دولت پاکستان، گلگت بلتستان را به طور رسمی ایالت اعلام می کند

به گزارش تور سریلانکا، در حالی که دولت چین چندی قبل، آغاز کار عملی راهرو اقتصادی پکن- اسلام آباد را به موقعیت بحث برانگیز گلگت بلتستان مشروط کرده بود، مقامات اسلام آباد نیز برای اعطای همه حقوق ایالتی به این منطقه توافق کرده است.

دولت پاکستان، گلگت بلتستان را به طور رسمی ایالت اعلام می کند

به گزارش دفتر منطقه ای تور سریلانکا به نقل از اکسپرس نیوز، دولت فدرال پاکستان تا اواخر ماه جاری میلادی گلگت بلتستان را به عنوان ایالت قانونی کامل یا موقت اعلام خواهد کرد که بر اساس آن، این منطقه مانند دیگر ایالت های این کشور در مجلس و همه نهادهای دولتی نمایندگی خواهد داشت.

منابع موثق به اکسپرس نیوز گفتند: کمیته تشکیل شده توسط نخست وزیر پاکستان برای ارائه موقعیت قانونی و رسمی به گلگت بلتستان روزهای گذشته در اجلاسی با اتفاق آرا توافق کردند که دولت فدرال پاکستان مانند سایر ایالت های این کشور به این منطقه نیز در مجلس و سایر نهادهای دولتی نمایندگی ارائه کند.

این منابع می افزایند: دولت فدرال پاکستان 3 گزینه در این خصوص دارد که بر اساس آن، اعلام گلگت بلتستان به عنوان یک ایالت قانونی کامل، ایالت قانونی موقت یا دولتی به سبک کشمیر آزاد تعریف خواهد شد.

کشمیر آزاد برای خود یک نخست وزیر، کابینه و مجلس دارد که جزئی از دولت اسلام آباد محسوب می شود.

دولت چین چندی قبل به پاکستان گفته بود که راهرو اقتصادی پکن- اسلام آباد زمانی آغاز به کار خواهد کرد که ایالت گلگت بلتستان به عنوان یک ایالت قانونی و رسمی از امتیازاتی مانند دیگر ایالت ها برخوردار شود.

دولت چین تاکید کرد: پکن هرگز راهرو اقتصادی را در منطقه بحث برانگیز ایجاد نخواهد کرد.

بر اساس اعلام پکن، باوجودی که پروژه راهرو اقتصادی چین و پاکستان امضا شده است اما گلگت بلتستان یک منطقه بحث برانگیز است و بنابراین، دولت پکن برای سرمایه گذاری میلیاردها دلاری در یک منطقه بحث برانگیز آمادگی ندارد.

دولت پکن هشدار داده بود: جامعه جهانی از جمله هند احتمال دارد که در صورت عدم به رسمیت شناختن ایالت گلگت بلتستان معترض شود و این پروژه ها را متوقف کند.

.

منبع: تسنیم
انتشار: 5 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 140

به "دولت پاکستان، گلگت بلتستان را به طور رسمی ایالت اعلام می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت پاکستان، گلگت بلتستان را به طور رسمی ایالت اعلام می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید