معرفی هیوندا ولستر و مشخصات مهم این خودرو

به گزارش تور سریلانکا، خودروی هیوندا ولستر را می توان یک محصول خاص توصیف کرد که تنها مورد توجه بعضی از افراد خاص قرار می گیرد. شاید بتوان این خودرو را یکی از منحصر به فردترین محصولات شرکت کره ای هیوندای نامید. در واقع هیوندا ولستر یک خودروی هاچ بک به شمار می رود که به طور هم زمان از بعضی ویژگی های مختص به خودروهای کوپه نیز برخوردار است.

معرفی هیوندا ولستر و مشخصات مهم این خودرو

خبرنگاران | سرویس خودرو - خودروی هیوندا ولستر شاید در کشور ما طرفداران چندانی نداشته باشد. چرا که معمولا خودروهای کوپه در ایران از مقبولیت عام برخوردار نیستند و ترجیح بسیاری از افراد خرید خودرویی با بهره مندی از مشخصات خانوادگی است. در واقع با توجه به این موضوع که خودروی هیوندا ولستر از خصوصیات اسپورت برخوردار است، طرفداران بالقوه این خودرو را به طور معمول جوانان تشکیل می دهند. با این حال بسیاری از طرفداران خودروهای اسپورت از این خودروها سرعت و شتاب بالایی را انتظار دارند. ویژگی هایی که در این خودرو وجود ندارد. در واقع این خودرو برخلاف ظاهر اسپورت و جوان پسند خود از مشخصات فنی چندان قدرتمند و جوان پسندی برخوردار نیست.

به این ترتیب خودروی هیوندا ولستر را می توان به یک گاو پیشانی سفید تشبیه کرد که تنها عده ای خاص به آن روی خوش نشان می دهند. چرا که از یک سو ظاهر کاملا اسپورت و فضای نه چندان گسترده ای که این خودرو در اختیار سرنشینان خود قرار می دهد مشتریان علاقه مند به خودروهای خانوادگی را پس می زند، از سوی دیگر این خودرو با مشخصات فنی نه چندان چشم گیری که از وجود آن بهره می برد، مشتریان جوان و عاشق سرعت و هیجان را هم از خود دور می کند. به این ترتیب مشتریان هیوندا ولستر را تنها کسانی تشکیل می دهند که شیفته مشخصات ظاهری منحصر به فرد این خودرو شده اند و اهمیت چندانی به مشخصات فنی متوسط و نه چندان قدرتمند آن نمی دهند.

هیوندا ولستر در مجموع محصولی در کلاس خودروهای کوچک کامپکت طبقه بندی می گردد. بد نیست به این نکته هم اشاره گردد که این خودرو علاوه بر مدل عادی خود در قالب مدل ارتقا یافته توربو نیز به بازار عرضه شده است. با این حال تا کنون در بازار خودروی ایران، خودرو دوستان بیشتر شاهد دیدار با نسخه عادی و معمولی این محصول بوده اند.

مشخصات فنی خودروی هیوندا ولستر

در بطن خودروی هیوندا ولستر یک موتور 4 سیلندر 16 سوپاپ جا خوش نموده است و نقش قلب تپنده این خودرو را بر عهده دارد. موتوری انژکتوری با بهره مندی از خصلت تزریق مستقیم سوخت که آرایش سیلندر ها در آن به شکل خطی مستقیم است و از گنجایشی معادل 1591 سی سی بهره می برد. این موتور قادر است حداکثر توانی معادل 138 اسب بخار را با احتساب 6000 دور در دقیقه فراوری کند و حداکثر گشتاوری برابر با 167 نیوتن متر را با احتساب 4850 دور در دقیقه ایجاد نماید.

خودروی هیوندا ولستر به یک جعبه دنده اتوماتیک باکیفیت و دو کلاچه مجهز است که از وجود 6 دنده بهره می برد و در عین مجهز بودن به سیستم اکو شیفت، امکان کنترل دنده به صورت دستی را نیز در اختیار راننده قرار می دهد. به طور کل این خودرو امکان دست یابی به حداکثر سرعتی در حدود 200 کیلومتر در ساعت را فراهم می کند و شتاب صفر تا صد آن نیز حول و حوش رقم 10 تا 11.5 ثانیه واقع شده است.

به این ترتیب همان گونه که پیش تر هم به آن اشاره شد، نمی توان هیوندا ولستر را یک خودروی سریع و پرشتاب لقب داد. در واقع این خودرو یک اتومبیل متوسط شهری است که تنها از ظاهر خودروهای اسپورت و پرسرعت بهره می برد.

با این حال مدل توربوی این خودرو که در سال 2016 میلادی دستی به سر و روی آن کشیده شد، قادر است اندکی جبران مافات نماید و توان و کارایی بیشتری را در اختیار راننده قرار دهد. در این مدل از خودروی هیوندا ولستر علاوه بر وجود بعضی تغییرات ظاهری، از یک موتور مجهز به خصلت توربو شارژ استفاده شده است. به این ترتیب با وجود آن که گنجایش این موتور نسبت به نسخه معمولی هیوندا ولستر تغییر چندانی نیافته است، اما توان و گشتاور بیشتری را نسبت به نسخه معمولی این خودرو در اختیار راننده قرار می دهد. ضمن آن که نوع جعبه دنده این خودرو نیز به شکل 7 دنده اتوماتیک دو کلاچه طراحی شده است.

حداکثر توان خروجی مدل توربوی خودروی هیوندا ولستر روی رقم 201 اسب بخار (با احتساب 6000 دور در دقیقه) قرار گرفته است و حداکثر گشتاور آن نیز حول و حوش رقم 264 نیوتن متر (با احتساب 1750 تا 4500 دور در دقیقه) برآورد می گردد. به این ترتیب حداکثر سرعت قابل دست یابی توسط این خودرو به رقم 210 کیلومتر در ساعت ارتقا یافته و شتاب صفر تا صد آن نیز تا حد رقم 8.4 ثانیه بهبود می یابد؛ بنابراین رانندگان می توانند پشت فرمان مدل توربو و جدید خودروی هیوندا ولستر شتاب بهتر و سرعت بیشتری را نسبت به نسخه قدیمی و معمولی این خودرو تجربه نمایند.

مشخصات فنی خودروی هیوندا ولستر
طول خودرو4219 میلی متر
عرض خودرو1791 میلی متر
ارتفاع خودرو1400 میلی متر
وزن خودرو1210 کیلوگرم
فاصله موجود میان دو محور2649 میلی متر
نوع موتوربنزین سوز انژکتوری با قابلیت تزریق مستقیم
تعداد سیلندر 4 سیلندر
آرایش قرارگیری سیلندرهاخطی مستقیم
تعداد سوپاپ16 سوپاپ
گنجایش موتور1591 سی سی
حداکثر توان موتور138 اسب بخار در 6300 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور موتور167 نیوتن متر در 4850 دور در دقیقه
نوع جعبه دنده6 سرعته اتوماتیک دو کلاچه
شتاب صفر تا صد11.5 ثانیه
حداکثر سرعت قابل دست یابی200 کیلومتر در ساعت
میزان مصرف سوخت درون شهری8.1 لیتر در هر 100 کیلومتر مسافت
میزان مصرف سوخت برون شهری5.3 لیتر در هر 100 کیلومتر مسافت
میزان مصرف سوخت چرخه ترکیبی6.4 لیتر در هر 100 کیلومتر مسافت
استاندارد آلایندگییورو 5
میزان فراوری گاز دی اکسید کربن148 گرم در هر کیلومتر
استاندارد امنیت یورو ان سی ای پی5 خبرنگاران از 5 خبرنگاران

امکانات و قابلیت های خودروی هیوندا ولستر

علاوه بر بهره مندی از ظاهر مناسب و اسپورت، یکی دیگر از ویژگی های مهمی که می تواند خودرو دوستان را نسبت به خرید این خودرو ترغیب کند، بهره مندی این خودرو از قابلیت ها و امکانات متنوع و مناسب است. امکانات و قابلیت هایی که در مدل های جدیدتر این خودرو ارتقا یافته اند و بر تعدادشان افزوده شده است.

از جمله امکانات مهم خودروی هیوندا ولستر می توان به صفحه نمایش لمسی و 7 اینچی این خودرو اشاره نمود. صفحه نمایشی که در کنار یک سیستم صوتی نسبتا کارامد سیستم سرگرمی این خودرو را تکمیل می کند. سیستم صوتی به کار رفته در خودروی هیوندا ولستر علاوه بر قابلیت پخش سی دی و ام پی تری به ورودی AUX و USB نیز مجهز است و از وجود آمپلی فایر و ساب وفر بهره می برد. ضمن آن که این خودرو به سیستم ناوبری نیز مجهز است.

در بخش ترمز و پایداری نیز شاهد وجود امکانات مناسبی در این محصول هستیم. به گونه ای که خودروی هیوندا ولستر علاوه بر ترمز ضد قفل ABS و سیستم پایداری الکترونیکی ESP از وجود سیستم های کمکی دیگری نظیر BA ،HAC ،VSM و ESC نیز بهره می برد. البته باید به این نکته اشاره نمود که قابلیت سیستم پایداری الکترونیکی به صورت آپشن اضافه روی این خودرو قابل نصب خواهد بود.

علاوه بر آن خودروی هیوندا ولستر به دو کیسه هوای ایمنی برای سرنشینان جلوی خود نیز مجهز است. البته دارندگان این خودرو در صورت تمایل می توانند 6 کیسه هوای ایمنی اضافه را هم به عنوان آپشن اضافه روی این خودرو نصب نمایند.

علاوه بر مواردی که به آن اشاره شد، خودروی هیوندا ولستر از وجود امکانات و قابلیت های دیگری نیز بهره می برد. مواردی که تعدادی از مهم ترین آنها در لیست زیر قابل مشاهده هستند.

 • مجهز به قابلیت گرم کن فرمان و امکان تعویض دنده از روی فرمان
 • بهره مندی چراغ های جلوی خودرو از حالت ال ای دی که از قابلیت اتوماتیک تبدیل نور بالا به نور پایین نیز برخوردارند
 • مجهز به چراغ های ترکیبی عقب و چراغ مه شکن جلو
 • وجود چراغ راهنمای ال ای دی روی آینه ها
 • برخورداری از سنسور های پارک عقب به همراه وجود دوربین عقب
 • بهره مندی صندوق عقب خودرو از گنجایش 320 لیتر
 • مجهز به اگزوز اسپورت دو گانه مرکزی کروم
 • برخورداری از قابلیت کروز کنترل
 • بهره مندی از آینه های جانبی تاشو و برقی که از وجود قابلیت گرم کن بهره می برند
 • مجهز به بال عقب و رینگ های 17 اینچی
 • بهره مندی از چراغ های روشنایی روز با کیفیت ال ای دی

در کنار مواردی که به آنها اشاره شد قابلیت ها و امکانات دیگری نیز وجود دارد که به صورت سفارشی روی خودروی هیوندا ولستر قابل نصب هستند. از میان این قابلیت ها و امکانات می توان به مواردی نظیر سقف پانوراما، سیستم کلید هوشمند به همراه دکمه استارت، روکش چرمی جایگاه ها، امکان تنظیم برقی جایگاه راننده، وجود کیلومتر شمار سوپرویژن، وجود دوربین عقب به همراه سنسور اختصاصی، قابلیت گرم کن برای جایگاه های جلو و رینگ های 18 اینچی اشاره نمود.

مشخصات ظاهری خودروی هیوندا ولستر

از جمله نکاتی که در مشخصات ظاهری خودروی هیوندا ولستر می توان سراغ گرفت برخورداری این خودرو از سه در است. به این معنی که این خودرو در سمت راننده همانند سایر خودروهای کوپه تنها از وجود یک در بهره می برد. اما در سمت دیگر این خودرو همانند خودروهای عادی شاهد وجود دو در هستیم. این موضوع موجب شده است تا خودروی هیوندا ولستر در عین برخورداری از ظاهری متفاوت و منحصر به فرد نسبت به آن دسته از خودروهای کوپه که از وجود دو ردیف جایگاه بهره می برند، راحتی بیشتری را نسبت به آنها برای سرنشینان خود فراهم کند. چرا که در این خودرو دیگر نیازی به خواباندن جایگاه جلو برای ورود مسافران جایگاه عقب نیست.

با وجود تفاوت یاد شده در دو سمت خودروی هیوندا ولستر، نمای کنار این خودرو در هر دو سمت چپ و راست به گونه ای طراحی شده است تا تفاوت قابل توجهی با یکدیگر نداشته باشد. به همین دلیل در پشتی سمت چپ این خودرو به دستگیره مخفی مجهز است تا خللی در سر و شکل ظاهری نمای کنار این خودرو به وجود نیاید.

در کنار این مورد شکل نسبتا برجسته طراحی گلگیرهای این خودرو در ترکیب با خط حجم دهنده ای که میان گلگیر جلو و گلگیر عقب خودرو حایل شده است، موجب شده است تا نمای کنار خودروی هیوندا ولستر همانند بدن یوزپلنگ کشیده و در عین حال ورزیده جلوه کند.

می توان ادعا کرد که نمای جلوی این محصول هر آن چه که یک خودروی اسپورت و جذاب باید از آن برخوردار باشد را به نمایش می گذارد. چراغ های جلو بسیار خوب طراحی شده اند و حالتی مغرور به چهره خودروی هیوندا ولستر بخشیده اند. میان این دو چراغ، خط نسبتا باریکی در قامت جلو پنجره خودرو ظاهر شده و لوگوی هیوندای را در قسمت وسط خود جای داده است. در عوض سپر این خودرو از حالتی عریض و پهن برخوردار است و در بخش وسط آنها شاهد وجود شیارهای هواکش مانند هستیم. در واقع تلفیق سپر و بخش جلو پنجره این خودرو همان حالت ذوزنقه ای شکل و آشنای طراحی بخش جلو پنجره محصولات هیوندای را تداعی می کند.

نمای عقب خودروی هیوندا ولستر نیز بسیار زیبا طراحی شده است و ویژگی های یک خودروی اسپورت هاچ بک را با تمام وجود فریاد می زند. وجود جزییاتی نظیر باله سایه بان مانندی که روی پنجره عقب خودرو سایه افکنده است از جمله ریزه کاری هایی است که در بخش عقب این خودرو می توان مشاهده کرد. در مجموع می توان گفت که شکل و شمایل ظاهری خودروی هیوندا ولستر از جمله مهم ترین نکات مثبت این خودرو به شمار می رود و در جلب نظر بینندگان بسیار پیروز عمل می کند.

در نمای داخلی این خودرو نیز شاهد طراحی شیک و جذابی هستیم. افزون بر آن راحتی سرنشینان ردیف جلوی این خودرو نیز کاملا تضمین شده است. با این حال شاید سرنشینان ردیف عقب این خودرو راحتی و فراغ بالی مشابه با سرنشینان جایگاه جلو را نداشته باشند. این امر بیش از هر چیز ریشه در شیب فراوان و رو به افول سقف این خودرو در بخش انتهایی آن دارد و موجب می گردد افراد قد بلند برای نشستن در جایگاه های ردیف عقب این خودرو اندکی دچار مشکل شوند. با این حال اگر خودروی هیوندا ولستر از سقف پانوراما بهره بگیرد سرنشینان جایگاه های ردیف عقب می توانند تنگی نسبی فضا را با دل بازتر شدن چشم انداز فضای کابین این خودرو اندکی به دست فراموشی بسپارند.

قیمت خودروی هیوندا ولستر

در حال حاضر نمونه های صفر کیلومتر و کار ننموده خودروی هیوندا ولستر به ندرت در بازار خودروی ایران یافت می گردد. با این حال نمونه های دست دوم این خودرو هم اکنون در بازار قابل جستجو هستند و با توجه به پارامترهای مهمی نظیر میزان کارکرد، سال ساخت و کیفیتی که از آن برخوردارند به طور متوسط با قیمتی مابین 120 میلیون تومان تا 200 میلیون تومان به فروش می رسند. این در حالی است که حدود یک سال و نیم قبل نمونه های صفر کیلومتر این خودرو با حداکثر قیمتی در حدود 130 میلیون تومان خرید و فروش می شدند.

در مجموع تناقضی که خودروی هیوندا ولستر درگیر آن است موجب شده تا تعداد هواخواهان این خودرو در بازار ایران چندان پرشمار نباشد. به بیان دقیق تر شاخص و چشم گیر نبودن مشخصات فنی این خودرو اغلب موجب می گردد تا علاقه مندان به محصولات اسپورت از این خودرو گذر نموده و به سراغ گزینه ها بهتر و قدرتمندتری بروند. در واقع می توان گفت که خریداران اصلی این خودرو را عده ای مشتری خاص تشکیل می دهند که بیش از هر چیز شیفته مشخصات ظاهری هیوندا ولستر هستند.

به هر حال اگر به انجام دیدار عینی تری با خودروی هیوندا ولستر علاقه مند هستید، می توانید ویدیوی زیر را از نظر بگذرانید. ویدیویی که به آنالیز این خودرو اختصاص یافته است.

منبع: setare.com
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 813

به "معرفی هیوندا ولستر و مشخصات مهم این خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی هیوندا ولستر و مشخصات مهم این خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید