می دهیم.

محمدهادی ایمانیه بیان کرد: کشور برزیل یکی از دوستان بسیار ارزشمند جمهوری اسلامی ایران در 43 سال گذشته بوده، این کشور در شرایطی که ایران مورد تحریم آمریکا قرار گرفته به ویژه در امر تأمین مواد غذایی، محصولات کشاورزی و دامی در کنار مردم ایران قرار داشته است.

وی اضافه نمود: نه تنها در جایگاه مدیریت استان بلکه به عنوان یک پزشک این را می گویم که کمیت و کیفیت مواد غذایی اولین تأثیرات مفید را بر سلامت مردم خواهد گذاشت، بنابراین هر کوششی که برای تأمین کمی و کیفی مواد غذایی اتفاق بیفتد در راستای سلامت مردم تلقی می گردد.

ایمانیه با بیان اینکه کشور ما در زمینه کشاورزی و فعالیت های مرتبط با دام حرف های فراوانی برای گفتن دارد، اظهار کرد: استان فارس استان اول باغداری، استان دوم کشاورزی و در بحث دام پروری نیز استان سوم کشور محسوب می گردد، بنابراین کشاورزی استان فارس در رتبه های بالایی است.

وی اضافه نمود: آمادگی داریم در چند زمینه در استان فارس با شما همکاری کنیم و انتظار داریم سفارت برزیل در جمهوری اسلامی ایران با همکاری اتاق بازرگانی، جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت استان فارس تفاهم هایی که امکان همکاری را دارد رصد نمایند و هر 6 ماه این توافقات بازبینی شوند.

استاندار فارس با بیان اینکه در چند زمینه بین فارس و کشور برزیل می تواند توافق هایی صورت بگیرد، گفت: بحث تهاتر کود شیمیایی که در کارخانه های پتروشیمی استان فارس فراوری می گردد با محصولاتی که برای جمهوری اسلامی ایران احتیاج است مانند نهاده های دامی و محصولات گوشتی یکی از زمینه های همکاری است.

وی با اشاره به دیگر زمینه های همکاری میان استان فارس و کشور برزیل، اضافه نمود: تهاتر کود شیمیایی با ماشین آلات کشاورزی و انتقال تکنولوژی فراوری ماشین آلات کشاورزی به استان از دیگر موارد همکاری است و می توان از این فراوریات برای پاسخگویی به احتیاجهای استان فارس، سایر استان ها و کشورها استفاده کرد.

ایمانیه، گیاهان دارویی را یکی دیگر از زمینه های همکاری بیان کرد و گفت: حتماً گیاهان دارویی مورد استفاده مردم برزیل قرار خواهد گرفت و ما در بحث کشت، فرآوری، صادرات گیاهان دارویی و محصولات باغی شبیه به مرکبات، انار و غیره، آمادگی برای تهاتر داریم.

استاندار فارس به توانمندی های علمی این استان در زمینه کشاورزی اشاره نمود و اضافه نمود: 7 هزار نفر هیات علمی در بحث آموزش مرتبط با محصولات کشاورزی، 3 هزار نفر هیات علمی در بحث پژوهش های و تحقیقات کشاورزی و 250 هزار نفر فارغ التحصیل در رشته های کشاورزی که قسمت قابل توجهی از آنان در استان فارس هستند از توانمندی های علمی این استان است که با توجه به این ظرفیت، آمادگی تبادلات علمی بین دو کشور را به وسیله اساتید و دانشجویان دکترا داریم تا هم از توانمندی های علمی، مهارت و دانش کشور برزیل استفاده نمایند و هم انتقال تجارب و دانش فارغ التحصیلان استان فارس صورت گیرد.

ایجاد نمایشگاه هایی برای ارائه محصولات دو کشور یکی دیگر از مواردی بود که استاندار فارس بیان کرد و اضافه نمود: می توان نمایشگاه هایی در کشور برزیل برگزار کرد و در مقابل نمایشگاه هایی در استان فارس برای انتقال تجارب دو کشور برگزار گردد.

کشت فراسرزمینی استان فارس در کشور برزیل، تبادل اطلاعات مرتبط با اصلاح بذر و اصلاح ژنتیک دام از دیگر مواردی بود که دکتر ایمانیه به آن اشاره و بیان کرد: در این حوزه ها پیشرفت های خوبی هم در کشور برزیل و هم در استان فارس انجام شده است که می توان با تبادل تجربیات به موفقیت های بیشتر دست پیدا کرد.

استاندار فارس با بیان اینکه موارد مربوط به قانون ها و تبادلات بانکی، مقداری نگرانی ایجاد می نماید، گفت: در صادرات و تهاتر بین ایران و برزیل از 1388 تا 1400 مقدار صادرات 2 برابر و مقدار واردات 4 برابر شده ولی در سال 2020 و 2021 به علت مسائل بانکی مقداری کاهش پیدا نموده که از روش های غیرمستقیم، تبادلات بین دو کشور رخ داده است، یکی از درخواست ها این است که سفیر برزیل در جمهوری اسلامی ایران و وزیر کشاورزی برزیل پیگیری نمایند تا تبادلات بانکی تسهیل گردد.

وی با بیان اینکه این امکان دریافت ویزا برای اتباع برزیل در فرودگاه شیراز قابل وجود دارد، گفت: امیدواریم همین تسهیلات در زمینه دریافت ویزا برای بازرگانان، دانشجویان، اساتید و دیگر ایرانیانی که به برزیل می فرایند فراهم گردد.

نماینده عالی دولت در استان فارس در انتها ابراز امیدواری کرد که سفر وزیر کشاورزی برزیل آغازی برای همکاری های بیشتر این کشور با استان فارس باشد.

وی با تأکید بر اینکه کشور متمدن ایران متفاوت از کشورهایی است که در یکی دو قرن اخیر تشکیل شده اند، اظهار کرد: ایران کشوری است که هزاران سال با تمدن درخشان زندگی نموده است و امروز نیز آمادگی دارد که به صورت درخشان تر در جهانی تازه، خودش را نشان دهد.

فعال شدن دیپلماسی مجلسی در بخش اقتصاد

بعلاوه رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، خاک، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس هم با تأکید بر ضرورت توجه به دیپلماسی مجلسی گفت: فعال شدن دیپلماسی مجلسی در کنار دیپلماسی سیاسی دولت به ویژه در بخش اقتصاد می تواند منجر به توسعه تجارت و افزایش سرمایه گذاری ایران با کشورهای مختلف گردد.

محمدجواد عسکری بیان کرد: تنوع اقلیمی در ایران قابلیت های منحصربه فردی را در بخش کشاورزی ما ایجاد نموده که در میان استان های کشور، فارس به واسطه تنوع اقلیمی که دارد در زمینه کشاورزی و فراوری محصولات ارگانیک حرف های بسیاری دارد.

وی اضافه نمود: فراوری محصولات ارگانیک سالم و رعایت دوره کارنس تنها بخشی از توانمندی های ایران در حوزه کشاورزی است.

عسکری با اشاره به توانمندی و جایگاه استان فارس در حوزه کشاورزی ایران اظهار کرد: فارس یک استان چهار فصل است که توانسته است بزرگ ترین انجیر دیم، دشت گل محمدی دیم و کشت گیاهان دارویی از جمله شیرین بیان و زعفران را در سطح جهان به خود اختصاص دهد.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اهمیت افزایش تراز تجاری ایران و برزیل در بخش کشاورزی اضافه نمود: اعزام منابع انسانی متخصص و محقق به کشور برزیل، تبادلات مربوط به انتقال دانش و تکنولوژی، صادرات و واردات محصولات کشاورزی با تسهیل در فرآیند بانکی یا تهاتر کالاهای استراتژیک نظیر کود اوره، میعانات گازی، مشتقات نفتی، نفت خام و بعلاوه خشکبار و محصولات فرآوری شده کشاورزی از جمله موارد همکاری مشترک بین ملت، دولت و مجلس دو کشور است.

عسکری با اشاره به دیپلماسی مجلسی ادامه داد: کوشش داریم با همکاری سفارت ایران و برزیل فضای مناسب و هدفمندی را در زمینه توسعه تجارت با اعزام تجار بین المللی فراهم کنیم که اتاق در این زمینه نقش محوری و توسعه ای خواهد داشت.

برزیل خواهان برابری تبادلات مالی با ایران است

در ادامه این جلسه وزیر کشاورزی برزیل گفت: در سفر به ایران برای تعادل در حجم تبادلات محصولات کشاورزی ایران و برزیل رایزنی و گفت وگو می گردد که با توجه به توانمندی و ظرفیت های بسیار خوب استان فارس، علاقه مندیم در حوزه های مختلف کشاورزی همکاری و مراوداتمان را با استان فارس افزایش دهیم.

ترزا کریستینا بیان کرد: ما می خواهیم ضمن صادرات به ایران واردات از این کشور را افزایش دهیم و به تبادلات مالی برابری برسیم.

به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، تراز کردن تعامل و مبادلات مالی ایران و برزیل را پیش ازاین غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران نیز در سمینار فرصت های تجاری ایران و برزیل مطرح نموده بود.

وزیر کشاورزی برزیل با بیان اینکه هدف از سفر به ایران این است که بتوانیم روابط دوجانبه بین دو کشور در زمینه کشاورزی را افزایش دهیم، اضافه نمود: برخلاف شرایطی که در جهان وجود دارد، تمام جهان باید یاری نمایند تا مواد غذایی با کیفیت و قیمت مناسب به جهان عرضه گردد.

کریستینا با اشاره به اینکه صحبت های مستقیم و رو در رو می تواند به نتیجه دادن مسائل بین دو کشور یاری کند، اظهار کرد: به خاطر ظرفیت تکنولوژی و زمین هایی که ما داریم برزیل آمادگی این را دارد که سرمایه گذاران ایرانی را جذب کند.

وی اضافه نمود: بخش کشاورزی و دام پروری برزیل پیشرفته و مدرن است و ظرفیت داشتن و پیشرفت در زمینه کشاورزی و مواد غذایی به آب وهوا و منابع ربط دارد و بعلاوه برزیل به عنوان کشوری که در این زمینه پیشرفت نموده است می تواند به سایر کشورها در زمینه امنیت غذایی یاری کند.

وزیر کشاورزی کشور برزیل با استناد به آمار سازمان خواربار جهانی فائو ادامه داد: تا سال 2050 تا درخواست برای مواد غذایی 60 درصد افزایش پیدا خواهد نمود و کشورهای ارائه نماینده مواد غذایی باید در این زمینه پیشرفت نمایند و به روش های تازه برای کشت و برداشت در این حوزه دست یابند.

کریستینا با بیان اینکه شرایط تجاری برزیل با ایران مثلثی و به وسیله کشورهای واسطه انجام می گردد، اظهار کرد: این تجارت ها بر محصولاتی مانند ذرت، سویا و مواد مشابه متمرکز می گردد، برای افزایش ظرفیت ها گروهی از بازرگان ها در تهران با من همراه هستند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر کشور برزیل مقادیری کود شیمیایی اوره از ایران خریداری می نماید که برای بخش کشاورزی قابل اهمیت است، توضیح داد: امیدواریم بتوانیم علاوه بر افزایش حجم خرید این کود محصولاتی مانند پسته، بادام و زعفران نیز از ایران وارد کنیم.

او با بیان اینکه ایران از کشورهای رقیب موادی را وارد می نماید که ما در برزیل با قیمت رقابتی می توانیم صادر کنیم، اضافه نمود: برنج در حجم کم به ایران صادر می گردد، شکر یا پنبه نیز به همین صورت که می توانیم در این زمینه تعامل بیشتری داشته باشیم.

وزیر کشاورزی برزیل با اشاره به اینکه از ابتدای شرایط بد مالی اندمی کرونا این کشور در زمینه فراوری و صادرات مواد غذایی رکورد زد بیان کرد: ما توانستیم شغل هایی را که وجود داشت سر جای خود نگهداریم و شغل های تازه نیز ایجاد کنیم، در زمینه کشاورزی توسعه به وجود آمد درحالی که در زمینه های دیگر مشکل مالی وجود داشت و صادرات برزیل در سال 2020 و 2021 افزایش داشته است.

به گفته او، درحالی که 400 درصد فراوری افزایش پیدا نموده، سطح زیر کشت فقط 40 درصد بیشتر شده است.

وی با بیان اینکه کشور برزیل از تنها کشورهای جهانست که سه بار در سال کشت محصولات کشاورزی دارد، اضافه نمود: کشاورزی ما با یاری علم و به همراه 2 هزار استارتاپی که وجود دارد ظرفیت این را دارد که به تمام جهان به صورت پایدار مواد غذایی صادر کند.

کریستینا به همراهی 30 نفر از بازرگانان برزیلی با خود اشاره و توضیح داد: جلسات متعددی با خریداران ایرانی که در تهران هستند از فردا آغاز می گردد.

به گفته وزیر کشاورزی برزیل، برخی شرکت ها و برخی از بانک های این کشور تمایل دارند فرایند تجارت با ایران را تسهیل و بخشی از مسائل موجود را حل نمایند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 19 اسفند 1400 بروزرسانی: 19 اسفند 1400 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 1331

به "تور برزیل ارزان: برزیل از برابری در مبادلات مالی با ایران استقبال می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور برزیل ارزان: برزیل از برابری در مبادلات مالی با ایران استقبال می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید