ساختمان غیردولتی ایرانی در تورنتو مصادره شد

به گزارش تور سریلانکا، دادگاهی در کانادا دستور مصادره یک ساختمان غیردولتی ایران در این کشور را به نفع قربانیان حوادثتروریستی آمریکا صادر کرد.

ساختمان غیردولتی ایرانی در تورنتو مصادره شد

جهت دریافت خدمات ساخت الاچیق سیمانی طرح چوب با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به نوشته روزنامه تورنتو استار، دادگاهی در ایالت اونتاریو کانادا هفته گذشته با رد استدلال ها درخصوص مصونیت دولت ایران از مصادره اموال، طی حکمی اظهار داشت که ساختمان متعلق به مراکز فرهنگی غیردولتی ایران واقع در منطقه نورت یورک تورنتو به عنوان غرامت به قربانیان آمریکایی حوادثتروریستی اختصاص یابد.

پیش از این دادگاهی در اونتاریو به این مساله پی برده بود که خانه ای در خیابان شپرد، ساختمان تخلیه شده دیگری در اوتاوا و دو حساب بانکی به دولت جمهوری اسلامی ایران تعلق دارد.

به نوشته این روزنامه کانادایی، پرونده مربوط به این ساختمان و حکم دادگاه در حالی مطرح شده است که دولت کانادا به دنبال ازسرگیریی روابط خود با ایران است که در دولت محافظه کار پیشین این کشور در سال 2012 قطع شده بود.

قوانین فدرال به قربانیان حملات تروریستی دیگر کشورها و خانواده های شان اجازه می دهد تا در صورت اثبات ادعاهای شان، از دادگاه های کانادا برای مصادره اموال متعلق به ایران درخواست نمایند. قانون عدالت برای قربانبان تروریسم در دولت پیشین کانادا به تصویب رسید که در آن ایران و سوریه به عنوان کشورهای حامی تروریسم شناخته می شوند.

جان آدیر که وکالت تعدادی از قربانیان حوادثتروریستی را برعهده دارد، گفت: واضح است که آن ها(خانواده قربانیان) از نتایج رضایت دارند.

در میان شاکیان این پرونده، ادوارد تریسی و جوزف سیسیپیو به حضور دارند که ادعا می گردد در دهه 1980 توسط حزب الله ربوده شده اند. دادگاه های آمریکا در سال 2003 برای تریسی 18.5میلیون دلار به عنوان غرامت درنظر گرفتند، درحالی که بستگان سیسیپیو در سال 2005 به دلیل مسائل و ناراحتی های احساسی 91 میلیون دلار غرامت دریافت کردند.

بر اساس این گزارش، دعوای حقوقی درخصوص این ساختمان از دو سال پیش شروع شد. در آن موقع نماینده ای از ایران در فرآیند دادگاه حضور نداشت اما اظهار داشت که ساختمان شماره 290 در خیابان شپرد غربی در تورنتو و ساختمان شماره 2 در خیابان رابینسون واقع در اوتاوا از لحاظ قانونی متعلق به دو موسسه فعال هستند و در اختیار دولت ایران قرار ندارند.

اسناد و مدارک حاکی از آن است که ساختمان نورثیورک در سال 2005 به مبلغ 827 هزار دلار توسط بنیاد فرهنگیان خریداری شده است که مدیریت آن بر عهده فاضل لاریجانی، رایزن فرهنگی وقت سفارت ایران در کانادا بوده است. درحال حاضر ارزش این ساختمان نزدیک به 1.3 میلیون دلار برآورد شده است.

ساختمان اوتاوا نیز در سال 1998 توسط مرکز فرهنگی فاطمه به قیمت 1.6 میلیون دلار خریداری شد و در سال 2001 به بنیاد مبین انتقال یافت. اسناد و مدارک نشان می دهد که سید محمدحسین عادلی، سفیر وقت ایران در کانادا مدیر این بنیاد بوده است. طبق برآوردها درحال حاضر ارزش این ساختمان نزدیک به 3 میلیون دلار است.

بنابر اظهارات قاضی براون در سال 2014، ایران هم چنین دارای دو حساب بانکی است که غیردیپلماتیک تلقی می گردد. یکی از این حساب ها در اسکوتیوبانک با موجودی یک میلیون و 651 هزار و 942 دلار و حساب دیگر نیز در بانک آر. بی. سی با موجودی 333 هزار و 445 یورو است.

به نوشته تورنتو استار، ساختمان منطقه نورت یورک، مرکز مطالعات ایران نامیده می شده است.

منبع: خبرگزاری موج
انتشار: 26 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 164

به "ساختمان غیردولتی ایرانی در تورنتو مصادره شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساختمان غیردولتی ایرانی در تورنتو مصادره شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید