مناقشه ردصلاحیت ها؛ جدال تند و تیز مطهری و کدخدایی

به گزارش تور سریلانکا، ماجرای های انتخابات بحث برانگیز مجلس یازدهم تمامی ندارد، شاید اگر کرونا نبود حالا مهمترین مسئله کشور همان انتخابات و ماجراهای آن بود. روز چهارشنبه 27 فروردین ماه نمایندگان مجلس با اکثریت آراء با دو فوریت طرح الحاق یک تبصره به قانون انتخابات ریاست جمهوری، مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی موافقت کردند. این طرح یکی از پس لرزه های انتخاباتی مجلس در اسفند ماه امسال است و مربوط به ادعا های فساد علیه نمایندگان است.

مناقشه ردصلاحیت ها؛ جدال تند و تیز مطهری و کدخدایی

به گزارش تور سریلانکا، محسن کوهکن نماینده اصولگرای لنجان در شرح این طرح گفت: در حین برگزاری انتخابات مجلس دهم شاهد این بودیم که در یک فضای گسترده به نمایندگان اتهام فساد مالی و اخلاقی زده شد و هیچ فرصتی هم برای دفاع وجود نداشت. طرحی که تهیه شده به روشن شدن اتهاماتی که در فضای انتخابات به نمایندگان زده می گردد، یاری می نماید.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: در هیچ یک از انتخابات های ریاست جمهوری، مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی پیش بینی برای رسیدگی به گزارش کذب وجود ندارد و همیشه شورای نگهبان و مراجع نظارتی با استناد به همین گزارش ها تصمیم گیری و تأیید یا ردصلاحیت ها را انجام می دهد.

کوهکن با یادآوری اینکه شورای نگهبان علم غیب ندارد که در یک مدت کوتاه بتواند نسبت به تأیید صلاحیت افراد اظهارنظر کند، گفت: شورای نگهبان در این مدت کوتاه فقط با استناد به همین گزارش ها اظهارنظر می نماید.

براساس طرح مجلس می توان علیه فردی که گزارش خلاف واقع به شورای نگهبان ارائه نموده، طرح دعوا کرد. اگر گزارش دهنده خلاف واقع گزارش داده باشد، چنانچه مأمور دولتی باشد، انفصال از خدمت و اگر غیردولتی باشد به 6 ماه حبس محکوم می گردد؛ بنابراین طرح نمایندگان با هدف تضمین سلامت گزارش ها در انتخابات های ریاست جمهوری، مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی مطرح شده است.

این طرح پس از برگزاری انتخابات مجلس مطرح شد، انتخاباتی که در آن تعداد زیادی از نمایندگان به دلایل مختلف ردصلاحیت شدند. سخنگوی شورای نگهبان دلیل اصلی ردصلاحیت های نمایندگان را حواشی مالی و فساد مالی اعلام نموده بود. البته بعضی از نمایندگان نیز به دلایل سیاسی و عقیدتی ردصلاحیت شدند.

حالا ظاهرا این نمایندگان به فکر تغییر رویه های موجود در ردصلاحیت های افتاده اند.

پس از آنکه نمایندگان با اتفاق آرا با دو فوریت طرح مذکور موافقت کردند. عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان به شدت از تصمیم مجلس انتقاد کرد.

او در یادداشتی تصویب طرح مذکور را عجیب دانست و با کنایه نوشت: وسط بحران کرونا چه چیز واجب تر از اصلاح قانون انتخابات؟! انتظاری که چهار سال به پای آن نشسته بودیم!

کدخدایی گفته است تعداد نمایندگان ردصلاحیت شده 75 نفر بوده نه 80 یا 90 نفر.

او ادامه داد: اول خیال کردم وظیفه ناتمام مجلس یعنی اصلاح قانون انتخابات و اجرای سیاست های کلی انتخابات موضوع دوفوریتی است! اما زهی خیال باطل! احقاق حق آن دسته از نمایندگانی که علیه آن ها مثلاً گزارش خلاف واقع داده شده است! موضوعی حیاتی و ضروری برای کشور آن هم در این وانفسای کرونایی! آن قدر مهم که سایر مصوبات مورد احتیاج کشور به تأخیر افتد و حقوق از دست رفته احتمالی آن 75 نفر نماینده که از اوجب واجبات شناخته شده اولویت یابد و البته که فی التاخیر آفات؟

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه یادداشت سعی کرد نشان دهد شورای نگهبان با طرح نمایندگان مسئله ای ندارد، اما پیشنهاد داد، بند تازه ای به طرح اضافه گردد که بر مبنای آن پس از روشن شدن دلیل ردصلاحیت هر نماینده ای موظف گردد در یک میتینگ انتخاباتی آن ها را بیان و یا در رسانه ها منتشر کند.

البته طرح نمایندگان مخالفت هایی نیز از داخل مجلس داشت. بعضی معتقد بودند در روز های انتهای این دوره مجلس است بهتر است طرح های اینچنینی آنالیز نگردد.

پاسخ تند مطهری به کدخدایی

پس از یادداشت کدخدایی علی مطهری به تندی از سخنگوی شورای نگهبان انتقاد کرد. او معتقد است که واکنش های کدخدایی به مسائل مربوط به انتخابات گذشته از حد متعارف خارج شده است و نسبت به این موضوع آلرژی پیدا نموده است.

به نوشته مطهری به نظر می رسد که کدخدایی به خاطر رد صلاحیت های بی حساب دچار عذاب وجدان شده و دنبال آرام کردن وجدان خویش است. اگر چنین باشد، امر مبارکی است و نشانه آن است که هنوز وجدان و فطرت انسانی در ایشان زنده است.

نماینده تهران موضع کدخدایی درباره طرح دو فوریتی مجلس و حساسیت های او را بی اساس دانسته و گفته که این موضع گیری با صندلی عضویت و سخنگویی شورای نگهبان تناسب ندارد.

او همچنین لحن کدخدایی را تمسخرآمیز دانسته است.

مطهری با اشاره به بخشی از یادداشت کدخدای نوشت: ایشان اظهار تعجب نموده که چرا وسط بحران کرونا، طرح اصلاح قانون انتخابات در مجلس مطرح شده است. مثل این است که بگوییم چرا شورای نگهبان وسط بحران کرونا به آنالیز مصوبات مجلس از لایحه مالیات بر ارزش افزوده پرداخته است. گویی در این روز ها همه باید فقط درباره کرونا حرف بزنیم. از آن طرف می گوید چرا جلسات مجلس تعطیل شد از این طرف می گوید چرا برقرار شده و طرحی را غیر از کرونا مطرح نموده اید.

او در بخش دیگری از یادداشت خود گفته که کدخدایی طرح نمایندگان را تحقیر نموده است. نماینده تهران در جمعی بندی درباره یادداشت کدخدایی نوشت: ایشان از رد صلاحیت های گسترده و بعضا بی حساب و احیانا سیاسی و دستوری که موجب کاهش مشارکت مردم شد، دچار عذاب وجدان شده و اکنون ناخودآگاه وارد هر میدانی مرتبط با انتخابات می گردد تا خود را بی تقصیر جلوه دهد و وجدانش را آرام کند.

علی مطهری خود از نمایندگان ردصلاحیت شده مجلس شورای اسلامی است -البته نه به دلیل مسائل مالی- و پیشتر نیز بار ها از عملکرد شورای نگهبان و به ویژه سخنگوی آن انتقاد نموده بود.

شمشیر کشیدن علیه مجلس یازدهم؟!

در کنار این بحث ها، امروز روزنامه کیهان اصلاح طلبان را متهم به عقده گشایی از مجلس آینده نموده است. البته این روزنامه دقیقا نگفته منظورش کدام اقدام یا اظهارنظر اصلاح طلبان بوده است.

حسین شریعتمداری مدیر مسئول کیهان در یادداشتی در این باره نوشت: باید از کسانی که به عقده گشایی علیه مجلس یازدهم که هنوز تشکیل نشده است، مشغولند پرسید با تکیه بر کدام شایستگی برتر خود، علیه مجلس یازدهم شمشیر کشیده اید؟!

او تاکید نموده که اصلاح طلبان در انتخابات مجلس با همه توان شرکت کردند و شکست خوردند.

شریعتمداری در بخشی دیگری از یادداشت خود اورده است: رد صلاحیت نزدیک به 80 تن از نمایندگان مجلس دهم برای حضور در مجلس یازدهم به علت فساد مالی بوده است! (تقریباً یک سوم مجموع نمایندگان). این تعداد تا چه اندازه در تصویب بعضی طرح ها و لوایح موثر بوده اند؟! بماند! او اشاره ننموده که تعدادی از این نمایندگان اصولگرا بوده اند.

پیش از این روزنامه کیهان طرح مجلس برای اصلاح قانون انتخابات را شائبه برانگیز و جنجالی خوانده بود. کیهان همچنین خواهان رسیدگی به فساد مالی و اخلاقی 75 نماینده شده بود.

این روزنامه نوشت: در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، صلاحیت 75 نفر از نمایندگان کنونی به دلایلی نظیر فساد مالی و بعضاً مسائل اخلاقی تایید نشد؛ حالا که ردصلاحیت شدگان با طرح دوفوریتی خود یک بار دیگر پرونده را باز نموده اند، برای تحقق مطالبات مردمی و همچنین انتها دادن به ادعا ها درباره ظلم به این نمایندگان، خوب است که پرونده آن ها در دادگاه های صالحه آنالیز گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 26 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 299

به "مناقشه ردصلاحیت ها؛ جدال تند و تیز مطهری و کدخدایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مناقشه ردصلاحیت ها؛ جدال تند و تیز مطهری و کدخدایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید