پابرجا بودن محدودیت های سفر برای شهروندان ایرانی

به گزارش تور سریلانکا، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، پابرجا بودن محدودیت های سفر برای شهروندان ایرانی بچشم می خورد.

پابرجا بودن محدودیت های سفر برای شهروندان ایرانی

داستان چیست؟

آنالیز های نشان می دهند درحال حاضر پروازهای بین المللی که از مقصد ایران برقرار است، تنها مسافرانی را جابه جا می نمایند که پاسپورت یا کارت اقامت کشور مقصد را داشته باشند. بعضی از این مسافران حتی ضروری است پیش از خروج، کارت سلامت تهیه نموده یا تست کرونا بدهند.

حرمت الله رفیعی، رئیس انجمن صنفی دفاتر مسافرت هوایی و دنیاگردی نیز درباره شرایط مرزهای زمینی و هوایی و امکان سفر برای شهفرایندان ایرانی می گوید: هنوز هیچ ایرلاین و یا کشوری، مسافر توریستی از ایران نمی پذیرد.

او اضافه می نماید: در دوران کرونا تنها ایرلاین خارجی که به ایران پرواز داشت و البته بیشتر شهفرایندان ایرانی را به کشور بازمی گرداند، به قطر تعلق داشت که پروازهای محدود آن با قیمت گزاف کماکان ادامه دارد و بیشتر مسافرانی از آن استفاده می نمایند که در کشور دیگری اقامت یا کار دارند و ناچارند سفر بفرایند. با توافق ایران و ترکیه برای بازگشایی مرز هوایی دو کشور، گفته اند پروازهای این جهت باز می گردد اما فعلا ترکیه مسافرانی را می پذیرد که در این کشور اقامت یا اجازه کار داشته باشند.

رفیعی درباره حوزه شینگن و شرایط سفر اتباع ایرانی به اروپا نیز می گوید: بخش ویزا در سفارتخانه های کشورهای اروپایی هنوز فعالیت خود را از سرنگرفته اند و فقط به موارد استثنایی رسیدگی می نمایند.

سفارتخانه های اتحادیه اروپا که از اسفندماه، پس از تایید شیوع ویروس کرونا در ایران تعطیل شده اند، قرار بود از 15 ژوئن خدمات دهی ویزا را در ایران از سر بگیرند، در اطلاعیه ای دیگری زمان بازگشایی بخشهایی از کنسولگری ها و بخش های صدور ویزا را به 15 تیرماه موکول کردند. در آن اطلاعیه همچنین تاکید شد که محدودیت های ورود به کشورهای عضو اتحادیه اروپا و حوزه شینگن همچنان برای اتباع کشورهای ثالث از جمله اتباع ایرانی برقرار است و فقط به آن دسته از درخواست ها رسیدگی می گردد که به ویزای ملی مربوط باشد و شامل محدودیت های ورود نگردد. بنابراین مراکز دریافت مدارک ویزا تا زمانی که قوانین مربوط به ممنوعیت ورود برقرار باشد، تعطیل است.

پیشتر سفیر سوییس در تهران گفته بود که گردشگران ایرانی فعلا باید منتظر بمانند.

اتحادیه اروپا به تازگی محدودیت پروازی و سفر با 14 کشور را برداشته است، اما حداقل 50 کشور را از جمله ایالت متحده آمریکا، برزیل، روسیه، عربستان، ترکیه و ایران را در فهرست قرمز قرار داده و مرزهای خود را به روی شهفرایندان این کشورها باز ننموده است.

با وجود چنین محدودیتی، درحال حاضر پروازهایی از ایران در جهت اروپا برقرار است، اما طبق اطلاعیه شرکتهای هواپیمایی تنها افرادی می توانند با این پروازها سفر نمایند که پاسپورت و یا کارت اقامت کشور مقصد را داشته باشند و قبل از سفر هم کارت سلامت تهیه نمایند و پس از ورود در محل سکونت شخصی، 14 روز قرنطینه شوند.

رفیعی همچنین می گوید: با وجود درخواست یکی از ایرلاین های امارات براری برقراری دوباره پرواز در جهت ایران و بازگشایی بخش ویزای سفارتخانه این کشور، اما هنوز معلوم نیست به درخواست های سفر توریستی به امارات رسیدگی می گردد یا خیر.

امارات که یکی از مقصدهای توریستی و تجاری ایرانی ها محسوب می گردد، از اسفندماه 98 مرزهایش را روی به تمام گردشگران دنیا بسته و هنوز تصمیم قطعی درباره زمان بازگشایی مرزهایش نگرفته است. اما دپارتمان گردشگری و بازاریابی دبی این احتمال را مطرح نموده که مرزهای امارات به تدریج و از ماه جولای به روی گردشگران باز گردد و ممکن است این فرایند تا ماه سپتامبر ادامه داشته باشد.

شرایط در دیگر مرزهای زمینی و هوایی برای مسافران ایرانی متفاوت نیست، عراق که یکی از پرترددترین مرزهای مشترک را با ایران دارد، هنوز به تصمیم قطعی درباره بازگشایی مرزهایش به روی مسافران و زائران ایرانی نرسیده است. این کشورها در ماه گذشته در چندین نوبت ناچار به قرنطینه شهر نجف شد.

مرزهای هوایی و زمینی سوریه نیز که پیش از شیوع کرونا در ایران، سفرهای زیارتی به آن از سرگرفته شده بود، کماکان به روی مسافران ایرانی بسته است.

روسیه هم از اسفندماه 98 پروازهای خود را در جهت ایران محدود و مدتی بعد متوقف کرد، تنها مسافرانی از مبدا ایران اجازه سفر به روسیه را دارند که ویزای تجاری این کشور یا گذرنامه اوراسیا را داشته باشند. روسیه هم اکنون صدور ویزای توریستی را برای شهفرایندان ایرانی متوقف نموده و حتی با شیوع ویروس کرونا، صدور ویزای آنلاین را برای بسیاری از کشورها از جمله ایران محدود نموده است.

آنالیز جدول پروازها در دیگر جهتها نیز نشان می دهد محدودیت سفر به کشورهای کویت، گرجستان، ارمنستان، ترکمنستان، تاجیکستان، عمان، لبنان، جمهوری آذربایجان، ازبکستان، تایلند و مالزی همچنان برای شهفرایندان ایران برقرار است. بهانه همه این کشورها شیوع ویروس کرونا اعلام شد.

منبع: همگردی
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 450

به "پابرجا بودن محدودیت های سفر برای شهروندان ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پابرجا بودن محدودیت های سفر برای شهروندان ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید