راهنمای سفر به 4 جزیره مرجانی ایران، تجربه ای شگفت انگیز و تکرارنشدنی

به گزارش تور سریلانکا، جزایره مرجانی جزایری گرمسیری هستند که از مواد آلی بقایای اسکلت جانوران و مرجان ها پدید می آیند. این جزایر نقش بی بدیلی در تقویت زیست بوم دارند، جزایرمرجانی در ارتفاع کم تشکیل می شوند و معمولاً درختان نارگیل و نخل آنها را احاطه می نمایند. جزایره مرجانی ایران محل مناسبی برای تخم گذاری و تغذیه موجودات زنده دریایی هستند، همین امر سبب تنوع زیست محیطی زیادی در درون دریا شده است. از جمله جزایر مرجانی ایران، جزیره قشم، کیش، ابوموسی، هنگام، هندورابی، لارک، خلیج چابهار، سیری، تنب کوچک، فارور، بنی فارور و… است.

راهنمای سفر به 4 جزیره مرجانی ایران، تجربه ای شگفت انگیز و تکرارنشدنی

در این گفتار سعی داریم به معرفی چهار جزیره مرجانی زیبا در ایران بپردازیم.

جزایر مرجانی ایران

جزایر مرجانی ایران امروزه یکی از مقاصد بسیار مجذوب نماینده گردشگری در کشورمان به شمار میرود. البته این صخره های مرجانی در معرض تخریب و نابودی قرار گرفته اند و تمام این اتفاقات به واسطه عوامل طبیعی و انسانی پیش آمده است. بیش از نیمی از بخش های مرجانی در دنیا به واسطه فعالیت های انسانی در حال انقراض و نابودی هستند و بهره برداری کردن بیش از ظرفیت و مقدار از سواحل مرجانی، یک تهدید بالقوه برای این زیست بوم به شمار میرود. به طور حتم می دانید که منطقه ها مرجانی مکانی برای تخم گذاری و همینطور تغذیه گونه های دریایی هستند و تنوع زیستی در این منطقه ها بسیار بالا است، به همین علت اهمیت زیادی دارند. خلیج فارس نیز به عنوان با ارزش ترین زیستگاه زیست بومی مرجانی، از موقعیت بسیار حساسی برخوردار است.

آنالیز هایی که به وسیله کارشناسان محیط زیست صورت گرفته خبر از این موضوع می دهد که تقریباً تمام قسمت های جزایر مرجانی ایران به واسطه آبسنگ های مرجانی، پوشیده شده و محاصره شده اند و به طور کلی این آب سنگ های حاشیه ای، ساختار اصلی در خطوط کشور ما را تشکیل می دهند. از جمله مهم ترین جزایر مرجانی ایران جزیره های خارک، خارکو، فارسی، طاهری، کیش، لاوان، هندورابی، فارور، بنی فارور، شیدور، تنب بزرگ، تنب کوچک، سیری، لارک و ابوموسی، هنگام، قشم، هرمز، خلیج نایبند، خلیج چابهار و غیره هستند. هدف ما از به تحریر درآوردن این مقاله معرفی جزایر مرجانی ایران است که به صورت عمده بیشتر شناخته شده هستند و به علت رسیدگی هایی که در آنها رخ داده، منطقه ها گردشگری معتبر، شناخته شده و محبوبی به حساب می آیند. مانند جزایر کیش، قشم، لارک و هنگام.

معرفی جزایر مرجانی ایران

در این بخش از مقاله، جزیره هایی را که بیشترین حجم مرجان ها در آنها دیده شده است را به شما معرفی خواهیم کرد.

جزیره مرجانی لارک از جزایر مرجانی ایران

لارک جزیره ای کوچک در نزدیکی خلیج فارس است. این جزیره زیبا به علت اینکه در کنار جزیره قشم قرار گرفته است، از معروفیت کمتری برخوردار است. اگر چه امروزه گردشگران زیادی از نقاط مختلف دنیا برای بازدید از این جزیره به آنجا سفر می نمایند.

جزیره مرجانی لارک جنوبی ترین قسمت خاک ایران است، برای همین از اهمیت استراتژیک بالایی برخوردار است و سواحل جنوبی آن نظامی هستند. در صورت صافی هوا، به راحتی می توانید جزایر هرمز، قشم، بندرعباس و کشور عمان را از سواحل لارک مشاهده کنید.

چطور به جزیره لارک برویم؟

برای رسیدن به جزیره لارک می توان به وسیله زمینی و یا به وسیله دریایی اقدام کرد. اسکله ذاکری قشم با اتوبوس دریایی می تواند شما را تا رسیدن به این جزیره مرجانی همراهی کند. شما می توانید به وسیله قایق های موتوری از اسکله دوحه قشم نیز به سمت جزیره لارک سفر کنید. فاصله دریایی از جزیره قشم تا لارک در حدود 16 کیلومتر است. بعلاوه می توانید با استفاده از قایق دربستی از سمت بندرعباس یا جزیره هرمز به لارک بروید.

برای دیدن جزیره لارک و گشت زدن در آن باید مراقب باشید که مانور نظامی نباشد، چرا که اگر مانورهای نظامی در حال برگزاری باشد به شما اجازه بازدید از این جزیره زیبا داده نمی گردد.

زندگی در جزیره لارک چگونه است؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، در جزیره لارک چیزی حدود 200 تا 300 خانوار در حال زندگی کردن هستند. این جزیره کوچک و آرام دارای مردمی است که با زبان لری یا کمزاری صحبت می نمایند.

در این جزیره مردم بیشتر به شغل صیادی مشغول هستند اگرچه تا حدودی می توان کشاورزی و دامپروری را نیز در آنجا مشاهده کرد.

مردم جزیره لارک با کشور عمان رابطه نزدیکی دارند به طوری که بعضی آنجا را برای زندگی انتخاب نموده اند.

پوشش گیاهی جزیره لارک

به علت آب وهوای این جزیره، پوشش گیاهی این منطقه متنوع است شما می توانید درختانی همانند درخت آکهو و کرت را در این جزیره دیدن کنید. در این جزیره مرجانی آهو و خرگوش به صورت بومی و محلی زندگی می نمایند، با اندکی قدم برداشتن در جزیره لارک می توانید این حیوانات زیبا را نظاره گر باشید و لذت ببرید.

جاذبه های دیدنی جزیره لارک

قلعه پرتغالی های جزیره مرجانی لارک

از جاذبه های فرهنگی و تاریخی جزیره مرجانی لارک قلعه معروف پرتغالی ها است. این قلعه مربوط به زمان صفویه و بعلاوه هنگام کنترل پرتغالی ها بر خلیج فارس ساخته شده است. این قلعه از نظر تاریخی با قلعه پرتغالی های هرمز و قشم هم عصراست. قلعه پرتغالی های لارک را از ملات ساروج، سنگ های مرجانی و دریایی ساخته شده است. قلعه پرتغالی ها بعد از قلعه جزیره هرمز، بزرگ ترین قلعه در خلیج فارس به شمار می آید و به علت ستون های چوبی و استحکام آنها هنوز هم پابرجا مانده است.

سواحل جزیره لارک

در جزیره لارک، سواحل زیبا و بکر و تمیزی وجود دارد که حال و هوای منطقه را بسیار دلنشین نموده است. در این سواحل که عمقی حدود 2 تا 33 متر دارند، می توانید شاهد موجودات دریایی زیبایی همانند ماهی آکواریومی، مرجان، شقایق دریای و…در آنجا باشید.

شب های سواحل جزیره مرجانی لارک بسیار زیبا و شگفت آور است.

در این سواحل پلانکتون ها زندگی می نمایند، هنگامی که این موجودات دریایی کنار هم جمع می شوند رنگ سواحل به سبز یا آبی کم رنگ تغییر می نماید و صحنه ای زیبا به وجود می آید.

فانوس دریایی لارک

در فاصله ای کمتر از چهار کیلومتر از بخش شهری جزیره مرجانی لارک، برج فانوس دریایی در کنار ساحل وجود دارد که می توانید آن را از فاصله های دور مشاهده کنید . چند آلاچیق زیبا نیز در کنار این ساحل شنی قرار گرفته اند. در روزهای تعطیل گردشگران زیادی از منطقه ها دور و نزدیک برای دیدنی این جزیره زیبا به لارک می آیند. پنج کیلومتر دورتر از فانوس دریایی اگر به سمت غرب جزیره بروید می توانید بقایای جامانده از کشتی که نصف آن در زیر آب است را به راحتی دیدن کنید و لذت ببرید. در جزیره لارک می توانید در منطقه ها معرفی شده کمپینگ راه بیندازید و شبی را در دل جزیره لارک بگذرانید.

جزیره مرجانی کیش از جزایرمرجانی ایران

درجزیره زیبای کیش، می توانید برای روزها مشغول خوشگذرانی شوید. کیش هم مانند لارک یک جزیره مرجانی است.

چطور به جزیره مرجانی کیش برویم؟

برای رفتن به دریای مرجانی کیش باید خود را به جزیره کیش برسانید. برای رسیدن به کیش می توانید به وسیله مسیر هوایی، یا زمینی اقدام کنید. البته در بخشی از این مسیر به ناچار باید با یاری لنج و به وسیله مسیر دریایی، به این جزیره بروید، در فرودگاه بین المللی کیش تاکسی های وجود دارد که شما را به مقصدتان برساند. جاده ساحلی و زیبای دنیا که همانند حصاری اطراف جزیره قرار گرفته است، از مسیرهایی است که از شما را به ساحل مرجان می رساند.

جزایر مرجانی ایران: سرگرمیات جزیره مرجانی کیش

دیدنی سواحل نیلگون کیش برای هر گردشگری بسیار لذت بخش و مجذوب نماینده است. آرامش و هوای پاک این جزیره می تواند جانی دوباره به شما ببخشد.

در جزیره مرجانی کیش سرگرمیات زیادی برای شما آماده شده است از جمله غواصی در دریای نیلگون کیش، ماهیگیری، ماشین سواری و موتورسواری… همگی در کنار هم جمع شده اند تا لحظات پر هیجان و خوب و خوشی را برای شما بسازند و لذت را مانند همواره به شما هدیه دهند.

بعد از گشت وگذار در جزیره مرجانی کیش می توانید به بازار مرجان بروید و هر آنچه را که احتیاج دارید از این بازار متنوع تهیه کنید. لباس، کفش، مواد خوراکی، تجهیزات شنا، غذاهای محلی از جمله مواردی هستند که در بازار مرجان به فروش می رسد.

یکی از جاذبه های دیدنی بازار مرجان، آکواریوم بزرگ طبقه همکف آن است که در آن می توانید بیش از 800 گونه آبزی و ماهی خلیج فارس را در خود جای داده و همین موضوع بر محبوبیت جزیره مرجانی کیش افزوده است. آب نماهای زیبای این مجموعه با نورپردازی های مجذوب نماینده و زیبایش فضای بازار مرجان را بسیار دلنشین تر نموده است.

جزیره زیبای هنگام از جزایر مرجانی ایران

در جنوب کشور عزیزمان ایران، جزیره ای زیبا و دیدنی وجود دارد که چشم هر بیننده ای را برای ساعت ها جذب خود می نماید. این جزیره اعجاب انگیز هنگام نام دارد. در جزیره زیبای هنگام جانوران دریایی زیادی زندگی می نمایند که معروف ترین آن ها دلفین ها هستند، می توانید به دیدن دلفین های بازیگوش بنشینید و لذت ببرید.

ساحل نقره ای، سنگ دختر و مادر، تأسیسات بندری انگلیسی ها، کوه و خاک های قرمز، پارک کروکدیل و… از جاذبه های دیدنی این جزیره زیبا و دلنشین است.

اگر می خواهید به جزیره مرجانی هنگام بروید، سعی کنید وسایل پیاده روی، عینک، کلاه، عصا، کفش مناسب، وسایل غواصی و…را حتماً همراه خود ببرید چرا که در این جزیره زیبا باید خودتان را برای یک سرگرمی کامل آماده کنید.

جزیره ابوموسی از جزایر مرجانی ایران

یکی دیگر از جزیره های مرجانی ایران زمین، جزیره ابوموسی است. جزیره ای زیبا که زلال آب هایش برای همگان مجذوب نماینده و غیرقابل وصف است.

این جزیره زیبا در جنوب خلیج فارس قرار گرفته است. آب وهوای این جزیره زیبا سبب شده است از پوشش گیاهی متنوعی برخوردار باشد.

جزایر مرجانی ایران: دیدنی های جزیره ابوموسی

ابوموسی هنوز معروفیت چندانی ندارد، به همین علت امکانات آن به مقدار امکانات دیگر جزایر نیست، با این وجود این جزیره جزیره ای بکر و دست نخورده برای بازدید عموم است.

آب های زلال این سواحل، سبب شده تا به راحتی بتوانید ماهی های آکواریومی و مرجان های دریایی را به دیدن بنشینید . جلبک های سرسبز و زیبا نیز مجذوب نمایندهیت های خاص خود را به طبیعت بکر ابوموسی بخشیده است. در جزیره ابوموسی حیات وحش ناب و ویژه ای وجود دارد اگر به حیات وحش علاقه دارید، حتماً به شیتور یا شیدور بروید و این لذت را به جانتان بچشانید. پرستوها، چکاوک ها، عقاب ها و لاک پشت ها در کنار تپه های شنی طبیعت زیبایی را به وجود آورده است، در جزیره مرجانی ابوموسی مسجدی با معماری بی نظیر و مدرن وجود دارد که دیدن آن خالی از لطف نیست. اگر اهل بازارگردی هستید به بازارچه محلی جزیره بروید و از دیدن بازارهای سنتی و متنوع لذت ببرید.

سخن پایانی درباره جزایر مرجانی ایران

جزایره مرجانی ایران یکی از محبوب ترین و متنوع ترین منطقه ها دیدنی است. این جزایر به قدر محبوب هستند که نه تنها گردشگران ایرانی بلکه موردتوجه گردشگران سراسر نقاط دنیا است.

در این جزایر می توانید شاهد زیست بوم مجذوب نمایندهی باشید. و با زندگی دریایی آشنا شوید.

شب های این جزایر بسیار دلنشین و زیباست در هریک از این منطقه ها معرفی شده مکان هایی برای استراحت و اقامت تدارک دیده شده است که شما می توانید در کنار دوستان و همراهان خود شبی را در دل جزایری زیبا بگذرانید و لذت ببرید.

در سراسر ایران زمین منطقه ها دیدنی زیادی وجود دارد که هرکدام از آنها می تواند یک تجربه رویایی برایتان باشد.

الی گشت

منبع: گردشبان
انتشار: 12 آذر 1402 بروزرسانی: 12 آذر 1402 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 1648

به "راهنمای سفر به 4 جزیره مرجانی ایران، تجربه ای شگفت انگیز و تکرارنشدنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر به 4 جزیره مرجانی ایران، تجربه ای شگفت انگیز و تکرارنشدنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید