9 اتفاق عجیبی که در هواپیما برای بدن رخ می دهد

به گزارش تور سریلانکا، هواپیما گرچه یکی از سریع ترین راه ها برای سفر است، اما ممکن است همواره برای شما و بدن تان راحت نباشد، امری که دلایلی برای آن وجود دارد. بنابراین چه از منظره ها هوایی آن سوی پنجره لذت ببرید و چه به لیست آهنگ هایی که از قبل برای سفرتان آماده نموده بودید گوش کنید، در سفر هوایی بدن تان ممکن است دستخوش تغییراتی گردد.

9 اتفاق عجیبی که در هواپیما برای بدن رخ می دهد

1- ممکن است پاهایتان ورم کند

در هواپیما نمی توان آزادانه راه رفت یا پاهای خود را دراز کرد. همین عدم تحرک منجر به رکود خون در پاها می گردد، امری که ممکن است باعث ورم پاها یا حتی لخته شدن خون گردد. ورم پاها اگر مدت زیادی به طول نیانجامد مشکل جدی ای نیست. با این حال، اگر در پی تسکین آن بودید، تقریباً ساعتی یک بار یک قدم ِ کوتاه بزنید.

2- ممکن است شنوایی تان ضعیف گردد

علاوه بر سرگیجه، گوش هایتان به طور موقت خواند گرفت. این علائم زمانی تشدید می یابد که با سرماخوردگی یا سینوزیت پا به هواپیما گذاشته باشید، چرا که افزایش فشار هوا باعث راکد ماندن مخاط می گردد.

پروازهای طولانی می توانند به طور موقت باعث گوش درد شدید و از دست دادن شنوایی شوند. جویدن آدامس به تسکین آن یاری می نماید. حرکت ماهیچه های جونده از فشار وارده می کاهد.

3- ممکن است دچار مسائل پوستی شوید

سفر با هواپیما می تواند باعث بهم خوردن تعادل پوست هم گردد. اول از همه، فقدان رطوبت در هوای درون هواپیما می تواند پوست را خشک کند و علاوه بر آن، اضطرابی که در سفر هوایی متحمل می گردد می تواند قرمزی پوست و جوش ها را افزایش دهد. به علاوه، نشستن طولانی مدت ممکن است باعث ورم کردن صورت هم گردد. بنابراین سعی کنید با خوردن آب، رطوبت بدن خود را حفظ کنید و از کرم مرطوب نماینده نیز بهره ببرید.

4- ممکن است دهان تان بوی بدی بگیرد

یک مشکل دیگر که ممکن است هنگام سفر با هواپیما با آن روبرو شوید، بد بویی دهان است. سیستم های بدنی ما، از جمله فراوری بزاق دهان، در سفر هوایی دچار کُندی می شوند و همین امر شرایط را برای تکثیر باکتری ها در دهان فراهم می نماید. ذرات غذای به جامانده در لا به لای دندان ها هم ممکن است به بدبویی دهان بیانجامند. برای جلوگیری از این مشکل، با خود خمیردندان و مسواک به همراه داشته باشید.

5- ممکن است آب بدن تان را از دست دهید

یکی از بزرگ ترین مسائلی که ممکن است در هواپیما با آن رو به رو شوید، از دست رفتن آب بدن است. به همین خاطر است که بسیاری از مهمانداران هواپیما معمولاً حین پرواز به مسافران آب تعارف می نمایند. در یک پرواز 3 ساعته، افراد معمولاً 1/5 لیتر از آب بدن خود را از دست می دهند. محققان حتی می گویند کم آبی خفیف بدن که ممکن است طی پرواز به آن دچار شوید هم می تواند بر خلق و خوی شما اثر بگذارد. بنابراین سعی کنید در هواپیما آب بیشتری بنوشید.

6- ممکن است دچار سرگیجه شوید

در هواپیما ممکن است احساس سرگیجه کنید. نوسانات فشار هوای درون هواپیما می تواند باعث سرگیجه گردد یا اصلاً تأثیری بر شما نداشته باشد. ممکن است حین پرواز دچار حالت تهوع یا حتی استفراغ هم شوید چون تصویر ایستا که در مقابل خود می بینید با حس حرکتی که احساس می کنید، همخوانی ندارد.

7- ممکن است سلیقه غذایی تان تغییر کند

احتمال اینکه غذای هواپیما به نظرتان خوشمزه بیاید بسیار پایین است. و این به دلیل مزه نداشتن غذای هواپیما نیست، بلکه صرفاً به این خاطر است که وقتی هواپیما به ارتفاع کروز می رسد (حداکثر ارتفاع مجاز پرواز برای یک هواپیما که پس از رسیدن به آن به طور ثابت در آن ارتفاع به پرواز خود ادامه می دهد)، تغییر در فشار هوای درون هواپیما باعث کاهش حساسیت پرزهای چشایی زبان می گردد. در هواپیما توانایی درک مزه ها تا حدود 30 درصد کاهش می یابد. اما با نوشیدن به مقدار آب می توانید کماکان از غذای خود لذت ببرید.

8- ممکن است دچار دندان درد ناگهانی شوید

بسیاری از مسافران طی پرواز در دندان های خود احساس درد می نمایند. دلیل این مسأله تفاوت فشار هوا است: هوا وارد حفره های کوچک دندان ها می شوند و از داخل به دندان ها فشار می آورد. دندان درد در هواپیما اغلب بر اثر انباشت هوا درون پُرکردگی دندان ها رخ می دهد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که حفره دندان شما به طور کامل پُر نشده باشد.

9- ممکن است مضطرب شوید

حتی آن هایی که ترس از پرواز ندارند هم ممکن است در هواپیما مضطرب یا عصبانی شوند. دلیل آن ساده است: ما در هواپیما کنترلی بر روی ایمنی خود نداریم و این امر ما را مضطرب می نماید. برای مهار این اضطراب، می توانید تمرکزتان را بر تنفس خود بگذارید یا با یک فیلم یا کتاب یا یک بازی موبایلی یا کامپیوتری حواس خود را پرت کنید.

منبع: روزیاتو

منبع: فرارو
انتشار: 12 مرداد 1402 بروزرسانی: 12 مرداد 1402 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 1624

به "9 اتفاق عجیبی که در هواپیما برای بدن رخ می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 اتفاق عجیبی که در هواپیما برای بدن رخ می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید