باید و نبایدهای استفاده از جوش شیرین در خانه تکانی

به گزارش تور سریلانکا، تبیان/جوش شیرین (سدیم بی کربنات) یک ماده معروف و قدیمی در آشپزخانه است که علاوه بر آشپزی کاربردهای دیگری نیز دارد؛ مثلا همان طور که می دانید می تواند به عنوان یک پاک کننده و بوگیر بسیار خوب عمل کند.

باید و نبایدهای استفاده از جوش شیرین در خانه تکانی

جهت دریافت خدمات پتینه کاری چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

این روزها خیلی ها در حال تمیزکاری و خانه تکانی هستند و با توجه به شرایط کرونایی تمایل دارند که از مواد تمیزنماینده شیمیایی کمتر استفاده نمایند. پیشنهاد ما جوش شیرین است.

جوش شیرین؛ یک پاک نماینده قوی

جوش شیرین یک پاک نماینده چندمنظوره است که هم غیرسمی بوده و هم به محیط زیست آسیبی نمی زند و به همین دلیل اگر قصد دارید کمتر از پاک نماینده های شیمیایی در خانه بهره ببرید، جوش شیرین می تواند جایگزین بسیار خوبی باشد. خوشبختانه جوش شیرین برخلاف بیشتر پاک نماینده ها و شوینده های شیمیایی بوی تندی ندارد. گاهی یک بسته جوش شیرین، تمام آن چیزی است که برای تمیزکاری های آشپزخانه تان به آن احتیاج دارید؛ اما بسته به جنس سطوح و نوع لکه های سرسخت، گاهی شاید لازم باشد جوش شیرین را با کمی اسید طبیعی، مثل سرکه سفید یا آبلیمو مخلوط نمایید.

ماکروویو را با جوش شیرین تمیز کنید

ماکروویو خیلی زود کثیف می گردد اما تمیز کردن آن با جوش شیرین، در سریع ترین زمان ممکن شدنی است. مقداری جوش شیرین روی یک اسفنج بپاشید و تمام قسمت های داخل ماکروویو را بسابید. با یک اسفنج تمیز دیگر، دوباره به جامانده جوش شیرین را بزدایید و پاک کنید.

تخته گوشتتان را با جوش شیرین بوزدایی کنید

علاوه بر اینکه شما بعد از هر بار استفاده از تخته برش آشپزخانه آن را می شویید، ضروری است آن را بو زدایی هم بکنید. مقداری پودر جوش شیرین روی سطح تخته بپاشید، با اسنفج بسابید و سپس آبکشی کنید تا مثل روز اولش گردد.

ماشین ظرفشویی را با جوش شیرین تمیز کنید

گاهی ماشین ظرف شویی خودش هم احتیاج به تمیز شدن دارد. جوش شیرین، ماده ای شگفت انگیز برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی است. مقداری از جوش شیرین را کف ماشین ظرفشویی بپاشید و سپس روی دور معمولی آن را روشن کنید.

گرفتگی سینک ظرفشویی را با جوش شیرین رفع کنید

گرفتگی سینک ظرفشویی می تواند بوی بسیار ناخوشایندی فراوری کند و در ضمنً دیگر نمی توانید از سینک بهره ببرید. کافی است دو قاشق جوش شیرین را در چاه سینک بریزید و سرکه داغ یا جوش را روی آن خالی کنید. این کار واکنشی ایجاد می نماید که انسداد چاه سینک رفع خواهد شد. سپس آب داغ را باز کنید تا همه قسمت های سینک آبکشی گردد.

چربی و لکه های سخت روی قابلمه و ماهیتابه را با جوش شیرین تمیز کنید

خلاص شدن از چربی ها و لکه های سرسخت می تواند کار بسیار سخت و زمان بری باشد اما با جوش شیرین می توانید به راحتی این کار را انجام دهید. جوش شیرین را مستقیماً روی لکه های چربی چسبیده به ماهیتابه و قابلمه بپاشید. سپس سرکه در حال جوش را روی آن بریزید. اجازه دهید سی دقیقه بماند تا ترکیب سرکه و جوش شیرین کار خودش را بکند و لکه های سخت و سفت، نرم شوند. بعد با استفاده از یک اسفنج، تمیزکاری کنید. لکه ها به راحتی و فوراً پاک می شوند.

برای پاک کردن سطوح شیشه ای بهتر است از شیشه شوی یا شیشه پاک کن بهره ببرید. جوش شیرین یک پاک نماینده سابنده است و به همین دلیل شیشه یا آینه را می خراشد. اگر به دنبال یک شیشه پاک کن با مواد طبیعی هستید، توصیه می کنیم از سرکه بهره ببرید

فر را با جوش شیرین تمیز کنید

تمیز کردن فر هم کار راحتی نیست؛ اما با جوش شیرین و سرکه سفید می توانید انجامش دهید. برای آغاز، جوش شیرین و آب را ترکیب نموده و خمیری درست کنید، سپس این خمیر را روی سطوح داخلی فر پخش کنید. سرکه را روی این خمیر اسپری کنید تا کف کند. اجازه دهید چند دقیقه بماند و سپس با اسفنج یا پارچه سطوح را بسابید. لکه های سخت و سفت شده باید به راحتی پاک شوند، اما اگر اینطور نشد، سرکه بیشتری اسپری نموده و همان فرایند را تکرار کنید.

بوی یخچال و فریزر را با جوش شیرین بگیرید

این کار در بو زدایی کردن یخچال و فریزر ساده و مؤثر است. جوش شیرین را در یک بطری کوچک و دهان گشاد بریزید و به مدت سه ماه در یخچال یا فریزر نگه دارید تا بوهای اضافی از بین بروند. اگر مایل باشید می توانید از چند ظرف جوش شیرین در قسمت های مختلف یخچال و فریزر بهره ببرید. جوش شیرین، بوهای نامطبوع داخل یخچال و فریزر را جذب می نماید و اجازه نمی دهد این بوی ناخوشایند بماند.

سینک استیل را با جوش شیرین تمیز کنید

خیلی از ما شاید به فکر سابیدن سینک استیل نباشیم، اما این قسمت از آشپزخانه هر چند محل شستن مداوم ظروف است اما هرازگاهی باید خوب تمیز گردد. یک لیموترش را نصف کنید و مقداری جوش شیرین را روی نیمه لیموترش بریزید. از این لیموترش مانند یک اسنفج بهره ببرید و با آن تمام سطوح سینک را بسابید. یک راه دیگر هم این است که با جوش شیرین و آبلیمو خمیر درست نموده و با آن و با یاری اسنفنج یا پارچه سینک را تمیز کنید.

روی اجاق گاز را با جوش شیرین تمیز کنید

اگر مکرراً پخت و پز می کنید، پس روی اجاق گازتان یکی از سطوحی است که خیلی زود چرب و لکه دار می گردد. جوش شیرین را روی سطح اجاق گاز بپاشید و سپس سرکه سفید را روی آن اسپری کنید تا واکنش اجرا شده و کف درست گردد. اجازه دهید پنج دقیقه بماند و بعد به آرامی با اسفنج بسابید. سپس با یک پارچه آن را تمیز نموده و تفاوت را ببینید.

چیزهایی که نباید با جوش شیرین تمیزشان کنید

به نظر می رسد جوش شیرین می تواند هر چیزی را تمیز کند؛ اما واقعیت این است که موارد استثنایی هم وجود دارد که می تواند به آن ها آسیب بزند:

شیشه ها

برای پاک کردن سطوح شیشه ای بهتر است از شیشه شوی یا شیشه پاک کن بهره ببرید. جوش شیرین یک پاک نماینده سابنده است و به همین دلیل شیشه یا آینه را می خراشد. اگر به دنبال یک شیشه پاک کن با مواد طبیعی هستید، توصیه می کنیم از سرکه بهره ببرید.

آلومینیوم

شما می توانید قابلمه و ماهیتابه های آلومینیومی را با جوش شیرین تمیز کنید اما باید یادتان باشد که فوراً آن ها را آبکشی کنید. جوش شیرین می تواند باعث اکسید شدن آلومینیوم بگردد. تماس طولانی مدت آلومینیوم با جوش شیرین سبب اکسیداسیون شده و نتیجه آن تیره شدن سطح آلومینیومی خواهد بود.

رویه سرامیکی اجاق گاز

جوش شیرین برای تمیز کردن لکه های به جا مانده از پخت و پز روی اجاق گاز عالی است اما اگر سطح اجاق گازتان، لعاب شیشه سرامیکی دارد، جوش شیرین می تواند به راحتی این سطح را خش بیندازد و ردی سفیدرنگ به جا بگذارد که بسیار سخت پاک می گردد. اگر تصادفاً از جوش شیرین استفاده کردید، با سرکه رد سفیدرنگ آن را فوراً پاک کنید.

مرمر

شما هرگز نباید از جوش شیرین برای سطوح مرمری یا کوارتز بهره ببرید. جوش شیرین به مرور زمان به لایه بالایی محافظ این سطوح آسیب زده و در نهایت خراش هایی روی آن ها باقی می گذارد. خیلی از فراورینماینده های چنین محصولاتی نسبت به استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن هشدار می دهند.

مبلمان چوبی

جوش شیرین می تواند پاک نماینده خیلی سختی برای سطوح چوبی باشد. استفاده از جوش شیرین روی سطوح چوبی مبلمان می تواند مواد درزبندی را از بین برده و مبلمان را خراب کند. توصیه می کنیم از ترکیب رقیق شده آب و مایع ظرفشویی بهره ببرید.

علاوه بر اینکه شما بعد از هر بار استفاده از تخته برش آشپزخانه آن را می شویید، ضروری است آن را بو زدایی هم بکنید. مقداری پودر جوش شیرین روی سطح تخته بپاشید، با اسنفج بسابید و سپس آبکشی کنید تا مثل روز اولش گردد

نقره های آنتیک

هرچند غوطه ور کردن ظروف نقره در محلول آب و جوش شیرین می تواند تیرگی ها و لکه های آن را فوراً از بین ببرد، اما این ترکیب بسیار سخت و سابنده بوده و می تواند باعث گردد پتینه آن از بین رفته و بعد از آن سریع تر تیره گردد. بهتر است وسایل نقره تان را برای تمیزکاری به یک کارشناس حرفه ای بسپارید.

هر چیزی که درز و شکاف های عمیق دارد

جوش شیرین بعد از خشک شدن، ردی سفید و خاک مانند از خود به جا می گذارد. بنابراین شما هرگز نباید برای تمیز کردن سطوحی که درز و شکاف دارند، مثلاً کیبورد کامپیوتر، از جوش شیرین بهره ببرید چون به جامانده جوش شیرین در این درز و شکاف ها جمع خواهند شد.

پوستتان

جوش شیرین قلیاست در حالی که پوست شما تا حدودی اسیدی است. استفاده از جوش شیرین روی پوست و به طور مرتب، اسیدیته طبیعی پوست را خنثی می نماید و در نتیجه پوستتان خشک و ترک خورده خواهد شد.

موهایتان

استفاده از جوش شیرین برای موها درست مانند پوستتان، سبب از بین رفتن چربی های طبیعی موها شده و آن ها را خشک و شنماینده خواهد نمود.

طلا و وسایل طلاکاری شده

هرگز وسایلی را که از طلا ساخته شده اند با جوش شیرین تمیز نکنید. طلا فلزی بی نهایت نرم است و جوش شیرین هم یک پاک نماینده سابنده. بنابراین جوش شیرین، لایه رویی طلا را از بین می برد و باعث خراب شدن شیء طلایی خواهد شد.

پارکت چوبی

جوش شیرین می تواند مواد درزگیری را که روی پارکت های چوبی استفاده شده از بین ببرد. برای تمیز کردن کفپوش های چوبی بهتر است از پاک نماینده های مخصوصی که برای همین کار ساخته شده اند بهره ببرید.

منبع: همگردی
انتشار: 20 فروردین 1400 بروزرسانی: 20 فروردین 1400 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 891

به "باید و نبایدهای استفاده از جوش شیرین در خانه تکانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید و نبایدهای استفاده از جوش شیرین در خانه تکانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید