سیارک ها نابودگر های زمین، فرازمینی ها وجود دارند؟

به گزارش تور سریلانکا، عضو شورای علمی مرکز آموزش نجوم ادیب گفت: عمده ترین عوامل بیرونی و خطرناک که موجب نابودی زمین می گردد در درجه اول سیارک ها و درجه دوم دنباله دار ها هستند.

سیارک ها نابودگر های زمین، فرازمینی ها وجود دارند؟

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری خبرنگاران، عمران مرادی در مورد خبر های ضد و نقیض در فضای مجازی مبنی بر اینکه عوامل بیرونی موجب نابودی زمین خواهد شد، اظهار کرد: عمده ترین عوامل بیرونی و خطرناک که موجب نابودی زمین می گردد در درجه اول سیارک ها و درجه دوم دنباله دار ها هستند.

وی با بیان اینکه سیارک های بسیاری در مداری که به دور خورشید می چرخد در حال گردش هستند و اسم آن کمربند سیارکی است، افزود: از زمین سیارک ها را شبیه تخت سنگ های عظیمی مشاهده می کنیم که شکل منظمی ندارند، اما همچون زمین به دور خورشید می چرخند.

این عضو شورای علمی مرکز آموزش نجوم ادیب ادامه داد: بخشی از این سیارک ها به مدار زمین نزدیک هستند و گاهی مدار زمین را قطع نموده و تداخل ایجاد می نمایند که این گونه سیارک ها خطر آفرین هستند البته فضا بسیار عظیم بوده و امکان برخورد با کره زمین بسیار کم وجود دارد.

وی توضیح داد: به عنوان مثال ممکن است سیارکی حدود 50 هزار بار موجب قطع مدار زمین گردد، اما امکان برخورد آن با زمین یکبار از این 50 هزار بار برخورد است و از طرفی تحرک سیارک ها در مدار ها ممکن است کمتر یا بیشتر از این رقم باشد. از این جهات سیارک ها برای کره زمین تهدید محسوب می شوند.

دنباله دار ها ستاره نیستند

این مدرس و پژوهشگر نجوم با بیان اینکه دنباله دار ها نیز همچون سیارک ها قطعه سنگ های عظیمی هستند که برای کره زمین تهدید محسوب می شوند، اما با این تفاوت که با ترکیبات یخ در آمیخته اند و مانند گلوله برفی هستند که در خاک بغلتانیم، افزود: دنباله دار ها خارج از منظومه شمسی یا در کرانه های منظومه شمسی قرار دارند و مانند سیارک ها داخل مدار منظومه شمسی نیستند، اما به دلیل گرانش جذب خورشید شده و وارد منظومه شمسی می شوند.

وی ادامه داد: دنباله دار خورده سنگ هایی هستند که یک دم آن از گاز و دیگری از غبار تشکیل شده است البته دنباله دار ها از خود نوری ندارند پس واژه ستاره دنباله دار که در کتاب ها از آن یاد می گردد، غلط است، چون دنباله دار ها ستاره نیستند.

این عضو شورای علمی مرکز آموزش نجوم ادیب افزود: اینکه زمان عبور دنباله دار ها را نورانی می بینیم به دلیل این است که دنباله دار ها به خورشید نزدیک می شوند. توده های یخ دنباله دار بخار شده و سپس به شدت هسته و دم گازی آن به دلیل برخورد باد های خورشید از خود نور کمی ساطع نموده و به اصطلاح علمی می گوییم یونیزه شده است.

این مدرس و پژوهشگر نجوم با بیان اینکه وقتی دنباله دار ها وارد منظومه شمسی شده توانایی این را دارند که به مدار زمین نزدیک شوند، اما به دلیل اینکه سیاره مشتری جاذبه بسیاری دارد آن ها را به خود جذب می نماید، افزود: اگر دنباله دار ها از کنار سیاره مشتری عبور نمایند وارد منظومه شمسی شده و به احتمال زیاد برای کره زمین تهدید محسوب می گردد.

مرادی توضیح داد: البته در دنیا تدابیری اتخاذ شده تا در مقابل اجسام خارجی از کره زمین دفاع کنیم به عنوان مثال از فاصله های دور حضور سیارک ها، شهاب سنگ ها و دنباله دار ها را تشخیص داده و در صورت نزدیکی به زمین آن ها را از فاصله دور با موشک مورد هدف قرار داده و آن ها را نابود کنیم که کشور های دارنده این موشک های پیشرفته در دنیا مقام اول آمریکا و مقام دوم روسیه هستند. گفتنی است که ایران نیز در زمینه رصد سیارک ها و اجرام نزدیک به زمین اقداماتی را انجام داده است.

فرازمینی ها وجود ندارند

این عضو شورای علمی مرکز آموزش نجوم ادیب با تاکید بر اینکه بسیاری از کشور ها از جمله آمریکا و روسیه مطالعات و پروژه های گسترده درباره موجودات فرازمینی انجام داده اند، اما تحقیقات بی ثمر بوده و هیچ نشانه ای از موجودات زنده حتی تک سلولی خارج از کره زمین پیدا نشده است، افزود: اگر روزی نتایج تحقیقات مثبت اعلام گردد و موجودات فرازمینی وجود داشته باشند، می توان آن ها را نیز به عنوان یک تهدید در نظر گرفت.

مرادی توضیح داد: تهدید خارجی دیگری برای زمین وجود ندارد، اما مواردی بر اقلیم زمین اثرگذار است مانند فعالیت های ذراتی یا باد های خورشیدی که گاهی به سمت زمین پرتاب می گردد. این ذرات دارای بار الکتریکی است. معمولاً این اشعه ها در میدان مغناطیسی و اتمسفر زمین جذب شده و فیلتر می شوند و به سطح زمین نمی رسند بنابراین به عنوان تهدید در نظر گرفته نمی گردد.

وی با تکذیب این خبر که عده ای از دانشمندان معتقد هستند خورشید تا سال 2025 خاموش می گردد، افزود: هیچ دلیلی برای خاموشی خورشید وجود ندارد. او یک ستاره متوسط است و از جهتی که نزدیک کره زمین بوده آن را درخشان می بینیم و خیلی ستارگان دیگر که در شب ها می بینیم از خورشید درخشان تر و عظیمتر هستند. طول عمر خورشید 10 میلیارد سال است که تا کنون پنج میلیارد سال عمر نموده بنابراین نیمی از عمر آن باقی مانده است.

این مدرس و پژوهشگر نجوم ادامه داد: خورشید پس از 10 میلیارد سال عمر وارد دوران پیری شده که تبدیل به یک غول سرخ و ملتهب شده که آن دوران هم میلیارد ها سال طول می کشد و سپس دچار انفجار شده و منظومه شمسی را نابود خواهد نمود. البته بعید می دانم که تمدن بشری تا پنج میلیارد سال دیگر دوام بیاورد.

مرادی با بیان اینکه در مواردی انسان ها با ارسال ماهواره ها به فضا خطرات بیرونی را برای کره زمین ایجاد می نمایند، افزود: فرستادن ماهواره ها فضا را آلوده می نماید و زباله هایی را در فضا به وجود آورده و گاهی بر اثر اشتباهات بعضی ماهواره ها از دور خارج شده یا به هم برخورد می نمایند که موجب قطع ارتباطات می شوند. به همین دلیل نهاد های بین المللی در این باره تشکیل شده است.

وی ادامه داد: نهاد های بین المللی از دانشمندان و ستاره شناسان سراسر دنیا درخواست نموده تا با تلسکوپ های خود زباله های فضایی را رصد نمایند و تحرکات را شناسایی و اطلاع رسانی نمایند؛ البته در بعضی مواقع سیارک های تیره نور خورشید را جذب نموده و شناسایی آن ها با مشکل روبرو است که این مشاهدات از سراسر دنیا برای تشخیص و شناسایی آن ها تاثیرگذار خواهد بود تا اقدامات پیشگیرانه با سرعت انجام گردد.

وی با تاکید بر اینکه در ایران ستاره شناسان و دانشمندان با هزینه شخصی بدون وابستگی به دولت ها تلسکوپ های نیمه حرفه ای و متوسط خریداری نموده اند و با نهاد های بین المللی همکاری می نمایند، افزود: بعضی ابزار آلات به کار گرفته در مراکز دولتی نیز نیمه پیشرفته هستند که ستاره شناسان از آن ها استفاده می نمایند.

منبع: صاحب نیوز

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 3 آبان 1399 بروزرسانی: 3 آبان 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 554

به "سیارک ها نابودگر های زمین، فرازمینی ها وجود دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیارک ها نابودگر های زمین، فرازمینی ها وجود دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید