همه چیز در مورد شنوایی نوزادان؛ نگرانی ها و راهکارها

به گزارش تور سریلانکا، سنجیدن شنوایی نوزاد معمولا جزو اولین نگرانی های یک پدر و مادر تازه کار است و والدین برای اطمینان از سلامت نوزاد بدنبال راهکارهای مفید و عملی هستند. بیایید ببینیم سنجیدن شنوایی نوزاد به چه شکل است و در چه صورت باید احساس نگرانی کنیم؟

همه چیز در مورد شنوایی نوزادان؛ نگرانی ها و راهکارها

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - بیشترین چیزی که در اولین روز های تولد یک نوزاد، یک والدین تازه کار را درگیر خودش می کند سلامت و آسودگی این موجود کوچک است. والدین در تعامل با نوزادشان دچار نگرانی های بسکمک می شوند و همیشه از خودشان می پرسند: یعنی منو می بینه؟ نکنه صدامو نمی شنوه؟ آیا ممکنه مسئله ای در حرکت داشته باشه؟ یکی از نگرانی های معمول درمورد شنوایی نوزاد است. سالانه 600 تا 700 نوزاد ناشنوا در کشور به دنیا می آیند. هر زمان که یک بخش از گوش درست کار نکند، ممکن است شنوایی از دست برود. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، تخمین می زنند که 1 تا 3 کودک در هر 1000 کودک، دچار نقص شنوایی است. افزون بر این در سنین 3 تا 17 سال نیز 5 نفر از هر 1000 نفر دچار نقص شنوایی خفیف تا جدی می شوند. هرچند وزارت بهداشت غربالگری شنوایی نوزاد در بدو تولد را هنوز اجباری نکرده است، اما چه زمان بهترین زمان شناسایی مشکل شنوایی است و به چه شکل صورت می گیرد؟ آیا با توجه به سیر تکاملی شنوایی نوزاد توقع والدین به جاست؟

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست زیر، به موضوع دلخواه خود برسید:
 • شناسایی مشکل شنوایی نوزاد
 • فرایند تکامل شنوایی نوزاد
 • تست شنوایی نوزاد در خانه
 • نقش والدین در تکامل شنوایی کودک

شناسایی مشکل شنوایی نوزاد

از بدو تولد تا شش ماهگی بهترین زمان برای تشخیص ناشنوایی یا کم شنوایی نوزاد است. از حدود شش ماهگی تا سه سالگی بهترین دوران زبان آموزی کودک به شمار می رود، پس تشخیص کم شنوایی و شروع درمان، در هوش و قدرت یادگیری کودک، بسیار موثر است. اگر تشخیص مشکل شنوایی کودک به موقع صورت نگیرد، یادگیری و توانایی زبان آموزی کودک بسیار کاهش می یابد و این نکته مهمی ست که باید از سوی والدین و به خصوص مادر، مورد توجه قرار گیرد.

البته این به این معنا نیست که اگر مشکل شنوایی نوزاد دیرتر تشخیص داده شد دیگر نمی توان کاری کرد، اما نکته مهم اینست که تشخیص تا قبل از شش ماهگی، نتایج مطلوب تری در درمان دارد.

امروزه توانایی در علم شنوایی سنجی به این حد رسیده است که تا شش ماهگی و پایین تر، قابلیت تشخیص کم شنوایی در نوزاد وجود دارد و این کار فقط می تواند با تجهیزات خاص خودش و توسط ادیولوژیست انجام گردد.

چگونگی شناسایی مشکل شنوایی

آزمایش شنوایی سنجی بسیار سریع انجام می گردد، لذا برای نوزادان ناراحت کننده و دردناک نیست. فرایند انجام آزمایش به این شکل است که به وسیله یک پروب نرم تمیز که در ابتدای مجرای گوش خارجی قرار می گیرد، محرک صوتی به گوش ارسال می گردد و زمانی که سلول های گوش داخلی صدا را دریافت می کنند، گسیلی (ECHO) به سمت گوش خارجی تولید می کنند که به وسیله پروب دریافت می گردد و شکل موجی آن بر روی دستگاه قابل مشاهده است. این آزمایش OAE نام دارد و مستقیما حلزون گوش داخلی را بررسی می کند، زیرا بیشتر مسائل مادرزادی شنوایی در گوش داخلی ایجاد می گردد.

فرایند تکامل شنوایی نوزاد

با وجود تست شنوایی دیگر نباید والدین نگرانی ای در این باره حس کنند. خیلی وقت ها بخاطر کم تجربگی ممکن است توقعات نابه جا از نوزاد وجود داشته باشد. بهتر است بدانیم حس شنوایی نوزاد ما در هر سنی به چه شکل خودش را نشان می دهد و فرایند تکامل شنوایی نوزاد چگونه است. در صورت دانستن این موضوع به راحتی می توانید مسائل شنوایی کودک را در سنین مختلف مورد بررسی قرار داده و کشف کنید. هرچند هیچ چیز جای تست شنوایی را نمی گیرد.

انجمن گفتار، زبان و شنوایی آمریکا، مراحل توانایی شنوایی را در سنین مختلف به این صورت شرح می دهد:

 • تولد تا سه ماهگی

  از صدا های بلند متعجب می گردد.

  زمانی که با او صحبت می کنید آرام می گردد یا می خندد.

  به نظر می رسد صدای شما را می شناسد و وقتی گریه می کند با شنیدن صدای تان آرام می گردد.

  در پاسخ به صداها، سرعت مکش خود را افزایش یا کاهش می دهد.

 • چهار تا شش ماهگی

  چشمانش را در جهت صدا حرکت می دهد و به تغییرات صدایتان پاسخ می دهد.

  به اسباب بازی هایی که صدا می دهند توجه می کند.

  به موسیقی توجه نشان می دهد.

 • هفت تا دوازده ماهگی

  از بازی هایی که همراه با شعر و آهنگ هستند لذت می برد.

  به جهتی که از آن صدا می آید برمی گردد و زمانی که با او صحبت می گردد گوش می کند.

  کلمات رایج و اسامی را می شناسد مانند: کیف، کتاب، کفش، مامان، بابا

  در این سن شروع به پاسخ دادن به سوالات شما می کند اینجا می آی؟ بیشتر می خوای؟

بیشتر بخوانید: دیر حرف زدن کودک؛ نشانه های هشداردهنده را بشناسیم.

تست شنوایی نوزاد در خانه

حالا می توانید خودتان فرزند دلبندتان را تست کنید البته در زمانی که کودکتان بیدار و هوشیار است و مطمئن هستید که از سرماخوردگی و عفونت گوش رنج نمی برد.

 • برای نوزاد زیر سه ماه، پشت سر کودک، دست های خودتان را بهم بزنید. اگر او واکنش نشان داد، شنوایی او طبیعی است. در صورتی که واکنش نشان نداد، این کار را چندین بار تکرار کنید و عکس العمل او را بسنجید.
 • برای نوزاد 4 تا 6 ماهه، اسمش را صدا بزنید تا ببینید آیا او به طرف شما بر می گردد یا به صدای شما واکنش نشان می دهد؟ دقت کنید که آیا پس از شنیدن یک صدای جالب، سر یا چشمان خود را به طرف صدا بر می گرداند؟
 • نوزاد شش تا ده ماهه نسبت به شنیدن اسم خودش یا صدا های آشنای محیط اطرافش (مانند صدای تلفن یا جاروبرقی) واکنش نشان می دهد.
 • بین ده تا پانزده ماهگی می توانید از کودک بخواهید تا یک شئ آشنا را در یک کتاب مصور یا عکس، نشان دهد. در صورتی که او نتوانست این کار را انجام دهد، احتمالا نمی تواند صدای شما را بشنود.

نقش والدین در تکامل شنوایی کودک

تا دو سالگی و حتی پنج سالگی تحریک حواس کودک را جزو بهترین راه های تقویت هوش و حواس پنج گانه او دانسته اند. این کار همیشه باعث ایجاد اتصالات جدیدی بین سلول های مغز می گردد. شما می توانید در ارتباط با حس شنوایی فرزندتان برایش لالایی بخوانید و موسیقی بگذارید. نیازی نیست همیشه برایش موسیقی بچگانه بگذارید. او را با انواع موسیقی و صدا ها روبرو کنید. از پاپ تا موسیقی کلاسیک و مدرن. هرچه کودک صدا های بیشتری بشنود، این امر تاثیر بهتری روی تحریک حواسش خواهد گذاشت. خواندن کتاب هم برای نوزاد بسیار مفید است و محدودیت سنی ندارد. این کار باعث می گردد او به وزن زبان مادریش عادت کند. در واقع تغییر وزن صدا، استفاده از لهجه و آواز خواندن برای کودک، ارتباط گفتاری-شنیداری بین شما و کودک را مهیج تر خواهد کرد. بعلاوه، هرچه بیشتر برای او چیز بخوانید و با او حرف بزنید، کلمات و صدا های بیشتری را یاد می گیرد که به او در حرف زدن و رشد زبان کمک خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:مراحل رشد زبان و گفتار کودک از تولد تا 5 سالگی

سخن آخر خبرنگاران

نگذارید نگرانی های این دوره مانع لذت بردن شما از حس شیرین پدری یا مادری برای فرزندتان گردد. مسائل شنوایی تا حد زیادی به وراثت بستگی دارند. اگر در خانواده شما سابقه مشکل شنوایی وجود ندارد به خودتان استرس بی مورد ندهید و درصورت نگرانی به مرکز شنوایی سنجی مراجعه کنید تا این بار سنگین را از دوشتان بردارند. هیچ چیز نمی تواند جایگزین تست شنوایی سنجی گردد.

منبع: setare.com
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 809

به "همه چیز در مورد شنوایی نوزادان؛ نگرانی ها و راهکارها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز در مورد شنوایی نوزادان؛ نگرانی ها و راهکارها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید