دلیل اضافه وزن و چاقی در دوران کرونا چیست؟

به گزارش تور سریلانکا، وی معتقد است که به نظر می رسد امروزه هم بدن ما به همان شکل در زمان نیاکانمان عمل می کند و در هنگام تجربه یک موقعیت تنش زا، بدن مانند حالت جنگ یا گریز عمل کرده و تمایل به مصرف مواد غذایی بیشتر برای تامین انرژی خود دارد.

دلیل اضافه وزن و چاقی در دوران کرونا چیست؟

یک روانشناس با اشاره به مطالعات بعضی محققین در مورد افزایش اضافه وزن و چاقی در دوران پاندمی کووید 19، گفت: یک مطالعه اجرا شده در برزیل نشان می دهد که قرنطینه، عادات غذایی ناسالم و مسائل مربوط به خُلق و به زیستی روانشناختی در دوران پاندمی کووید 19 با اضافه وزن و چاقی در این دوران در ارتباط است.

دکتر پیمان دوستی اظهار کرد: امروزه ما می دانیم که استرس می تواند نقش زیادی در پرخوری، کم تحرکی یا میزان قندی که بدن آزاد می کند، داشته باشد. از سوی دیگر، زمانی که هیجانات ناخوشایندی مثل اضطراب به سراغ ما می آیند، بیشتر قصد داریم به هر شکلی از دست آن ها خلاص شویم.

با این حال، تحقیقات نشان می دهند هرچقدر بیشتر بخواهیم از دست هیجانات ناخوشایندمان فرار و از آن ها اجتناب کنیم؛ اگرچه ممکن است در کوتاه مدت پیروز شویم، اما در بلند مدت بر شدت این هیجانات اضافه خواهیم کرد.

این روانشناس با بیان اینکه بعضی افراد برای رهایی از هیجانات خود به پرخوری و در بعضی مواقع خوردن غذا های چرب یا شیرین روی می آورند، درباره دلایل این رفتار توضیح داد: این امر به دلایل مختلفی روی می دهد، اما یکی از احتمال هایی که امروزه مطرح می شود مربوط به تاریخچه تکاملی ما است.

در گذشته هنگامی که اجداد ما در یک موقعیت جنگ یا گریز قرار می گرفتند، انواعی از هیجانات به نام بخشی از سیستم محافظتی فعال می شدند؛ به طوری که می توان از اضطراب به نام یک سیستم هشدار دهنده، خشم به نام یک سیستم دفاعی، ترس به نام یک سیستم بازدارنده و ... یاد کرد.

پس از سرانجام موقعیت جنگ یا گریز، نیاکان ما برای تامین انرژی از دست رفته طی جنگ یا گریز، به خوردن روی می آوردند.

وی معتقد است که به نظر می رسد امروزه هم بدن ما به همان شکل در زمان نیاکانمان عمل می کند و در هنگام تجربه یک موقعیت تنش زا، بدن مانند حالت جنگ یا گریز عمل کرده و تمایل به مصرف مواد غذایی بیشتر برای تامین انرژی خود دارد.

دوستی اضافه نمود: از سوی دیگر، می توان گفت یکی از چالش های اساسی بسکمک از ما این است که چرا به هنگام رژیم های سخت غذایی، یا بعد از یک دوره رژیم، تمایل زیادی به خوردن پیدا می کنیم. احتمالا بازهم پاسخ را باید در تکامل ما انسان ها جستجو کرد.

انسان های بدوی به طور سریع و مستمر به مواد غذایی دسترسی نداشته اند. آن ها مجبور بودند به محض اینکه به یک منبع غذایی دسترسی پیدا می کردند، تا جای ممکن خود را سیر می کردند، چرا که ممکن بود به این زودی دوباره به مواد غذایی دسترسی پیدا نکنند.

به گفته این روانشناس، به نظر می رسد مغز انسان امروزی به شیوه متفاوتی از نیاکان ما عمل نمی کند. با اینکه ما می دانیم به راحتی می توان به مواد غذایی مورد نیاز دسترسی پیدا کرد، اما به محض سرانجام یک برنامه محرومیت غذایی، مغز به شیوه اجدادمان رفتار می کند و تمایل زیادی به پرخوری پیدا می کنیم.

وی شرم از تصویر هیکل را از جمله مسائل شایع افراد دارای اضافه وزن یا چاقی دانست و ادامه داد: البته جای تعجبی هم وجود ندارد. تمسخری که این افراد تجربه می کنند، بسیار ناخوشایند است. با این حال، هیچ چیز خنده داری در این باره وجود ندارد، اما بعضی فکر می کنند با تمسخر کردن می توانند برای فرد انگیزه درست کنند تا وزن خود را کاهش دهد.

بعضی هم خودشان این تمسخر را برای خودشان ایجاد می کنند و اینگونه می خواهند ایجاد انگیزه کنند. باید بگویم این سرزنش یا تمسخر هیچ کمکی به ما نمی کند و تا زمانی که حداقل خودمان دست از این سرزنش و تمسخر برای خودمان بر نداریم، نمی توانیم در راستا تغییر عادات و سبک زندگی قدم بگذاریم چراکه انواع شیوه های خود سرزنشی و خود تمسخری برای انگیزه دادن جهت کاهش وزن، مانند این است که دستان خود را با طناب ببندیم و بخواهیم بنویسیم.

دوستی در سرانجام در مورد راه چاره های مقابله با مسائل روانشناختی پرخوری، بیان کرد: روان شناسان می توانند راه چاره هایی برای روبرو شدن کارآمد با استرس و سبک زندگی تازه را به شما پیشنهاد داده و با عضویت شما در گروه های حمایتی، به متعهدانه دنبال کردن فعالیت هایتان کمک کنند.

همچنین روان شناسان ممکن است موانع روانی احتمالی که موجب می شود شما به خاطر آن ها نتوانید برنامه زندگی تازهی دنبال کنید را شناسایی و کمک کنند تا بتوانید بر این موانع غلبه کنید.

از سوی دیگر، اما ما متوجه شده ایم که داشتن حمایت های اجتماعی می تواند تعهد ما را در دنبال کردن اهداف مان افزایش دهد، لذا داشتن افرادی در کنارمان که بتوانیم گزارشی از پیشرفت های خود به آن ها دهیم، می تواند به ما در طی کردن این چالش کمک کند.

منبع: فرادید
انتشار: 7 مرداد 1400 بروزرسانی: 7 مرداد 1400 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 1080

به "دلیل اضافه وزن و چاقی در دوران کرونا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل اضافه وزن و چاقی در دوران کرونا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید