دلیل حلقه های تیره پای چشم چیست؟

به گزارش تور سریلانکا، تبیان/ ما معمولاً وقتی تیرگی پای چشم خودمان یا دیگری می بینیم ناخودآگاه آن را به بدخوابی شب ربط می دهیم. هرچند این هم یکی از دلایل شایع حلقه های تیره پای چشم است اما تنها علت آن نیست.

دلیل حلقه های تیره پای چشم چیست؟

این تصور وجود دارد که تیرگی پای چشم به خاطر بیماری فرد است. این هم درست است کسی که بیمار است معمولاً صورت و خصوصاً پای چشم او این مسئله را نشان می دهند؛ اما افراد سالم زیادی هم هستند که پای چشمشان تیره است.

به هر حال تیرگی پای چشم به ندرت با مشکل خاصی در سلامتی مرتبط است. حالا سؤال این است که چرا حلقه های تیره پای چشم ظاهر می شوند؟ این سؤال، جواب های گوناگونی دارد.

حلقه های تیره پای چشم چه هستند؟

حلقه های تیره زیر چشم، رنگ های کبود، خاکستری یا بنفشی هستند که زیر پلک های پایین چشم ها نمایان می شوند. بیشتر مواقع، این اتفاق فقط گاهی می افتد؛ اما افرادی هم هستند که اغلب این تیرگی را پای چشم های خود دارند، حتی اگر بیمار نباشند یا شب خوب خوابیده باشند.

علت اینکه تیرگی در پلک های پایین ظاهر می شوند این است که پوست این قسمت نسبتاً نازک و حساس است. پوست پایین پلک های چشم فقط نیم میلی متر ضخامت دارد، بنابراین در واقع پنج برابر نازک تر از پوست سایر قسمت های صورت و ده برابر نازک تر از پوست دیگر قسمت های بدن است.

بعلاوه پلک های پایین کلاژن کمتری دارند و این قسمت به علت مدام پلک زدن، به راحتی پُف می نماید. همه این ها باعث می شوند سایه رگ های خونی، قابل رویت تر از سایه رگ ها در دیگر قسمت های بدن باشند.

پُف و حلقه های تیره پای چشم ها

پُف و تیرگی پای چشم ها، دو مسئله شبیه به هم هستند، اما یکی نیستند. اغلب پُف پای چشم با تیرگی پای چشم اشتباه گرفته می گردد زیرا در یک قسمت دیده می شوند: پلک پایین چشم ها. اما در واقع با هم فرق داشته و علت های متفاوتی هم دارند، هرچند که گاهی همزمان روی می دهند.

حلقه های تیره پای چشم ناشی از افزایش رنگ دانه های ناحیه پلک هستند.

مطالعه ای که در این مورد صورت گرفته، تیرگی پای چشم را به سه دسته تقسیم نموده است:

. مربوط به رنگدانه ها: این نوع تیرگی پای چشم ناشی از افزایش ملانین در پلک هاست.

. مربوط به رگ ها: در این نوع تیرگی پای چشم، رگ های خونی در قسمت پلک ها، واضح تر دیده می شوند.

. ورم پری اربیتال: در این مورد، شیارهای چشمگیری از گوشه داخلی چشم به سمت گونه کشیده می شوند.

از طرفی دیگر، پف پای چشم ها، تورم یا برآمدگی است که روی پلک های پایین ظاهر می گردد. در چنین حالتی، رنگ خاصی ندارد و به علت ضعیف شدن عضله پلک ها، تجمع مایع یا بیرون زدگی چربی اربیتال چشم ایجاد شده است.

چرا حلقه های تیره زیر چشم ها ظاهر می شوند؟

یکی از دلایل اینکه حلقه های تیره پای چشم ها به وجود می آیند، ژنتیک است. در این مورد، نواحی پلک دارای رنگ دانه های بیشتری می باشد که این یک ویژگی ارثی است. بعضی از نژادها هم ممکن است بیشتر مستعد حلقه های تیره پای چشم باشند.

علت های حلقه های تیره پای چشم

. خستگی: این علت یکی از شایع ترین دلایل تیرگی پای چشم هاست. خستگی باعث می گردد رگ های خونی گشاد شده و پوست ظریف ناحیه پلک ها، این رگ ها را واضح تر نشان دهند؛ خصوصاً زمانی که خستگی با استرس هم همراه باشد.

. داروها: بعضی از قطره های چشمی مربوط به فشار چشم باعث می شوند رنگ دانه های پوست اطراف چشم بیشتر شوند.

. رژیم غذایی نامتعادل: مصرف زیاد نمک یا مواد غذایی کافئین دار، خصوصاً در شب، باعث احتباس مایع و ظاهر شدن حلقه های تیره در پای چشم ها می گردد.

. نور خورشید: پلک های پایین نسبت به آسیب های نور خورشید حساس ترند. زیاد قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث فراوری ملانین بیشتری شده و نتیجه اش تیره شدن پوست زیر چشم ها خواهد بود.

دیگر علت های حلقه های تیره پای چشم

. واکنش آلرژیک به یک ماده آرایشی: وقتی پوست نمی تواند ماده ای را تحمل کند، واکنش هایی مانند تیرگی پای چشم ها ایجاد می گردد. این اتفاق می تواند در خصوص محصولات آرایشی مانند کانسیلرها یا خط چشم ها روی دهد.

. دیگر آلرژی ها: آلرژی باعث ترشح هیستامین می گردد و هیستامین هم گشادنماینده رگ است. در ضمنً اگر شما خارش چشم داشته باشید و مدام آن ها را بمالید، ممکن است پای چشم هایتان تیره گردد.

. احتباس مایع: احتباس مایع، یکی از دلایل تیرگی و پُف پای چشم هاست.

. تغییرات هورمونی: تغییرات هورمونی، علت مستقیم تیرگی پای چشم ها نیستند اما می توانند تغییراتی در بدن ایجاد نمایند که بر رنگ دانه های پوست پلک ها اثر می گذارد، مثلاً احتباس مایع.

. افزایش سن: گذشت عمر باعث می گردد پوست پلک ها نازک تر شده و رگ های زیر خود را بیشتر نشان دهند.

. دیگر علت ها: کمبود آهن، درماتیت آتوپیک، اگزما و کاهش چربی اطراف چشم ها از دیگر علت های حلقه های تیره پای چشم هستند.

دلایل تیرگی پای چشم ها متنوع اند و برای هر کسی فرق می نمایند؛ اما معمولاً نشانگر مشکل خاصی نیستند (به جز در مواردی که ناشی از احتباس مایع یا یک بیماری اند).

به طور کلی، مراقبت های پوستی و زیبایی و سلامتی می تواند به کاهش تیرگی پای چشم هایتان یاری کند؛ اما بهتر این است که اول یاد بگیرید با آن ها کنار بیایید و قبولشان کنید. راهکار قطعی تغییر این شرایط، درمان رنگ دانه هاست. بنابراین باید برای کسب اطلاعات دقیق و انتخاب شیوه درمانی مناسب به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

منبع: همگردی
انتشار: 5 مرداد 1400 بروزرسانی: 5 مرداد 1400 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 1077

به "دلیل حلقه های تیره پای چشم چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل حلقه های تیره پای چشم چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید