راه های مؤثر برای افزایش ضریب هوشی بچه ها

به گزارش تور سریلانکا، مغز انسان از قبل از تولد تا 4 سالگی به صورت انفجاری رشد می نماید. در حقیقت، مغز بچه ها قبل از رفتن به مهدکودک 90 درصد فرآیند رشدش را طی می نماید. این دوره از رشد مغز، یک فرصت ایده آل را برای یادگیری فراهم می نماید.

راه های مؤثر برای افزایش ضریب هوشی بچه ها

به گزارش خبرنگاران به نقل از تبیان ،هوش یک فرایند پویا است و مغز بچه ها با تجربه رشد می نماید؛ کارهایی که والدین به طور طبیعی انجام می دهند از جمله ارتباط چشمی، صحبت کردن، پاسخگویی به احتیاجهای کودک و... اولین تجربه یادگیری اساسی برای بچه ها است. روابط نزدیک و محبت برای رشد فکری فرزند شما مهم است و بچه های که احساس امنیت می نمایند، مشتاق اکتشافات هستند اما این موارد تنها جوابگوی رشد طبیعی حافظه بچه ها است و برای افزایش ضریب هوشی بچه ها راه های اساسی دیگری وجود دارد:

1- یادگیری یک ساز موسیقی

از نظر علمی ثابت شده است که یادگیری و نواختن ساز موسیقی ضریب هوشی کودک را به طور مستقیم بالا می برد زیرا موسیقی سه بخش مهم از وجود کودک یعنی عقل، احساس و جسم را به تکاپو می اندازد. مهارت موسیقی احتیاج به تمرین و استمرار دارد لذا وقتی کودک به یادگیری یک ابزار موسیقی می پردازد درگیر چالشی می گردد که مدام در زندگی ادامه خواهد داشت. موسیقی قدرت حل مسئله بچه ها را بالا می برد چون او در خلال نواختن و یادگیری موسیقی قوه تفکر خود را به کار می اندازد.

2-شرکت در کلاس های ورزش

فعالیت بدنی و جنب وجوش، رشد مغز و عملکرد شناختی کودک را تقویت می نماید. در واقع هرگونه فعالیت بدنی، ترشح اندورفین در مغز را افزایش داده و اندورفین ها باعث تقویت عملکرد و خروجی مغز می شوند.

3- انجام بازی های فکری

بازی کار کودک است. بچه ها با بازی، مهارت های اجتماعی - شناختی و کاوش در دنیای خود را یاد می گیرند. در بازی، بچه ها از لحاظ جسمی، کلامی یا ذهنی با محیط خود و سایر افراد درگیر می شوند.

بازی و اسباب بازی هایی وجود دارند که باعث تقویت هوش بچه ها می شوند، به چند نمونه از آنها اشاره می کنیم:

-معماها، بلوک ها و بازهای فکری قدرت یادگیری بچه ها را بالا می برد. محققان ادعا می نمایند که بلوک سازی، مهارت های مکانی، ریاضی و حل مسئله را بهبود می بخشد چراکه در این بازی بچه ها مدام در حال فکر کردن و تصمیم گیری برای چینش بلوک ها هستند.

- بازی جنگا نه تنها برای بچه ها بلکه برای بزرگسالان هم سرگرم نماینده و مفید است. این بازی که با 54 بلوک چوبی انجام می گردد، به تمرین بدنی و توجه بالایی احتیاج دارد و به همین منظور عملکرد مغز بچه ها را بهبود می بخشد.

- اگرچه افراط در بازی های رایانه ای می توانند تأثیرات مخربی بر روی مغر بگذارد اما استفاده کنترل شده از این بازی ها می تواند باعث تقویت مغز بچه ها گردد. در بازی های یارانه ای هماهنگی اعضای بدن کودک مانند چشم و دست افزایش پیدا می نماید و کودک بهتر می تواند حرکات را کنترل کند. همچنین بازی های کامپیوتری به بچه ها یاری می نماید تا قدرت استدلال و حل مسئله شان افزایش یابد.

- بازی های ریاضی از جمله بازی های تقویت نماینده مغز هستند. مثال: من 5 تا تیله بازی دارم. اگر 2 تا از این ها را به شما بدهم، چند تیله دارم؟ یا بیست آب نبات از فروشگاه خریدم و 3 تا از آنها را خوردم. چند آب نبات مانده است؟ بهتر است از فرزندتان بخواهید که از نظر رشد ذهنی از انگشتان دست خود استفاده نکند.

4- تنفس عمیق از راه بینی

محققان دانشگاه نورث وسترن می گویند تنفس عمیق از راه بینی مغز را تقویت می نماید. بنابراین هر روز صبح زود یا قبل از رفتن به خواب 10-15 دقیقه، این کار را با کودکتان تمرین کنید و شاهد تفاوت عملکرد ذهنی کودک خود باشید.

5- به چالش کشیدن ذهن

حافظه فرزندتان را به چالش بکشید. مثلاً پس از خواندن کتاب، از کودکتان بخواهید که داستان را به زبان خودش بازگو کند یا با استفاده از حلقه های میوه یا مهره های رنگی، الگوهایی ایجاد کنید، سپس آنها را به هم بریزید و ببینید که آیا کودکتان می تواند آنها را از نو بسازد. این فعالیت ها باعث قوی تر شدن حافظه کلامی و بصری فرزند شما می شوند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 دی 1399 بروزرسانی: 27 دی 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 722

به "راه های مؤثر برای افزایش ضریب هوشی بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های مؤثر برای افزایش ضریب هوشی بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید