علیخانی : در تصمیم گیری درباره محله جماران مردم فراموش نشوند

به گزارش تور سریلانکا، تهران (پانا) - رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با بیان اینکه حفظ بافت تاریخی محله جماران را می توان طوری پیش بینی و تصویب کرد که مردم آسیب نبینند، گفت به نظر می رسد در محدودیت ها مقداری افراط شده است.

علیخانی : در تصمیم گیری درباره محله جماران مردم فراموش نشوند

اعضای شورای شهر تهران در نشست روز 30 آذرماه خود، طرح الزام شهرداری به حفظ بافت محله جماران را در دستور کار قرار دادند و اعضا به طرح الزام شهرداری تهران به حفظ بافت ارزشمند معاصر و هویت معنوی محله جماران و جبران عدم النفع مالکان قدیمی محدوده رأی دادند. یکی از نگرانی هایی که منجر به این تصویب طرح مذکور شده است،حفظ بافت تاریخی محله جماران است که طبق قانون برنامه سوم توسعه حفظ بافت تاریخی این محله الزامی است، در عین حال مسائل محله جماران به دلیل محدودیت هایی که در این محله وجود دارد، موجب اعتراض ساکنان این محله شده است و این شهروندان تهران خواهان حل مسائلی هستند که سالهاست با آن روبرو اند. محمد علیخانی، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران درباره حل مسائل محله جماران به پانا گفت: نباید یکسری محدودیت های غیرمتعارف را بر مردم جماران تحمیل کنیم و خواست مردم آنجا باید حتما لحاظ بگردد. افرادی که در آنجا زندگی می نمایند، سال ها دچار محدودیت بودند. در زمان حضرت امام یکسری محدودیت هایی وحود داشت و بعد از حضرت امام نیز به خاطر حفظ مسائل تاریخی، محدودیت هایی در نظر گرفته شد که به نظر می رسد در محدودیت ها مقداری افراط شده است و به نظرم به این همه افزایش دایره محدودیت احتیاج نیست و این مساله مردم را آزار می دهد.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران اضافه نمود: محله جماران متعلق به مردم است و نباید کاری کنیم که به مردم زور گفته گردد و باعث ناراحتی مردم گردد. معتقدم حفظ بافت تاریخی این محله را می توان طوری پیش بینی و تصویب کرد که مردم آسیب نبینند.

وی درباره ابلاغ طرح لغو محدودیت ارتفاعی جماران از سوی شهردار تهران گفت: جزئیات نامه را نخوانده ام. مصوبه ای از سوی شورای عالی شهرسازی که وزیر راه و شهرسازی نیز آن را امضا نموده است، ابلاغ شده است. البته نامه محرمانه است. توضیحاتی که داد شد حاوی نکات خوبی بود که بخشی از مسائل حل شده است. یکسری موارد نیز وجود دارد که شاید احتیاج به آنالیز و کارشناسی مجدد دارد چون در نهایت باید قابل اجرا باشد. یکی از اشکالات قوانین و مصوباتی که وجود دارد این است که برخی از آنها قابل اجرا نیست. در واقع باید چیزی باشد که قابلیت اجرا داشته باشد. بنابراین قرار شد در تعاملی که شهرداری با شورای عالی شهرسازی انجام می دهد، آن بخشی که ایراد دارد حل گردد.

عبدالرضا گلپایگانی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران نیز از مذاکره شهرداری با وزارت راه و شهرسازی مبنی بر حفظ بافت تاریخی محله جماران اطلاع داد و به پانا گفت: بند (د) ماده 166 قانون برنامه سوم توسعه تاکید دارد که بافت تاریخی و سنتی محله جماران باید حفظ گردد. ما هم تاکید داریم مصوبه مجلس باید اجرا گردد و آنچه به شهرداری تهران از شوی شورای عالی شهرسازی ابلاغ می گردد، هم نباید با آن بند قانونی مغایرت داشته باشد.

معاون شهردار تهران درباره تذکر رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران درباره حفظ بافت تاریخی محله جماران اظهار کرد: بعد از تذکر آقای حق شناس، شهرداری تهران با وزیر راه و شهرسازی مکاتبه ای انجام داد که در آن نامه یکسری موارد، اشکالات و ایرداتی که مد نظر بود به وزیر اعلام شد. جلسه ای هم برای آنالیز بندهای نامه با حضور کارشناسان، معاونان وزیر راه و دبیر شورای عالی شهرسازی، مشاور و تهیه نماینده طرح تشکیل شد. در این جلسه راجع به همه بندهایی که از نظر ما نقص و اشکال داشت بحث شد و در نهایت قرار شد راجع به بندهایی که پیشنهاد داده ایم و چیزی خارج از آنچه با هماهنگی شورای شهر تهران ارسال شده بود، توافقی صورت نگیرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 810

به "علیخانی : در تصمیم گیری درباره محله جماران مردم فراموش نشوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علیخانی : در تصمیم گیری درباره محله جماران مردم فراموش نشوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید