چند نکته برای حفظ سلامت روان در مقابله با ویروس کرونا

به گزارش تور سریلانکا، یک روانشناس درباره نکات آموزشی برای حفظ سلامت روان در مواجهه با ویروس کرونا توضیحاتی داد.

چند نکته برای حفظ سلامت روان در مقابله با ویروس کرونا

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، آزیتا امین الرعایا روانشناس و مشاور در گفت وگو با با شگاه خبرنگاران جوان، درباره نکات آموزشی برای حفظ سلامت روان در مواجهه با ویروس کرونا، اظهار کرد: این روز ها شیوع ویروس کرونا بحرانی را در دنیا و ایران ایجاد نموده است، به طوری که سازمان بهداشت دنیای و سازمان ملل هم در این مورد احساس نگرانی می نمایند.

وی با بیان اینکه ویروس کرونا از لحاظ روان شناختی بحران به وجود آورده است، اضافه کرد: واضح است که پیش از شایع شدن یک بیماری یا رخداد در سطح جامعه این اضطراب ناشی از خود بیماری است که مردم را دچار شرایط نابسامان می نماید و بسیار مهم است که در شرایط بحرانی بتوانیم سلامت روان خود را مدیریت کنیم.

این روانشناس گفت: وجود اضطراب و نگرانی از جمله اختلالاتی است که در زمان وجود بحران ها در افراد نمود پیدا می نماید و در این شرایط اضطراب واکنش طبیعی انسان ها به شرایط سخت و تهدیدآمیز است، اما اگر میزان آن بیش از حد باشد، زندگی و عملکرد ما را مختل نموده و در سیستم ایمنی ما تأثیر منفی می گذارد، چراکه سیستم ایمنی ضعیف باعث می گردد تا ویروس ها و بیماری ها، قدرتمند و مخرب عمل نمایند و بدن توانایی مقابله با این ویروس های مخرب را نداشته باشد و ما در چنین شرایطی به سیستم ایمنی قوی بیش از هر زمان دیگری احتیاجمندیم.

امین الرعایا با بیان اینکه در این شرایط بحرانی باید بتوانیم عواملی که بر اضطراب ما تأثیر منفی می گذارند را مدیریت کنیم، اعلام کرد: در این راستا متخصصین حوزه سلامت نیز معتقدند که برای مبارزه با ویروس کرونای جدید در کنار سلامت جسمی به سلامت روان هم احتیاج داریم و باید به آن توجه کنیم، چرا که در حال حاضر وقت وحشت و ترسیدن نیست، بلکه زمان جدی دریافت بیماری است و می توانیم با پیشگیری از میزان ابتلا به آن بکاهیم.

وی اعلام کرد: باید ضمن اجتناب از افکار ناسالم مانند ناچیز انگاری و فاجعه انگاری در خصوص کرونا و با عمل به تفکرات سالم از جمله جدی دریافت بیماری و اعتماد به توصیه های متخصصین و دست اندرکاران امر سلامت، نگرانی های خود را خوب مدیریت کنیم تا با سیستم ایمنی قدرتمندتر و قوی تر به مقابله با کرونا برویم.

امین الرعایا درباره راهکارهایی برای حفظ بهزیستی روانی، گفت: خانه را به محل امن و آرام برای همه اعضای خانواده تبدیل نموده و از شرایط قرنطینه خانگی جهت انجام کارهای عقب افتاده خود بهره ببرید.

این روانشناس با بیان اینکه داشتن افکار مثبت و دور کردن افکار منفی، بدبینی، افسردگی، اضطراب و نگرانی در خصوص ابتلا به بیماری باعث کاهش سیستم ایمنی و دفاعی بدن شده و بدن را در مقابل ویروس ضعیف یا ناتوان می نماید، اضافه کرد: با کسانی که دوستشان دارید و آرامتان می نمایند تلفنی صحبت کنید و یا برایشان پیغام های محبت آمیز، مهربانانه، از سر مهر ارسال کنید.

امین الرعایا ادامه داد: بپذیرید که همه چیز در کنترل شما نیست، سعی کنید برنامه زندگی عادی خود را حفظ کنید همچنین در حضور بچه ها در خصوص اخبار بد صحبت نکنید، نفس های عمیق بکشید تا بدنتان آرام بگیرد و هورمون های استرس دور شوند، از تکنیک های آرام بخش عضلانی، تمرینات ذهن آگاهی و یوگا بهره ببرید تا اضطراب کنترل گردد.

وی اضافه کرد: اگر در خانه مانده اید، استراحت و تن آسایی کنید، خواب خوب و رژیم غذایی سبک به تقویت سیستم ایمنی یاری می نماید، ورزش در خانه به برطرف استرس یاری می نماید و نیایش باعث ایجاد آرامش می گردد.

این روانشناس با اشاره به اینکه با اعضای خانواده فیلم کمدی وخنده دار ببینید، گفت: موسیقی آرامش بخش اضطراب را کاهش می دهد، انجام کارهای کوچک لذت بخش مثل مطالعه، نقاشی و رنگ آمیزی کردن می تواند به کاهش اضطراب و ایجاد احساس خوب یاری کند، قهوه و کافیئن در این شرایط پر استرس خوب نیست.

امین الرعایا توضیح داد: اضطراب و ترستان را بالا نبرید، از موقعیت های استرس زا دوری کنید، رعایت همین توصیه تکراری دست شستن دست ها از همه چیز مهم تر است و سراغ رسانه هایی که به هر دلیلی موجب ناراحتی تان می شوند نروید همچنین سازمان ملل می گوید، نگذارید شایعه، استرس و اضطراب ذهنتان را آزار دهد.

وی اظهار کرد: در این شرایط بحران زا و پر استرس با این یادآوری که گاهی ممکن است به تنهایی نتوان اوضاع را کنترل کرد، ضروری است یاری های حرفه ای از روانشناسان ومشاوران، روانپزشکان وپزشکان را دریافت کرد و دست در دست هم دهیم به مهر و از این تهدید و بحران عظیم به سلامت عبور کنیم.

منبع : باشگاه خبرنگاران

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 31 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 174

به "چند نکته برای حفظ سلامت روان در مقابله با ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند نکته برای حفظ سلامت روان در مقابله با ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید