آنچه که باید درباره شلغم بدانید

به گزارش تور سریلانکا، یک از سالم ترین سبزیجات شلغم است که از مزایای و خواص فراوانی برخوردار است و بعلاوه برای درمان بیماری ها، سلامت و زیبایی بسیار مفید است.

آنچه که باید درباره شلغم بدانید

شلغم چیست؟

شلغم، ریشه گیاهی است سفید رنگ که برای مصرف انسانی و خوراک دام کاربرد دارد. نام علمی آن براسیکا راپا است و معمولا در نواحی معتدل رشد می نماید و بخاطر ارزش غذایی و طعم ریشه آن کشت می شود.

برگ های شلغم، در بعضی منطقه ها بعنوان سبزی استفاده می شود و تفاوت کوچکی میان ماده مغذی برگ ها و ریشه شلغم وجود دارد. برگ ها اغلب تلخ اند و می بایست مانند برگ های خردل در آب بجوشند تا خوش طعم شوند. بیش از دو هزار سال است که شلغم در برنامه غذایی زندگی بشر نقش مهمی داشته است. خیلی از کشورها از برزیل،انگلستان و ژاپن گرفته تا ایران، امریکا و نروژ شلغم را در آشپزی خود بکار می برند و قرن هاست که شلغم را از عناصر اصلی وعده قرار داده اند.

مواد مغذی شلغمشلغم، نه تنها عطر و طعم دلپذیری به غذا می دهد بلکه این ریشه خوراکی مقادیر زیادی مواد مغذی دارد و املاح مورد احتیاج بدن را تامین می نماید. شلغم سرشار از کلسیم، فسفر، پتاسیم، سدیم و منیزیم است. از میان ویتامین ها، حاوی ویتامین C ،فولات و نیاسین است. این دسته از سبزیجات فیبر بالا و کالری پایین دارند. شلغم، قیمت زیادی ندارد و انتخاب منطقی برای گنجاندن در هر رژیم غذایی سالمی محسوب می شود.

خواص شلغم

تقویت سلامت قلبشلغم، دارای مقادیر بالایی از پتاسیم و فیبر است که در بهبود عملکرد بدن موثر اند. پتاسیم همچون یک منبسط نماینده عمل می نماید و به کاهش فشار خون و رگ ها یاری می نماید. چنین عملکردی از انسداد عروق، حمله قلبی و سکته مغزی جلوگیری می نماید. فیبر غذایی نیز کلسترول اضافی را از قلب می گیرد و از بدن خارج می نماید.

یاری به هضم غذااکثر افراد به اهمیت فیبر در هضم غذا آگاهند. بعلاوه به درمان علائم یبوست، اسهال، گرفتگی، نفخ و مسائل معده یاری می نماید. بنابرین فیبر موجود در شلغم، مواد دفعی را جمع میکند و در معده حرکت می دهد و باعث جذب بهتر مواد مغذی از غذا می شود.

افزایش جریان خونمقادیر چشمگیری از آهن موجود در شلغم، به کم خونی و آنمی یاری می نماید. آهن برای تشکیل گلبول های قرمز لازم است. گلبول های قرمز هم برای اکسیژن رسانی، بازسازی و راه اندازی سیستم اندام های بدن ضروری اند. بنابرین آهن بیشتر به منزله گردش بهتر خون در بدن است.

بهبود سیستم ایمنیویتامین C و آسکوربیک اسید موجود در سیستم ایمنی نقش مهمی در بهبود سیستم ایمنی دارند. ویتامین C می تواند فراوری گلبول های سفید و پادتن را تحریک کند و مانند یک آنتی اکسیدان عمل نموده و با بیماری های مزمنی مثل سرطان و مسائل قلبی مبارزه کند.

تقویت استحکام استخوانکلسیم موجود در شلغم می تواند در رشد و بازسازی استخوان های بدن موثر باشد. تقویت تراکم املاح استخوان، با بالا رفتن سن و آغاز بیماری های آرتروز و پوکی استخوان، امری لازم است. اگر می خواهید استخوان های محکم تری داشته باشید،این ماده سرشار از کلسیم را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

جلوگیری از سرطانجدا از ویتامین C، شلغم ویتامینE، منیزیم و بتاکاروتن بالایی دارد که همگی همچون آنتی اکسیدان در بدن عمل می نمایند. چنین آنتی اکسیدان هایی رادیکالهای آزاد را قبل از القا جهش سلولی و انتشار سرطان، خنثی می نماید. آنتی اکسیدان های موجود در شلغم، از ابتلاء به بیماری های مزمن جلوگیری می نماید و باید همواره در برنامه غذایی قرار گیرد.

مبارزه با التهاببرگ های شلغم، منبع غنی امگا 3 و ویتامین K هستند. اگر از بیماریهای التهابی رنج می برید، شلغم بخورید. چربی مفید شلغم از التهاب کاسته، سطح کلسترول را متعادل می نماید و سلامت عمومی بدن را ارتقا می دهد. بنابرین برگ ها را بجوشانید و از خواص شلغم لذت ببرید.

تقویت متابولیسمگروه ویتامین B اغلب نادیده گرفته می شوند، اما بدون آنها کنترل فعالیت هورمونی و آنزیمی مختل می شود و این مساله برعملکرد بدن تاثیر منفی دارد. شلغم میزان قابل ملاحظه ای از ویتامین B بدن را تامین می نماید و عملکرد مناسب ارگان های بدن و تعادل هورمونی را تضمین می سازد.1

بهبود سلامت دستگاه گوارشبه عنوان یک منبع گیاهی، هیچ تعجبی ندارد که شلغم برای بهبود سلامت سیستم گوارشی شما بسیار خوب است. اگر شما بعضی مسائل مربوط به سیستم گوارشی شما مانند یبوست، نفخ، یا اسهال دارید، پس از آغاز به مصرف شلغم ایده خوبی خواهد بود. به این دلیل است که شلغم فیبر خوبی دارد که به بخش عمده ای از مدفوع یاری می نماید که برای دفعش آسان تر شود.

بهبود سلامتی ریهمعین شده است که شلغم یک منبع بسیار خوب برای سلامتی ریه ها است. به این دلیل است که شلغم حاوی میزان زیادی ویتامین A. است. علاوه بر فواید اصلی آن برای حفظ سلامت چشم ها، این ویتامین بعلاوه خطر آسیب زدن به ریه های شما را که معمولاً به خاطر عادات بد روزانه شما رخ می دهد، مانند سیگار کشیدن مکرر و بسیاری دیگر را خنثی می نماید. بنابراین، اگر می خواهید از بیماری های ریوب دوری کنید، مصرف شلغم یک انتخاب بسیار خوب خواهد بود.

بهبود سلامتی چشمشلغم حاوی میزان زیادی ویتامین A. است.

این ویتامین می تواند سلامتی چشم شما را حفظ نموده و بهبود بخشد. علاوه بر آن، یک ترکیب دیگر به نام لوتئین وجود دارد که باعث می شود این منبع گیاهی به عنوان یکی از بزرگ ترین منابع طبیعی برای بهبود سلامت چشمان شما مورد ستایش قرار گیرد. مطالعات زیادی نشان داده اند که هر فنجان شلغم خرد شده تقریباً 7000 میکروگرم لوتئین دارد که تا 70 درصد احتیاج روزانه شما را تامین خواهد نمود تا سلامت بینایی خود را حفظ کنید. اگر می خواهید چشم های سالم داشته باشید، پس شلغم مصرف کنید.

بهبود سلامت تنفسیاگر شما یک مشکل مربوط به سیستم تنفسی دارید، مثال آسم، مصرف شلغم یک ایده عالی خواهد بود. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که شلغم برای افرادی که مبتلا به آسم هستند، بسیار مفید است. دلیل این است که شلغم با میزان زیادی ویتامین C. دارد که به عنوان آنتی اکسیدان قوی شناخته می شود. علاوه بر آن، شلغم نیز خواص ضد التهابی دارد که به آن ها این امکان را می دهد تا مسائل تنفسی مختلف بویژه آسم را درمان نمایند.

سم زداییانواع مختلفی از شلغم، به خصوص شلغم سبز، امتیاز بزرگی برای سم زدایی دارد. به این دلیل است که شلغم حاوی یک ترکیب ویژه به نام گلوکوسینولات است که به دو بخش تقسیم می شود:گلوکوناستروتین و گلوکوتراپائئولین. این ترکیب ها به تحریک و کنترل فرآیند سم زدایی آنزیم های مختلف یاری می نماید. بسیاری از چیز های شیمیایی مضر از بدن شما خارج می شوند و شما سالم تر خواهید بود.

تقویت موهاعلاوه بر فواید آن برای پوست، معین شده است که شلغم هم فواید زیادی برای مو های شما ارائه می دهد. مطالعات زیادی نشان داده اند که مصرف منظم شلغم باعث تاثیر خوبی روی مو های شما خواهد شد. دلیلش این است که شلغم دارای میزان زیادی از مس است. مس ترکیبی است که تاثیر زیادی بر تشکیل سلول های ملانین دارد. ملانین ماده ای است که نقش بزرگی را ایفا می نماید تا رنگ مو های شما را تامین کند. علاوه بر آن، ملانین نیز غنی از مواد مغذی نظیر بتا - کاروتن، ویتامین C، روی، لوتئین و زکسانتین است. همه آن ها برای بهبود سلامت موی شما بسیار مهم هستند. در نتیجه آن ها مو های شما را محکم تر از قبل می نماید.

درمان ترک کف پامعین شده است که اگر شما آن ها را به صورت خارجی اعمال کردید، شلغم چه فایده زیادی برای بدن شما خواهد داشت. بنابراین، در صورتی که درد را احساس می کنید یا چین و چروک و ترک روی کف پا های خود پیدا کردید، ممکن است بتوانید در آن منطقه از شلغم بهره ببرید. همانطور که قبلاً ذکر شد، شلغم خواص ضد التهابی و ضد پیری دارد که آن ها را قادر می سازد تا پا های آسیب دیده را درمان نمایند. می توانید شلغم جوشانده شده را به کار ببرید. بعد از آن، شما می توانید آغاز به خیس کردن پا های خود برای حدود 10 دقیقه در مخلوط شلغم و آب جوشیده کنید. اگر این کار را به طور مرتب انجام دهید، هیچ تعجبی ندارد که پای نرم و صاف داشته باشید.2

شلغم را چگونه نگهداری کنیم؟برترین زمان خرید شلغم پاییز است. بیشتر دنبال شلغم های کوچک بگردید که لک و زدگی نداشته باشد. سر این شلغم های کوچک معمولا سبز است. براحتی می توانید آن ها را در یک کیسه پلاستیکی تا یک هفته در یخچال نگهداری کنید.

از ریشه و برگ شلغم در آشپزی برای پختن انواع آش و سوپ بهره ببرید.

شلغم را چه طور بپزیم؟قبل از پختن آن ها را به خوبی بشویید. می توانید از برس بهره ببرید تا گل و ذرات خاک و کودهای شیمیایی از آن ها زدوده شود. آن ها را پوست بکنید. بسته به میزان شلغم می توانید آن ها را درسته، حلقه حلقه، یا مکعبی خرد کنید و بپزید.

مواظب باشید هنگام پخت شلغم زیاد له نشود چون بیشتر خاصیت خود را از دست می دهد. هر چند از آب آن هم می توانید به عنوان یک داروی درمانی بهره ببرید.3

پی نوشت:

1.www.rastineh.com

2.www.tabnak.ir

3.www.yjc.ir

منبع: راسخون
انتشار: 29 آبان 1400 بروزرسانی: 29 آبان 1400 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 1212

به "آنچه که باید درباره شلغم بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنچه که باید درباره شلغم بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید