چیدمان خانه چگونه یاری می نماید به 5 هدف مهم زندگی برسید؟!

به گزارش تور سریلانکا، بر اساس نتایج مطالعات دانشکده پزشکی دانشگاه آلاباما، کمتر از هشت درصد مردم هر سال به هدف هایی که برای سال نو گرفته اند، پایبند می مانند. شاید شما هم در زمره افرادی باشید که در ماه های پایانی سال سررسید تازه می خرند و در صفحه های ابتدایی فهرست اهدافی از جمله رعایت رژیم غذایی سالم، دنبال کردن برنامه ورزشی، برنامه ریزی دقیق تر یا گذراندن وقت باکیفیت با دوستان و عزیزان شان را می نویسند اما با گذشت روزها و هفته ها، به کارهای دیگری مشغول می شوند و فهرست بلند بالای اهدافی که برای سال نو داشتند را فراموش می نمایند.

چیدمان خانه چگونه یاری می نماید به 5 هدف مهم زندگی برسید؟!

یکی از مهم ترین دلایلی که بیشتر افراد در عمل کردن به اهداف شان شکست می خورند این است که محیط زندگی شان را متناسب با هدف هایشان شکل نمی دهند. هرگز نقش حلقه افراد نزدیک و محیط زندگی تان را دست کم نگیرید. هر فرد و هر چیزی که در ارتباط نزدیک با شما واقع شده است، سهمی در موفقیت یا شکست شما بازی خواهد نمود.

روزهای به جامانده تا سال نوی شمسی، برترین زمان برای آنالیز عملکرد ماه های گذشته و معین اهداف نو برای سال نو در پیش رو است. در ادامه 5 هدف رایج را آنالیز خواهیم کرد که در فهرست اهداف بیشتر مردم نوشته می شوند اما به اجرا نمی رسند. این هدف ها را بخوانید و ببینید که کدام یک از آن ها جزو اهداف برتر شما برای سال نو هستند. توصیه های متخصصان برای آماده کردن محیط زندگی برای رسیدن راحت تر به این اهداف بی شک برای شما راهگشا خواهد بود. با ما همراه باشید.

1. بیشتر ورزش کردن

طبق آمار، محبوب ترین تصمیم سال نو برای بیش از نیمی از افراد انجام ورزش بیشتر و کوشش برای تناسب اندام است و احتمال می رود در سال آینده هم این هدف همچنان بالاترین رتبه را داشته باشد. بیشتر افرادی که فعالیت بدنی کمتری دارند، فکر می نمایند اگر در یک باشگاه معتبر ثبت نام نمایند که وسایل ورزشی مجهزی داشته باشد، انگیزه بالایی برای ورزش کردن خواهند داشت، اما باشگاه خوب و مربی مجرب در دسترس همه نیست.

واقیعت این است برای بالا بردن تحرک بدنی، رفتن به باشگاه ضروری نیست. پیاده روی، ورزش های هوازی و تمرین با وزنه های معمولی در خانه به راحتی قابل انجام هستند. یک برنامه تمرینی مناسب در دسترس داشته باشید و شوق به ورزش کردن را در وجودتان قوی نگه دارید، خواهید دید که یک فضای کوچک به مقدار یک مت یوگا برای آغاز و ادامه دادن کافی است.

برای آغاز کردن ورزش در خانه، یک فضای معین برای خودتان فراهم کنید. لازم نیست حتما اتاق خالی و دربسته ای در اختیار شما باشد ولی ضروری است که فضایی که برای ورزش کردن انتخاب نموده اید، شخصی سازی کنید. عناصر مزاحم مثل تلویزیون و تلفن را از محیط ورزش تان دور کنید، یک آینه قدی برای تماشا حرکات بدن تان نصب کنید و وزنه و کش و تشک و زیرانداز ورزشی را در آنجا بچینید و تهویه و نور طبیعی برای فضای ورزش تان فراهم کنید.

مهم ترین نکته برای ورزش کردن در خانه این است که فضای فعالیت شما اختصاصی و خالی از عناصر مزاحم باشد. شاید برای شما پیش آمده که بخواهید پنجره را باز کنید و با تنفس هوای تازه چند حرکت کششی برای برطرف خستگی انجام دهید اما نگاهی به دوروبر می اندازید و کلی وسیله می بینید که باید جابه جا کنید تا فضای خالی برای حرکت شما باز گردد و البته بعد از ورزش هم باید دوباره همان وسیله ها را به جای قبلی خود برگردانید. این حجم از کار دقیقا همان چیزی است که بسیاری از افراد را از ورزش کردن در خانه دلسرد و منصرف می نماید.

توصیه ما این است که برای بالا بردن فعالیت بدنی، چیدمان خانه خود را به گونه ای تغییر دهید که فضایی آزاد و مختص به ورزش داشته باشید تا زمانی که در این فضا قرار می گیرید بدون دردسر و کار اضافی، فقط به ورزش کردن بپردازید.

2. تغذیه سالم تر

دومین هدفی که در فهرست اهداف سال نوی بیشتر مردم نوشته می گردد اما به مرحله اجرا نمی رسد، بهبود رژیم غذایی و تغذیه سالم تر است. برای رفتن به سمت یک سبک زندگی سالم، عجله نکنید و از کارهای عجولانه و تصمیم های هیجانی که عمر کمی دارند بپرهیزید. زندگی سالم را مثل سفری ادامه دار ببینید که همواره فرصت بهبود و حرکت در آن وجود دارد.

آشپزی در خانه موضوع مهمی برای دستیابی به این هدف است، اما آشپزخانه های تیره، گرفته و به هم ریخته محیطی ناخوشایند هستند که افراد زیادی را از وقت گذراندن در آشپزخانه فراری می دهد.

برای آغاز چیدمان آشپزخانه تان را عوض کنید. دستگاه سرخ کن را به جای دورتری منتقل کنید و دستگاه بخارپز و هواپز را جایگزین آن کنید. کابینت ادویه ها را سر و سامان دهید و انبوه ادویه ها و مواد اولیه منقضی شده را دور بریزید. ببنید منشا به هم ریختگی و شلوغی آشپزخانه شما در چیست، اگر وسایل و ابزار بی استفاده زیادی دارید، خرید آن ها را متوقف کنید و مواردی را که کاربرد چندانی برای سبک زندگی سالم تر نخواهند داشت اهدا کنید یا بفروشید. کابینت کوچک تری برای انبار کردن مواد غذایی آماده و خوارکی های سوپرمارکتی و کنسروها اختصاص دهید و گلدان های کوچک پرورش سبزی برای خانه خریداری کنید.

آشپزخانه را به عنوان مرکز سلامت شخصی خود در نظر بگیرید و بدانید که اگر محیط خود را پاکسازی، بازسازی یا به روز کنید، انرژی بیشتری برای حضور موثر ار آن خواهید داشت. با ایجاد فضایی کاربردی و زیبا خواهید توانست زمان آماده سازی غذا را دلپذیر و خوشایند کنید و در زمان سرو غذا هم کنار اعضای خانواده زمان آرام و باکیفیتی سپری کنید.

3. مرتب تر و منظم تر بودن

به هم ریختگی محیط زندگی می تواند به طرز معینی استرس و تنش را در زندگی شما بالا ببرد. هرچه محیط زندگی شما مرتب تر و خلوت تر باشد، آرامش بیشتری احساس خواهید کرد و تسلط بالاتری روی آنچه در اطراف تان می گذرد خواهید داشت. اگر به هم ریختگی خانه یک مشکل مزمن و طولانی در خانه شما است و هر سال تصمیم می گیرید که در سال نو آدم منظمی باشید اما مدت زیادی پای این تصمیم نمی مانید، بهتر است عمیق تر فکر کنید و رفتارهای خرید و نظافت خانه تان را بازنگری کنید.

خانه تکانی پیش از سال نو یک رسم پسندیده بین ما ایرانی ها است، از این فرصت بهره ببرید و یک پاکسازی اساسی در خانه ترتیب دهید اما به یاد داشته باشید که آرامش خودتان را در اولویت قرار دهید و به خانه تکانی به چشم یک کار سخت و طاقت فرسا و دلهره آور نگاه نکنید. کارها را به بخش های کوچک تقسیم کنید و با آسودگی به کارها رسیدگی کنید. از خودتان بپرسید: کدام اتاق یا فضا بیشتر من را آزار می دهد؟ با سازمان دهی همان فضا کار را آغاز کنید و ببنید که مرتب شدن یک نقطه از خانه چه حس مثبتی به کل فضا روانه می نماید.

بعد از پاکسازی و خالی کردن کمدها و قفسه ها از اشیای بی استفاده، فورا به سراغ خرید کالاهای نو نروید. برای داشتن محیطی مرتب تر از قبل ضروری است حتی رفتارهای خرید کردن تان را هم تغییر دهید. فهرست خرید داشته باشید و از قبل به چیزهایی که می خواهید خریداری کنید فکر کنید تا در فروشگاه ها گرفتار احساس هیجان خرید نشوید. برای تهیه کردن آیتم های فهرست خریدتان هم کمی شکیبا و خویشتن دار باشید و چند روز صبر کنید. اگر بعد از چند روز باز هم فکر کردید به آن آیتم احتیاج دارید، زمان خرید نو فرارسیده است.

4. ترک سیگار

یکی از چالش برانگیزترین هدف ها در فهرست 10 هدف پرطرفدار مردم، کم کردن و ترک کردن سیگار است. حتما از مضرات سیگار برای سلامتی مطلع هستید اما برای ترک آن به چیزی فراتر از مطلعی احتیاج دارید، چیزی مانند تغییر در محیط زندگی و تقویت اراده و داشتن انضباط شخصی.

برای رسیدن به اهداف نو ضروری است برخی از عادت های قدیمی خود را تغییر دهید. توصیه ما ایجاد یک تغییر معین و هدفمند در خانه است. برای مثل مبلی که همواره روی آن می نشینید و سیگار را روشن می کنید، عوض کنید. یک گیاه سبز و سرزنده به محیط خود بیاورید. دیوارهای اتاقی را که در آن بیشتر از همه جا وقت می گذرانید یک رنگ شاد و روشن بزنید و برای از بین بردن بوی ماندگی سیگار، از شمع های معطر بهره ببرید.

همه این تغییرات را به نیت ترک سیگار انجام دهید و به خاطر داشته باشید که هر بار با این تغییرات در محیط روبرو می شوید، به خودتان یادآوری کنید که این کارها را برای افزایش حس مثبت خانه و برای حمایت از یک تصمیم ذهنی بزرگ شکل داده اید. این تغییرات در دکوراسیون و چیدمان نشانه هایی خواهند بود که آغازی تازه را به شما نوید می دهند.

پیشنهاد دیگر متخصصان دکوراسیون این است که چند نشانه بصری در محیط اطراف تان داشته باشید تا تصمیم ترک سیگار را در وجود شما تقویت نمایند، برای مثال تابلوی عکس خانواده و عزیزان تان که سلامتی و شادابی و طول عمر شما برای آن ها مهم است، یا تابلو و نمادهایی از یک شرایط بدنی سالم و سرحال که بعد از ترک سیگار می خواهید دوباره آن را تجربه کنید.

5. گذراندن باکیفیت تر زمان

ما در دورانی زندگی می کنیم که افسردگی و اضطراب در بالاترین حد خود قرار دارند و احتیاج به ارتباط موثر و حال خوب بیشتر از همواره احساس می گردد. از کنار هر موضوعی که بتواند اضطراب شما را حتی اندکی کم کند ساده عبور نکنید، اندوه و اضطراب شما را به فکر کردن به گذشته و آینده وا می دارد و حس بودن در لحظه و سپری کردن وقت باکیفیت را از شما می گیرد.

برای بالابردن مقدار نشاط در خانه، ما توصیه می کنیم محیط تان را برای حضور مهمان ها و معاشرت های چند نفره آماده کنید. اگر آپارتمان کوچکی دارید، فکر نکنید که دیگر خانه شما قرار نیست به روی مهمان باز باشد. لوازم خانه را هوشمندانه و متناسب با این هدف انتخاب کنید، میز و جایگاه های کم جا و تاشو برترین انتخاب برای مواقعی هستند که می خواهید مهمان دعوت کنید. وسیله های بزرگ خانه را به گونه ای انتخاب کنید که قابل حرکت دادن باشند. وسیله های بازی متنوعی هم در بازار موجود هستند که می توانید طبق سلیقه خودتان و اطرافیان تان چند آیتم از آن ها را برای منزل تان خریداری کنید و اوقات خوشی را در کنار هم سپری کنید.

اگر می توانید سیال بودن را حتما وارد خانه هایتان مد نظر داشته باشید. برای مثال آشپزخانه هایی که کانتر اوپن دارند حس سیال بودن را به خوبی منتقل می نمایند و آشپزخانه دیگر یک محیط بسته نیست که یک نفر در آنجا مشغول گردد حس جدا ماندن از جمع را تجربه کند.

هر تغییری که تعامل و ارتباط بین اعضای خانواده را بالاتر ببرد، بی شک به بهبود روحیه همه افراد یاری خواهد نمود و کیفیت زندگی در لحظه را بسیار ارتقا خواهد داد.

در آخر

ما در دوره ای زندگی می کنیم که خواه ناخواه بیشتر زمان مان در محیط های بسته و سرپوشیده سپری می گردد و از ارتباط مستقیم با طبیعت محروم هستیم. به همین دلیل باید خانه و محل کار که بیشتر ساعات روز را در آن می گذرانیم با دقت و حساسیت بالایی چیدمان کنیم تا اثرات سوء دور بودن از طبیعت به حداقل برسد. متخصصان دکوراسیون و روان شناسان دست به دست هم داده اند و شاخه ای از علم به نام روان شناسی محیطی شکل داده اند که به بهتر کردن محیط زندگی افراد یاری بسیاری می نماید. ما در این مقاله 5 هدف پرطرفدار بین بیشتریت مردم را آنالیز کردیم و توصیه روان شناسان محیطی برای رسیدن به هرکدام را خواندیم. برای ما بنویسید شما چه راهکارهایی برای بهبود محیط زندگی و رسیدن به هدف هایتان دارید.

منبع: forbes

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 15 خرداد 1401 بروزرسانی: 15 خرداد 1401 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 1403

به "چیدمان خانه چگونه یاری می نماید به 5 هدف مهم زندگی برسید؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چیدمان خانه چگونه یاری می نماید به 5 هدف مهم زندگی برسید؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید