سناریوهای احتمالی این هفته قیمت سهام کدامند، هیجان ها انتها می یابد؟

به گزارش تور سریلانکا، خبرنگاران : سناریوهای قیمت سهام در کوتاه مدت در حالی از دید کارشناسان بازار سرمایه ارایه شده که هنوز معلوم نیست بورس و فرابورس در این هفته چه واکنشی به انتظارات تورمی می دهند.

سناریوهای احتمالی این هفته قیمت سهام کدامند، هیجان ها انتها می یابد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از جهانی بورس، شروین شهریاری، تحلیلگر بازارهای مالی در یادداشتی نوشت: بازار سهام در هفته گذشته شاهد نوسانات گسترده ای بود به نحوی که در شروع هفته، شاخص کل، در ادامه موج صعودی قبلی، به محدوده 1/ 2 میلیون واحد رسید اما در نیمه دوم، با انتشار اخبار متناقض درخصوص فروش صندوق سهام پالایشگاهی و نیز تعدیل انتظارات تورمی در بازارهای موازی، شاخص به زیر 2 میلیون واحد رفت تا با نزول 3درصدی، عظیم ترین افت هفتگی خود در تابستان را به ثبت برساند. در روز چهارشنبه با تکذیب اخبار مربوط توقف عرضه ETF دوم، طرف تقاضا تا حدی تقویت شد اما باز هم در نهایت، غلبه عرضه نمایندگان و تشکیل صف های فروش قابل رصد بود.

بیشتر بخوانید:

پیش بینی امروز 6 تحلیل گر بازار سرمایه از تحولات بورس تهران

پیش بینی بورس امروز/ بازی چالش سهام عدالت

در همین حال، عقب نشینی حجم معاملات از اوج قبلی 30هزار میلیارد تومانی به سطح 21 هزار میلیارد تومان در روز پایانی معاملاتی هفته قابل ملاحظه بود و ورود پول خالص جدید از سوی سرمایه گذاران حقیقی نیز پس از سه هفته رکورد بالای 10 هزار میلیارد تومان، در هفته گذشته به کمتر از 4 هزار میلیارد تومان رسید. فارغ از نوسانات پردامنه اخیر، با جمع بندی مجموع تحولات می توان گفت فضای صعودی بی محابای خرداد و تیر با تغییر روبه رو شده و احتمال سناریوهای اصلاح قیمت سهام در کوتاه مدت پر رنگ تر شده است.

بهانه شوک

موج های هیجانی و پردامنه صعودی و نزولی در بازارهای مالی معمولا از الگوهای مشابهی پیروی می نمایند. این روندها معمولا روی موج اخبار مثبت یا منفی شکل می گیرند و در اوج یا حضیض خود، با اوج خوش بینی یا بدبینی مقارن می شوند. در فاز پایانی موج صعودی یا نزولی، معمولا بازارها در اوج شنمایندگی خود قرار دارند؛ به این معنا که برای تغییر راستا به دنبال بهانه هستند. اتفاقات هفته قبل از یک لحاظ مشابهت هایی با این فضای بهانه جویی دارد.

واقعیت این است که روش فروش سهام پالایشگاه ها هیچ گونه اثر مشخصی بر ارزندگی سهام مزبور ندارد و به لحاظ بنیادین هم تاثیری بر عملیات این شرکت ها نمی گذارد. با این حال، این تصور در بخشی از فعالان بورس شکل گرفته که ورود این سهام به شکلETF موجب افزایش قیمت خواهد شد. تفسیر دیگر این تلقی آن است که فروش سهام دولتی به عموم قرار بوده با بالاترین ارزش ممکن صورت پذیرد و از این رو نرخ سهام مزبور تا زمان عرضه صندوق رشد می نماید؛ تصوراتی که با اظهارات و رویکرد رسمی مسوولان دولتی مناسبتی ندارد.

فارغ از انتقادها به ناهماهنگی ها در اعلام این خبر، این گمانه مطرح است که پس از یک رالی عظیم، بازار سهام به دنبال بهانه هایی برای ورود به فاز استراحت و تجدید قوا باشد؛ شرایطی که فعلا پیکان تمرکز انتقادها را بر موضوع فرعی عرضه یا توقف عرضه صندوق پالایشی متمرکز نموده است.

تعدیل گسترده انتظارات تورمی

پس از یک دوره زبانه کشیدن انتظارات تورمی در همه بازارهای دارایی، در روزهای اخیر نشانه هایی از عقب نشینی قیمت ها در سطح وسیع قابل مشاهده بود. در حوزه ارز آزاد، به عنوان شاخص کلیدی، نرخ ها از قله اخیر 10 درصد پایین آمده و دلار آزاد در بازه 22 تا 23 هزار تومان نشانه هایی از ثبات و پایداری را نشان می دهد. در بازار آهن به عنوان یکی از حوزه های تبدیل شده به ابزار حفظ ارزش پول، نرخ های مقاطع فولادی تا مرز 20 درصد نسبت به اوج کاهش یافته است.

در بازار مسکن نیز اولین نشانه ها از بازگشت رکود و بیرون آمدن تدریجی فایل های فروشندگان در سایت ها و بنگاه ها حکایت دارد. داد وستد خودرو هم پس از تلاطم اخیر با توقف رشد قیمت و کاهش حجم رو به روست.

در بورس هم نشانه هایی از نفس افتادگی تقاضا و افزایش نوسانات به چشم می خورد. نکته جالب دیگر این است که پس از هفته ها پیشی دریافت تقاضا و جوابگو نبودن طرف عرضه در بورس کالا، در هفته گذشته، در محصولات مهمی مانند کاتد مس، ورق فولادی و اسلب فولادی همه عرضه ها توسط خریداران جذب نشد.

از مجموع نشانه های فوق به نظر می رسد با اتخاذ سیاست های انقباضی پولی و مالی در دو ماه اخیر (شامل عرضه سهام، اوراق بدهی و ارز) سایه مخاطرات جدی ورود به فضای تورم های افسارگسیخته از سر اقتصاد ایران لااقل در کوتاه مدت دور شده است؛ فضایی که البته نیازمند ادامه اقدام های انقباضی و پایش دقیق سیاست ها توسط سکانداران مالی به منظور تداوم مهار انتظارات تورمی است.

بر همین اساس، بانک مرکزی هفته گذشته نرخ سود سپرده گذاری بانک ها نزد خود را با یک درصد افزایش به 14 درصد رساند. در زمینه اوراق ودیعه نیز، مجوز انتشار 50 هزار میلیارد تومانی اوراق با نرخ سود حدبیشتر معادل تورم از سوی شورای پول و اعتبار به بانک مرکزی داده شده که در صورت اجرا با توجه به اثر مستقیم انقباضی بر پایه پولی می تواند نقش موثری در تثبیت شرایط ناپایدار انتظارات و مهار رشد نقدینگی بگذارد.

دو چشم انداز از چین

در بین همه اقتصاد های عظیم جهان که از شیوع ویروس کرونا آسیب دیده اند عملکرد اقتصاد چین در مقایسه با رقبا استثنایی بوده است. بر این اساس، مطالعه بیشتر شاخص های فعالیت های مالی و فراوری صنعتی اژدهای زرد، نشانگر بازگشت به سطح قبل از کرونا است. بر همین اساس، واردات نفت و مواد خام چین شامل مس و سنگ آهن در مقیاس ماهانه رکوردهای جدیدی را به ثبت رسانده است.

زیر پوست این بازگشت شگفت انگیز، تعریف بسته های انبساطی پولی و مالی به چشم می خورد که ادامه دهنده همان روش قبلی تحریک مالی در این کشور است. در آخرین تحول، در ماه گذشته میلادی یک بسته جدید مالی در حزب حاکم به ارزش 5/ 4 درصد فراوری ناخالص داخلی به تصویب رسید تا بار دیگر نشانه های بازگشت به مدل افزایش بدهی و کسری بودجه (که در امسال رکورد پنج ساله اخیر را می شکند) در احیای مالی نمایان گردد؛ روندی که هر چند ممکن است در کوتاه مدت موجب رونق مالی و تحریک تقاضا گردد، اما در میان مدت، به دلیل ناپایداری ذاتی این مدل رشد، تهدیدات مهمی در زمینه ثبات رشد مالی چین از یکسو و حفظ تقاضای مواد خام و فلزات نزد اقتصاد های متکی بر تقاضای واردات چین را در بر دارد

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 12 مهر 1399 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 513

به "سناریوهای احتمالی این هفته قیمت سهام کدامند، هیجان ها انتها می یابد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سناریوهای احتمالی این هفته قیمت سهام کدامند، هیجان ها انتها می یابد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید