بورس تا زمستان بیمه شد! ، تبعات برگشت بورس برای اقتصاد

به گزارش تور سریلانکا، خبرنگاران : بازار سهام برای صعود روی دو بال حساب نموده است اما در جهت پرواز سه ریسک وجود دارد که اگر پیش روی حرکت شاخص قرار گیرد می تواند از فرایند رشد بکاهد.

بورس تا زمستان بیمه شد! ، تبعات برگشت بورس برای اقتصاد

به گزارش خبرنگاران، ظاهرا ابر و باد و مه و خورشید و فلک درکارند تا شاخص بورس را سبز پوش نگه دارند.از دولت گرفته تا سرمایه گذاران حقیقی.اتفاقات روز گذشته طوری بود که بعضی تحلیل گران بورسی هم به صدا درآمدند و نسبت شور شدن آش در بورس اعتراض داشتند.

آنها نحوه خرید بعضی سهم ها که از ارزندگی زیادی برخوردار نیستند را به نفع فرایند میان مدت بازار نمی دانستند و دل نگران نحوه راهنمایی نقدینگی و خرید بعضی نمادها بودند.

اما در معاملات دیروز در بازار سهام بورس چه اتفاقی افتاد که بعضی از مدافعان همواره در صحنه بورس هم نگران بودند دوره نقاهت بازار طولانی تر شود؟

پول های بورسی ها کجا رفت؟

در بازار دیروز برآورد شده است حدود 1900 میلیارد تومان پول وارد بورس شده باشد حدود 20 درصد از این رقم که نزدیک به 400 میلیارد تومان می شود در 5 دقیقه خاتمهی بازار وارد بورس شده و بیشتر این پول ها صرف خرید نماد خودرو(ایران خودرو)شده است.!

موضوعی وقتی جالب می شود که منشا این خرید ها ردیابی شود بخش زیادی از این پول ها از سوی سرمایه گذاران حقیقی به این نماد تزریق شده است.

به طوری که در خاتمه بازار، سهام ایران خودرو رتبه اول جذب پول مردم عادی یا همان سرمایه گذاران حقیقی را به دست آورد.

محاسبات نشان می دهد دیروز، حقیقی ها حدود 316 میلیارد تومان پول برای سهام ایران خودرو جابجا کردند.

ایران خودرو در حالی رتبه اول تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را به دست آورد که پس از چند روز بسته بودن نماد به تازگی بازگشایی شد و از همه مهم تر توانست بالاتر از نماد شرکت هایی بایستد که عمدتا صادرات محور بودند و با اتفاقات برای ارز در بازار نیما شانس اول خرید معرفی می شدند.ملی مس و فولا مبارکه که دو نماد با ارزندگی بالا در این روزها معرفی می شوند روی هم در حدود 300 میلیارد تومان جذب کردند.

بواسطه همین اتفاقات بعضی کانال ها و تحلیل گران ابراز نگرانی می نمایند که این نمادهای نوسان ساز دوباره بازار را دچار دردسر نمایند و از بازار ساز می خواهند نقش تثبیتی خود براین سهم ها را فعال تر کند.

شرکت های که از شرایط فراوری و درآمد مناسبی برخودار نیستند چگوه می توانند مورد اقبال حقیقی ها قرار بگیرند بر اساس چه چشم اندازی پول حقیقی صرف خرید سهم هایی می شود حتی امکان تقسیم سود ندارند.

به گفته بعضی تحلیل گران در خرید این سهم ها بوی بزن دروی اسشمام می شود، عده ای روی موج هیجان قیمت را بالا ببرند تا سهام خود را اصطلاحا خالی نمایند غافل از اینکه با ریزش قیمت سهام این نمادها، دوباره فضای ترس و رعب به بورس باز شود و همه زیان می نمایند.

پیش بینی بازار سهام در روز چهارشنبه

اول: در بورس امروز روی سرخ بازار نگرانی از بازگشایی بعضی نمادها است.تحلیل گران دل نگران واکنش بازار به بازگشایی بعضی نمادها مانند شستا و پالایشی ها هستند.این گروه بیم آن دارد که سهم ها با قیمت بالا باز شود و این قیمت بالا بر فرایند بازار اثر منفی بگذارد.

دوم: نحوه توزیع نقدینگی در بورس،اختلاف بعضی وزارتخانه ها از جمله نفت و اقتصاد درباره صندوق های قابل معامله و شرایط مبهم وزارت صمت از جمله ریسک های دیگر بورس برای صعود عنوان می شود.

سوم: در کنار این دو عامل،ریسک ها سیاسی و نزدیک شدن به انتخابات آمریکا هم یکی از گزینه هایی عنوان می شود که می تواند موجب فرار سرمایه گذاران ریسک گریز شود.در این حالت با بهبود شرایط بازار بعضی رو به فروش می آورند تا پول خود را بورس خارج نمایند و اگر این رفتار همانند هفته های قبل باشد می تواند ترمز حرکت بازار باشد.

اما جناح سبز بورس بر چند داده پا می فشارد و اعتقاد دارد بورس امروز نیز می تواند روز صعودی را تجربه کند اما این صعود ممکن است به قدرت دیروز نباشد.

نخست: در معاملات دیروز حدود 3 هزار میلیارد تومان صف فروش در بازار باقی ماند که حدود دو هزار میلیارد تومان آن مربوط به 20 سهم بود این رقم کمترین میزان در 20 روز اخیر بود در مقابل 30 درصد سهم های بازار به ارزش 4700 میلیارد تومان صف خرید دارند.پس از حجم صف فروش کاسته شده و این می تواند علامت مثبتی باشد.

دوم: شرکت های زیادی از دیروز آغاز به انتشار اوراق اختیار فروش تبعی نموده اند که نوعی بیمه سهام است.انتشار این اوراق از سوی سهامداران عمده می تواند به آرامش فضای بازار یاری کند و سرمایه گذاران برای خروج از بورس هیجانی رفتار ننمایند.معمولا در بازارهای یک طرفه مثل بورس ایران که سهامدار فقط از رشد قیمت سود می برد، با افت یا نوسان شدید قیمت، سهامدارها از سهم در حال افت می گیرند در این شرایط شرکت ها برای حفظ ارزش سهام و حمایت از سهامداران، اقدام به انتشار اوراق اختیار فروش می نمایند.

این اوراق به مالک آن این اختیار را می دهد که در صورت تمایل در تاریخ مشخص شده سهام خود را به قیمتی که از قبل مشخص شده به شرکت بفروشد.در واقع شرکت تضمین را بدهد تا در تاریخ مشخص شده در صورتی که قیمت سهام افت نموده باشد، این افت را تا قیمتی خاص جبران خواهد نمود، در ایران این فرآیند را به عنوان بیمه کردن سهام هم می شناسند.در روز گذشته بیشتر شرکت ها این اوراق را منتشر نموده و قیمت سهام خود در یک نرخ عملیاتی تا میانه زمستان ضمانت نموده اند.بعضی از فعالان بازار امیدوارند این اتفاقات از هیجان فروش بکاهد و فرایند بورس پایدار شود.

البته این نگاه مورد نقد تحلیل گران است و تاکید دارند افزایش قیمت ها در بورس اگر از محل رشد بهره وری و فراوری شرکت نباشد یا به بی ثباتی سایر بازارها منجر می شود یا پایدار نیست و به سمت تعادل های بنیادی خود باز می شود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 7 آبان 1399 بروزرسانی: 7 آبان 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 564

به "بورس تا زمستان بیمه شد! ، تبعات برگشت بورس برای اقتصاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورس تا زمستان بیمه شد! ، تبعات برگشت بورس برای اقتصاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید