تور قطر ارزان: توافقات دریایی و هوایی ایران و قطر به کجا می رسد؟

به گزارش تور سریلانکا، در شرایطی که وزیر راه و شهرسازی از مذاکره برای توافق دو جانبه ایران و قطر در حوزه های دریایی، ترانزیتی و هوایی اطلاع داد، باید دید که این توافقات در سفر پیش روی رییس جمهوری به این کشور همسایه امضاء خواهد شد و از حالت مطالعاتی به مرحله اجرایی می رسد؟

تور قطر ارزان: توافقات دریایی و هوایی ایران و قطر به کجا می رسد؟

همراه ما باشید و با تور قطر ارزان از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش خبرنگاران، دو شب گذشته، رستم قاسمی - وزیر راه و شهرسازی از مذاکره با همتای قطری خود در سفر به این کشور برای راه اندازی خطوط منظم کشتیرانی بین بنادر دو کشور و بعلاوه توافق برای استفاده بیشتر خطوط هوایی تجاری قطر از آسمان ایران اطلاع داد.

وی با بیان اینکه سفر به این کشور و مذاکره با همتای قطری از مدت ها قبل، پیش بینی شده بود، اضافه کرد: در سفر به این کشور راه های توسعه همکاری های تجاری و مالی دو کشور را آنالیز خواهیم کرد و امیدواریم این سفر زمینه ساز دیدارها و مذاکرات بازرگانان دو کشور در آینده نزدیک و با هدف توسعه همکاری های مالی دو کشور باشد.

شب گذشته نیز او درباره جزییات توافقات دو جانبه ایران و قطر اینگونه شرح داد که با حضور در قطر با وزیر حمل و نقل این کشور مذاکراتی مبنی بر راه اندازی خطوط منظم کشتیرانی و دریایی، حمل و نقل ترانزیتی، افزایش پروازهای دو کشور و توافق برای استفاده بیشتر از خطوط هوایی انجام شد.

وی با بیان اینکه در حوزه دریایی درباره ایجاد خط کشتیرانی منظم به ایران و قطر توافقاتی انجام گرفت، مطرح نمود: یک طرح مطالعاتی برای زیرگذر اتصال قطر به ایران نیز مورد مذاکره و بحث کارشناسانه نهاده شد و خوشبختانه با حضور رییس جمهور که وارد این کشور می شوند، چهار توافق نامه را در حضور رییس جمهوری و امیر قطر خواهیم داشت که می تواند نقش مهمی در مساله صادرات و واردات این دو کشور ایفا نماید.

وزیر راه و شهرسازی بعلاوه به موضوع تردد به قطر در جام جهانی اشاره و اظهار کرد: تردد در زمان جام جهانی و نحوه این تردد از موضوعاتی بود که امروز در دستور کار قرار دادیم.

در پی اعلام چنین جزییاتی درباره این توافق، علی اکبر صفایی - معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار کرد: توافق برای شروع مطالعات ساخت تونل زیر دریا بین ایران و قطر یکی از توافقات دو جانبه است که یک پروژه بی نظیر به شمار می رود و از بندر دیر بوشهر تا قطر خواهد بود.

وی اضافه کرد: در حال مذاکره و رایزنی هستیم و سازمان بنادر سه توافقنامه را زیر نظر وزیر راه پیش می برد تا درنهایت با حضور رییس جمهوری به امضاء برسد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه ایجاد تونل زیر زمینی قطر را به کل کشورهای شمالی، اروپا، کشورهای حوزه دریای خزر، شرق و غرب به وسیله جاده و ریل وصل می نماید، گفت: این پروژه یک تحول بزرگ برای قطر و نیز جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود تا خلیج فارس به شمال و جنوب متصل گردد و ارتباط گسترده ای با کشورهای غرب آسیا و حاشیه دریای خزر تا مدیترانه به وجود آید.

صفایی با تاکید بر اینکه توافقنامه مدنظر، گام بسیار بلندی برای دو کشور است، گفت: بخشی از این توافقنامه مربوط به حوزه دریایی و در عین حال دارای بخش جاده و ریل است و به همین علت کمیته مشترک تشکیل می گردد و زمانی که مذاکرات دو کشور به نتیجه برسد، به امضاء می رسد.

در پی انتشار این اخبار بعضی رسانه ها به گونه ای خبر را منتشر کردند که گویا این توافق به امضاء رسیده و در مراحل اجرایی واقع شده است، در حالی که مقرر شده تا رییس جمهور در سفر پیش روی خود این توافق را امضاء کند و بر اساس پیگیری های خبرنگار خبرنگاران هنوز این چهار مورد در توافقات دو جانبه در مراحل ابتدایی و مطالعاتی واقع شده است و باید در آینده چه اتفاقاتی در راستای عملی شدن آن خواهد افتاد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 اسفند 1400 بروزرسانی: 24 اسفند 1400 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 1336

به "تور قطر ارزان: توافقات دریایی و هوایی ایران و قطر به کجا می رسد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور قطر ارزان: توافقات دریایی و هوایی ایران و قطر به کجا می رسد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید