12 کار که قبل از ملاقات با پزشک حتما باید انجام دهید

به گزارش تور سریلانکا، اگر می خواهید به پزشک مراجعه کنید یا آزمایش بدهید، باید مانند شب قبل از یک مسابقه مهم خودتان را آماده کنید. چه بخواهید درمان خود را با یک پزشک تازه شروع کنید و چه بخواهید به پزشکی که سال ها است او را می شناسید مراجعه کنید، برنامه ریزی به شما کمک می کند که از قرار ملاقات خود نهایت استفاده را ببرید.

12 کار که قبل از ملاقات با پزشک حتما باید انجام دهید

شرایط بدن شما باید به گونه ای باشد که پزشک بتواند تصویر درستی از عملکرد اندام ها و بافت هایتان دریافت کند. فرقی نمی کند که برای معاینه به پزشک مراجعه کنید یا می خواهید آزمایش بدهید، در هر صورت با مطالعه مقاله امروز خبرنگاران مگ می توانید خود را برای این رویداد مهم آماده کنید.

1. قبل از اندازه گیری فشار خون قهوه ننوشید

احتمالاً هر بار که به پزشک مراجعه می کنید فشار خون تان اندازه گیری می شود، بنابراین قبل از قرار ملاقات خود از مصرف قهوه اجتناب کنید. استفاده از قهوه یا سایر غذاها و نشویدنی های کافئین دار می تواند ظرف یک ساعت فشار خون را بالا ببرد. این موضوع در مورد تنباکو و داروهای ضداحتقان بدون نسخه هم صدق می کند.

2. قبل از خونگیری غذای پرچرب نخورید

شما باید قبل از آزمایش خون از مصرف غذاهای پرچرب و سرخ شده صرف نظر کنید. وعده های غذایی پرچرب و حجیم می توانند نتایج آزمایش را تغییر دهند. به همین دلیل، حتی گاهی اوقات لازم است که قبل از آزمایش برای چند ساعت از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.

اگر آزمایش خون شما شامل اندازه گیری کلسترول یا سایر چربی ها است، بهتر است از 10ساعت قبل از انجام آزمایش غذا نخورید. هم تری گلیسیرید که یک نوع چربی است و هم قند خون هر دو بعد از خوردن غذا برای مدتی افزایش پیدا می کنند. به همین دلیل، احتمالاً به شما گفته می شود که قبل از آزمایش ناشتا باشید و چیزی جزء آب ننوشید.

3. قبل از معاینه آب زیادی بنوشید

به طور کلی، ایده خوبی است که قبل از مراجعه به پزشک برای معاینه، آب بنوشید. هیدراته بودن بدن در زمان معاینه می تواند نبض و فشار خون شما را در بهترین حالت خود قرار دهد. هنگامی که آزمایش خون یا آزمایش ادرار می دهید، کم آبی خفیف ممکن است روی نتایج آزمایش تأثیر گذاشته و آن ها را به طور کاذب تغییر دهد. هر چند پزشک باید بتواند با معاینه بدنی به نقاط ضعف و قوت سبک زندگی معمول شما پی ببرد، با این حال بهتر است قبل از مراجعه به مطب اندازه زیادی آب بنوشید.

4. قبل از ملاقات با پزشک مثل همیشه غذا بخورید

حتی اگر می خواهید سالم به نظر برسید، نیاز نیست قبل از چکاپ سالانه عادات غذایی خود را تغییر دهید. پزشکان از شما می خواهند که در مورد سبک زندگی و رژیم غذایی خود صادق باشید تا آن ها بتوانند تاریخچه دقیقی از سلامت شما داشته باشند و بهترین توصیه ها را به شما ارائه دهند.

از سوی دیگر، احتمالاً چند روز سالم غذا خوردن تأثیر چندانی روی شرایط سلامتی شما نخواهد داشت. زمان زیادی طول می کشد که یک رژیم غذایی سالم و متعادل بتواند کلسترول و قند خون را تغییر دهد، بنابراین تغییر چند روزه رژیم غذایی یا وعده های غذایی تأثیر زیادی نخواهد داشت. تغییرات در درازمدت اتفاق می افتند، بنابراین تا جایی که می توانید سالم غذا بخورید.

5. در صورت امکان، قبل از ویزیت داروی سرماخوردگی مصرف نکنید

وقتی بیمار هستید، ممکن است پزشک بخواهد علائم شما را بدون تأثیر داروهای بدون نسخه ارزیابی کند. در صورت امکان، قبل از مراجعه به مطب چیزی مصرف نکنید تا پزشک بتواند هر گونه علامت غیرطبیعی را ببیند و شرایط شما را ارزیابی کند. بعضی از داروها ممکن است فشار خون را افزایش دهند. به همین دلیل در صورت مصرف آن ها، پزشک نمی تواند تشخیص دهد که دارو فشار خون شما را بالا برده است یا بیماری.

اگر مجبور شدید قبل از ویزیت دارو مصرف کنید، علائم خود را به دقت برای پزشک توصیف کنید و حتماً به او بگویید که چه چیزی مصرف کرده اید. در صورتی که برای درمان یک بیماری حاد دارو مصرف می کنید، مهم است که با پزشک درباره اثربخشی و عوارض جانبی آن صحبت کنید. با این کار به پزشک کمک می کنید که برای مراحل بعدی درمان تصمیم گیری کنید.

6. قبل از مراجعه به متخصص پوست از انجام مانیکور و پدیکور خودداری کنید

متخصصان پوست به کل بدن شما از جمله ناخن ها نگاه می کنند، بنابراین بهتر است قبل از معاینه بدون لاک باشند. سرنخ های ظریف موجود در ظاهر ناخن ها می توانند نشان دهنده مسائل مهمی مانند کم خونی، دیابت و حتی بیماری های قلبی باشند. علاوه بر این، بدون لاک بودن ناخن ها تشخیص قارچ را برای پزشک آسان تر می کند.

همچنین توصیه می شود از لوازم آرایشی و بهداشتی نظیر سایه چشم استفاده نکنید تا پزشک به راحتی مسائل پوستی صورت را تشخیص دهد. البته استفاده از کرم ضدآفتاب یا لوسیون اشکالی ندارد.

7. قبل از تست استرس کافئین مصرف نکنید

پزشک با استفاده از تست استرس (راه رفتن روی تردمیل یا پدال زدن روی دوچرخه ثابت) واکنش قلب را بررسی کرده و از سالم بودن آن اطمینان حاصل می کند. اگر به دلیل مسائل اسکلتی-عضلانی شدید قادر به استفاده از تردمیل یا دوچرخه ثابت نباشید، پزشک از یک داروی تزریقی برای افزایش تعداد ضربان قلب شما استفاده می کنید. قبل از این نوع تست ها که به آن ها تست استرس شیمیایی می گویند، نباید کافئین مصرف کنید. چراکه کافئین با داروی آدنوزین که برای شبیه سازی استرس استفاده می شود، مقابله می کند.

8. قبل از آزمایش ادرار زیاد تشنه نمانید

اگر نیاز به آزمایش ادرار دارید، قبل از مراجعه به آزمایشگاه بدن تان را هیدراته کنید. کم آبی بدن می تواند به طور قابل توجهی روی آزمایش ادرار تأثیر بگذارد و تجزیه و تحلیل آن را با مشکل روبه رو کند. علاوه بر این، از ورزش هایی که در برنامه عادی روزانه شما جایی ندارند خودداری کنید. اگر به طور منظم ورزش می کنید، احتمالاً با واکنش بدن تان آشنا هستید و می دانید که چگونه از آن مراقبت کنید. اما اگر به ورزش کردن عادت نداشته باشید، به احتمال زیاد دچار کم آبی می شوید.

9. اگر پریود هستید، قرار ملاقات با متخصص زنان را لغو نکنید

حتی در دوران قاعدگی هم می توان آزمایش های مربوطه را انجام داد. برای مثال، آزمایش پاپ اسمیر مایع می تواند حتی زمانی که پریود هستید، انجام شود. بنابراین، نیاز نیست که قرار ملاقات خود با پزشک را به زمان دیگری موکول کنید.

بعضی از زنان خجالت می کشند که وقتی پریود هستند به پزشک مراجعه کنند، اما باید بدانید که از نظر پزشکی مانعی برای این کار وجود ندارد. تنها استثناء زمانی است که می خواهید به دلیل وجود ضایعه، زخم یا ترشحات بدبو نزد پزشک بروید. در این صورت ممکن است قاعدگی معاینه را سخت کرده و روی تشخیص بیماری تأثیر بگذارد.

10. قبل از ماموگرافی از دئودورانت استفاده نکنید

متخصصان به زنان توصیه می کنند که از دئودورانت، ضد تعریق ها و پودرها در روز ماموگرافی استفاده نکنند. دلیل این توصیه این است که بسکمک از دئودورانت ها و پودرها حاوی آلومینیوم هستند که در ماموگرافی شبیه رسوبات کلسیم به نظر می رسند و ممکن است به نتیجه مثبت کاذب منجر شوند. اگرچه این رسوبات معمولاً بی ضرر هستند، اما می توانند نشانه این باشند که یک زن در معرض خطر سرطان سینه واقع شده است. قبل از ماموگرافی فقط دوش بگیرید. این کار بهتر از این است که بعداً به دلیل استفاده از محصولات خوشبوکننده خبر نادرستی دریافت کنید.

11. قبل از کولونوسکوپی از مصرف غذاهای قرمز رنگ بپرهیزید

غذاهای قرمز یا بنفش رنگ می توانند به روده بزرگ شما رنگ داده و پزشک را به اشتباه بیندازند. به گفته پزشکان، این رنگ ها دیواره روده بزرگ را می پوشانند و روی نتیجه تست تأثیر می گذارند.

جالب اینجا است که مکمل آهن هم می تواند همین اثر را داشته باشد و حتی به عواقب نه چندان خوشایند دیگری منجر شود. آهن می تواند دیواره های روده بزرگ را لکه دار کند و نتیجه تست را تحت تأثیر قرار دهد. علاوه بر این، آهن در بسکمک از افراد باعث یبوست می شود و ممکن است پاکسازی کامل روده بزرگ را قبل از کولونوسکوپی سخت کند.

یک هفته قبل از کولونوسکوپی باید مصرف آهن را قطع کنید. همچنین سه روز قبل از انجام این تست از خوردن غذاهای پرفیبر مثل میوه، سبزی و حبوبات که باعث افزایش حجم مدفوع می شوند، بپرهیزید.

12. سؤالات خود را از قبل یادداشت کنید

مهم نیست که با چه هدفی به پزشک مراجعه می کنید، در هر صورت ممکن است کمی عصبی و نگران باشید. به هر حال، در طول معاینه ممکن است احساس ناراحتی کنید یا خجالت بکشید که این امر باعث می شود سؤالات خود را فراموش کنید.

بهتر است قبل از رفتن نزد پزشک، چیزهایی را که می خواهید درباره آن ها صحبت کنید بنویسید. به این ترتیب، احتمال کمتری وجود دارد که آن ها را فراموش کنید. یادداشت کردن سؤالات به شما اجازه می دهد که از ملاقات با پزشک بیشترین بهره را ببرید.

کلام پایانی

رویکرد یکسانی برای ملاقات با پزشک یا انجام تست های تشخیصی وجود ندارد. قبل از انجام بعضی از تست ها باید ناشتا باشید، در حالی که برای بعضی دیگر ممکن است اجتناب از مصرف چند غذای محدود کافی باشد. گاهی اوقات می توانید بدون آمادگی خاصی به پزشک مراجعه کنید، اما در بعضی از موارد هم احتمال دارد مجبور شوید بخشی از برنامه روزانه خود را نادیده گرفته و کنار بگذارید. اگرچه کسب این آمادگی ها می تواند ناخوشایند باشد، اما شانس شما را برای تشخیص دقیق تر بیماری افزایش می دهد.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه رفع مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: thehealthy

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 11 آبان 1401 بروزرسانی: 11 آبان 1401 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 1508

به "12 کار که قبل از ملاقات با پزشک حتما باید انجام دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 کار که قبل از ملاقات با پزشک حتما باید انجام دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید