وعده افزایش حقوق چقدر شدنی است؟

به گزارش تور سریلانکا، به گزارش تجارت نیوز، در اولین روز بازگشایی مجلس شورای اسلامی که با حضور بعضی از دولتی ها برگزار گردید و به موضوع ویروس کرونا اختصاص یافت، رئیس سازمان برنامه و بودجه از شرایط اقتصادی این روزهای دولت اطلاع داد.

وعده افزایش حقوق چقدر شدنی است؟

به گفته نوبخت، در روزهای اخیر به دلیل کاهش مصرف سوخت، دولت با کاهش درآمدی روبرو شده است از این رو دولت در یکی از حساس ترین مراحل مدیریت منابع و مصارف بودجه واقع شده است تا بتواند به تمامی تعهدات خود عمل کند تا به امروز هم هیچ تاخیری در پرداخت حقوق ها و یارانه ها ایجاد نشده است.

بنابراین هزینه های دولت افزایش یافته اما در نقطه مقابل نه تنها درآمدهایش افزایش نیافته بلکه کمتر نیز شده است؛ از سوی دیگر از دولت به عنوان کارفرمای عظیم نام برده می گردد و وعده افزایش 15 درصدی حقوق را به کارمندان داده است.

آیا دولت می تواند به این وعده افزایش حقوق خود عمل کند و حقوق کارمندان را به موقع بپردازد؟

داود سوری، اقتصاددان در این خصوص به تجارت نیوز گفت: افزایش 15 درصدی کارمندان در مقایسه با نرخ تورم 40 درصدی که در سال 98 داشتیم نه تنها زیاد نیست بلکه 25 درصد نیز عقب تر است. درست است که فشارهای زیادی از ناحیه مخارج روی دولت هست اما بلاخره دولت درآمدهایی دارد و باید بخشی از درآمدهای خود را به این مخارج تخصیص دهد.

وی اضافه نمود: ممکن است این موضوع مطرح گردد که تعداد نیروهایی که دولت به آن ها حقوق می دهد در مقابل کارایی مورد انتظار، زیاد باشد، که قابل بحث است؛ اما اینطور هم نیست که دولت هیچ درآمدی نداشته باشد، یعنی درآمدی هایی را از مالیات، عوارض و عوایدی از دارایی های خود دارد.

وی توضیح داد: سخت است که مخارج و درآمدهای دولت را تفکیک کنیم،، ولی در مجموع این گزاره درست است که مخارج دولت از درآمدهایش بیشتر است؛ اما باید نسبت به دیگر مخارج زیاد دولت نگران بود.

سوری در انتها تاکید نمود: با این تفاسیر این که اضافه مخارج را به حقوق کارمندان ربط دهند، منصفانه نیست؛ مشخصا دولت به اندازه 15 درصد درآمد حقیقی دارد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 12 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 271

به "وعده افزایش حقوق چقدر شدنی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وعده افزایش حقوق چقدر شدنی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید