ایران، ماهان و مسافران می توانند علیه اقدام آمریکا طرح دعوا نمایند ، بازرسی هواپیمای مسافربری در آسمان توسط جنگنده ها مجاز است؟

به گزارش تور سریلانکا، یک استاد حقوق بین الملل مزاحمت جنگنده های آمریکا برای هواپیمای ماهان در آسمان سوریه را نقض صریح کنوانسیون شیکاگو عنوان نمود و گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران و شرکت هواپیمایی ماهان می توانند در قبال اقدام آمریکا طرح دعوا نمایند.

ایران، ماهان و مسافران می توانند علیه اقدام آمریکا طرح دعوا نمایند ، بازرسی هواپیمای مسافربری در آسمان توسط جنگنده ها مجاز است؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، احمد مومنی راد استاد حقوق بین الملل دانشگاه تهران اقدام جنگنده های آمریکایی در ایجاد مزاحمت برای هواپیمای مسافربری ایران نقض صریح کنوانسیون شیکاگو و ضمائم آن و همچنین نقض کنوانسیون 1971 مونترال و همچنین مقررات ایکائو در موضوع امنیت پرواز است.

استاد حقوق بین الملل دانشگاه تهران با استناد به بند د ماده 3 کنوانسیون 1971 مونترال اظهار کرد: این بند اشعار می دارد دولت های متعاهد متعهد می شوند که هنگام وضع مقررات در خصوص هواپیماهای کشوری خود شدیداً به امنیت هواپیماهای غیرنظامی توجه نمایند. همچنین بند ط ماده 44 این کنوانسیون ارتقاء امنیت پروازهای هواپیمایی بین المللی را یکی از اهداف راهبردی ایکائو برشمرده است.

مومنی راد اقدام آمریکا را همچنین نقض مقررات سارپ که مقررات هنجارها و رویه های توصیه ای ایکائو می باشد و نیز مغایر برنامه جهانی امنیت پرواز آن را تصویب نموده است، دانست.

این استاد دانشگاه گفت: در مقدمه کنوانسیون مونترال آمده است که اعمال غیرقانونی علیه امنیت هواپیمایی کشوری، امنیت افراد و اموال را به مخاطره انداخته و بهره برداری سرویس های هواپیمایی را شدیداً مختل و اعتماد مردم جهان نسبت به امنیت پرواز هواپیمایی کشوری را متزلزل می سازد.

وی ادامه داد: بند 1 ماده 1 کنوانسیون 1971 مونترال بیان می دارد که هر کس بر خلاف قانون مرتکب اعمال زیر گردد مجرم شناخته می گردد یکی از آن اقدامات اقدام علیه سرنشینان هواپیمای درحال پرواز است.

استاد حقوق بین الملل توضیح داد: اقدام آمریکا در حوزه حقوق بشر نیز نقض صریح حق آزادی رفت و آمد افراد محسوب می گردد که بند ب ماده 13 اعلامیه حقوق بشر 1948 این حق را به رسمیت می شمارند.

وی اضافه کرد: همچنین بند 2 ماده 12 میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی 1966 به حق آزادی افراد تاکید دارد و ماده 22 آمریکایی حقوق بشر و همچنین ماده 2 پروتکل چهار کنوانسیون اروپایی حقوق بشر به حق آزادی رفت و آمد افراد تاکید می نمایند.

مومنی راد با اشاره به اعتراف صریح بیل اوربان سخنگوی ستاد فرماندهی آمریکا در غرب آسیا به اقدام مخاطره آمیز جنگنده های این کشور گفت: با توجه به این اعتراف، مسئولیت دولت آمریکا در این واقعه اثبات می گردد.

وی اصافه کرد: ماده یک طرح مسئولیت بین المللی کشورها در برابر اعمال متخلفانه بین المللی در سال 2001 میلادی بیان می نماید که هر عمل متخلفانه بین المللی یک کشور مسئولیت بین المللی آن کشور را به دنبال دارد.

استاد دانشگاه تهران گفت: ماده 29 همان طرح نیز به این موضوع می پردازد و اشعار می دارد عمل متخلفانه بین المللی یک کشور هنگامی است که رفتاری مشتمل بر فعل یا ترک فعل ارتکاب یابد که اولاً به موجب حقوق بین الملل قابل انتساب به آن دولت باشد و ثانیا نقض تعهد بین المللی آن کشور را بنیان نهد.

مومنی راد اقدام جنگنده های آمریکایی برای هواپیمای مسافربری ماهان را نقض قواعد مسلم حقوق بین الملل و حقوق بین الملل هوانوردی، اختلال در نظم و امنیت منطقه ورود غیرقانونی به کریدور تعریف شده برای هواپیمای مسافربری بیان کرد.

وی توضیح داد: بازرسی هواپیمای مسافربری در آسمان توسط جنگنده های نظامی عملی مجاز تلقی نمی گردد که آمریکایی ها مدعی آن هستند.

مومنی راد اضافه کرد: احتمال بسیار قوی وجود دارد که جنگنده های آمریکایی قصد داشتند که با فریب سیستم پدافندی سوریه به وسیله پنهان شدن در پشت هواپیمای ماهان آنها را به اشتباه انداخته و هواپیمای مسافربری را در تیررس آن قرار دهند تا با سقوط آن بتوانند به اهداف چندگانه شوم خود دست پیدا نمایند.

این استاد حقوق بین الملل در پاسخ به این پرسش ایرنا که ایران چه اقداماتی در قبال این رفتار خطرناک آمریکا باید داشته باشد، گفت: طرح دعوا در محاکم داخلی بر مبنای قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا شکایت به سازمان ایکائو از جمله اقداماتی است که ایران می تواند انجام دهد.

وی اضافه کرد: این رای در ایکائو می تواند شامل محکومیت اقدام آمریکا و رای بر الزام این کشور به جبران خسارت مادی و معنوی وارده بر هواپیما و مسافران آن باشد.

مومنی راد اعلام نمود: در حال حاضر دولت جمهوری اسلامی ایران و شرکت هواپیمایی ماهان و نیز مسافران آن می توانند برعلیه اقدام آمریکا طرح دعوا نمایند.

در همین زمینه:

 • واکنش مهم رئیس قوه قضاییه درباره مزاحمت جنگنده های آمریکایی
 • پیشنهاد زاکانی درباره پاسخ ایران به گستاخی آمریکا
 • جنگنده های آمریکایی که به هواپیمای ایرانی تعرض کردند از کدام کشور برخاسته بودند؟
 • ایران چگونه می تواند تعرض آمریکا به هواپیمای ماهان را پیگیری کند؟
 • ویدئو | همه واکنش ها به ماجراجویی آمریکایی ها در آسمان
 • واکنش محسن رضایی به مزاحمت برای هواپیمای ایران | هیچ اقدامی بی پاسخ نمی ماند
 • روایت ماهان از لحظات تهدید توسط جنگنده های آمریکایی | پیگیری حقوقی و قضایی در دستور کار است
 • قصد آمریکایی ها از پنهان شدن پشت هواپیمای ایرانی چه بود؟ | خباثت آمریکایی با مهارت خلبان ایرانی خنثی شد
 • هشدار به آمریکا | ایران هیچ حرکت خصمانه ای علیه ملت خود را بی پاسخ نمی گذارد
 • بازتاب مزاحمت جنگنده های آمریکایی برای هواپیمای ایران در رسانه های جهان
 • روایت یکی از مسافران هواپیمای ماهان از مزاحمت جنگنده آمریکایی
 • اعتراض به تعرض | واکنش ایران به اقدام جنگنده های آمریکا چیست؟
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 484

به "ایران، ماهان و مسافران می توانند علیه اقدام آمریکا طرح دعوا نمایند ، بازرسی هواپیمای مسافربری در آسمان توسط جنگنده ها مجاز است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران، ماهان و مسافران می توانند علیه اقدام آمریکا طرح دعوا نمایند ، بازرسی هواپیمای مسافربری در آسمان توسط جنگنده ها مجاز است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید