شرایط سفرهای نوروزی اعلام شد

به گزارش تور سریلانکا، طبق اعلام معاون گردشگری برقراری سفرهای نوروزی به حاد نشدن ویروس کرونا در کشور مشروط شده است.

شرایط سفرهای نوروزی اعلام شد

ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، درباره آخرین تصمیم های گرفته شده برای سفر در تعطیلات نوروز در گفتگویی چنین گفت:

بیش از یک ماه است که طرح سفر ایمن و هوشمند در مراجع مختلف، از وزارت بهداشت تا قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا و کمیته امنیتی و اجتماعی وزارت کشور مطرح شده و با نیروی انتظامی و وزارت راه و شهرسازی نیز رایزنی هایی اجرا شده، به هر حال موضوع حمل و نقل در سفرهای نورزی بسیار اثرگذار است. جلسات مختلفی نیز برای برطرف ابهام و پرسش و پاسخ برگزار گشت تا در نهایت، طرح را پذیرفتند و تایید کردند و قرار شد مدیریت سفر ایمن در تعطیلات نوروز 1400 با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باشد، هرچند که دغدغه هایی از بابت حاد شدن شرایط ویروس کرونا در کشور وجود دارد.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه نمود:

بنابر مذاکرات و توافق هایی که تا این مرحله اجرا شده است، فعالیت ها و خدمات مرتبط با سفر و گردشگری در تعطیلات نوروز به صورت محدود و کنترل شده خواهد بود و برقراری سفرهای نوروزی نیز مشروط بر این است که در روزهای پیش رو شرایط ویروس کرونا در کشور فوق العاده یا بحرانی نگردد.

تیموری درباره طرح سفر ایمن گفت:

کلیت طرح سفر ایمن در ستاد ملی مبارزه با کرونا تصویب شده و پیش از آن نیز در قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا تایید شده است. قرار است سفرها طبقه بندی شوند که این فرایند در اختیار و مدیریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است. بخشی از این سفرها به صورت برنامه ریزی شده و با تور خواهد بود که به وسیله دفاتر خدمات مسافرتی دارای مجوز اجرا می گردد؛ این بخش را به وسیله سامانه ثبت تور می توان مدیریت و کنترل کرد. این سامانه مدت ها است که راه اندازی شده و فقط نیروی انتظامی باید به آن اضافه گردد تا به وسیله کد رهگیری که برای هر تور صادر می گردد، سفرهای گروهی رصد گردد. در این کد که روی وسلیه نقلیه نصب می گردد، نام راهنما، آژانس و اتومبیل نیز تعیین است. اگر توری این کد را نداشته باشد، پلیس اجازه حرکت نمی دهد. این اقدام نه تنها از فعالیت تورهای بدون مجوز جلوگیری خواهد نمود که نظارت بر تورهای دارای مجوز را نیز آسان می نماید.

طبق گفته تیموری سفر نوروزی مشروط به رزرو محل اقامت و اسکان نوروزی در مدارس و کمپ ها ممنوع است. او در این رابطه اعلام کرد:

دغدغه بیشتر مربوط به سفرهایی است که مستقل و بدون برنامه ریزی انجام می گردد که برقراری این نوع سفرها به ارائه رزرو محل اقامت مشروط شده است، در این صورت می توان این سفرها را مدیریت کرد. اطلاعات تمام مراکز اقامتی مجاز نیز در سامانه جانا موجود است و مردم می توانند از این طریق محل اقامت مناسب خود را پیش از سفر، انتخاب و سپس رزرو نمایند. در واقع ما از این طریق روی شرایط ایمنی و بهداشت اقامتگاه ها نظارت می کنیم.

تیموری درباره چگونگی کنترل این دسته از مسافران که درصد بیشتری را حتما به خود اختصاص خواهند داد، شرح داد:

طرح سفر ایمن به وسیله ستاد خدمات سفر پیش خواهد رفت که در هماهنگی کامل با ستاد ملی مبارزه با کرونا برای شناسایی و معرفی مقاصد ایمن و کم خطر خواهد بود. به وسیله همین ستاد با نیروی انتظامی هماهنگی می گردد تا ضمن جلوگیری از سفر به منطقه ها پرخطرِ قرمز و نارنجی، در مبادی ورودی مجوز اقامت مسافران کنترل گردد که در صورت نداشتن تاییدیه رزرو، اجازه ورود به شهر یا استان داده نمی گردد.

معاون گردشگری گفت:

در کنار این گروه ها، افرادی هم هستند که شخصی اما با وسایل نقلیه عمومی سفر می نمایند که پیش شرط فروش بلیط به آن ها مثل حالا، استعلام از ابتلا به کرونا و داشتن رزرو محل اقامت است، به همین منظور هم رایزنی هایی با وزارت راه و شهرسازی اجرا شده است.

تیموری اعلام کرد:

انگیزه ما از تاکید برای داشتن رزرو محل اقامت این است که مردم از مکان های قابل نظارت و کنترل شده استفاده نمایند. همه تاسیسات گردشگری ملزم هستند به وسیله سامانه ماسک اطلاعات بیماران را رصد و از پذیرش مبتلایان که دوران نقاهت 14 روزه آن ها تمام نشده است، خودداری نمایند.

او بعلاوه گفت:

بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، فعالیت مدارس و کمپ های ورودی شهرها در تعطیلات نوروز 1400 ممنوع خواهد بود و امکان پذیرش مسافر در این مراکز وجود ندارد. قرار شده از هرگونه تجمع آفرینی و استقرار چادرهای مسافرتی در محل های عمومی نیز جلوگیری گردد.

معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره شیوه نظارت بر سفرهای نوروزی با توجه به محدودیت تعداد ناظران در سال های گذشته، اظهار کرد:

قرار است نظارت ها به وسیله دستگاه های عضو ستاد هماهنگی خدمات سفر به صورت تلفیقی و ترکیبی صورت گیرد. در این فاصله همه پروتکل ها و هدایت های سفر در کرونا برای تاسیسات گردشگری، راهنماها، سایت های گردشگری و موزه ها یادآوری می گردد و هم زمان کلاس های آموزشی برای شاغلان و فعالان گردشگری برگزار می گردد. سرفصل های این آموزش آماده و اعتبارات آن گرفته شده است که قرار بود بعد از تصویب طرح سفر ایمن در ستاد کرونا، اجرا گردد. نظارت، آموزش و اطلاع رسانی ضمیمه این طرح شده است.

تیموری لازمه اجرای درست این طرح در تعطیلات نوروز را همکاری همه دستگاه ها، فعالان گردشگری و بویژه مردم دانست و گفت:

این یک ماه زمان طلایی است؛ اگر خوب مدیریت گردد و با پیک کرونا روبرو نشویم، نوروز کم دغدغه ای خواهیم داشت.

او در پاسخ به اینکه آیا همراه داشتن گواهی منفی تست کرونا از شروط سفر است، گفت:

گواهی منفی تست PCR در سفرهای داخلی شرط نیست، اما برای سفرهای خارجی بنابر پروتکل های توافق شده بین کشورها ضروری و الزامی است.

تیموری در پاسخ به این سوال که با توجه به دغدغه های مطرح شده درباره کنترل سفرهای انبوه و بی برنامه، ظرفیت محدودی برای تورها، هتل ها و شهرها تعیین شده است، اظهار کرد:

این ظرفیت بر اساس پروتکل هایی که ستاد ملی مبارزه کرونا تعیین نموده، تعیین شده است.

معاون گردشگری با اعتقاد به این که ازسرگیری فعالیت های مرتبط با گردشگری در تعطیلات نوروز پس از یک سال تعطیلی و رکود، بیشتر جنبه حمایتی دارد، اظهار کرد:

فعالان گردشگری نوروز سال 99 را به خاطر کرونا و نوروز 98 را به خاطر سیل از دست داده اند، اگر فرصت عید سال جاری هم از دست برود خسارت آن ها جبران ناپذیر می گردد، برای همین دولت همراهی کرد، اما طبیعی است که دغدغه هایی از بابت خارج شدن کنترل سفرها و بحرانی شدن شرایط ویروس کرونا در کشور داشته باشد. نگاه دولت بر این است که اگر گشایشی ایجاد می گردد با هدف حمایت از کسب و کارها باشد. از طرف دیگر، یک سال است که بیشتر مردم سفر نرفته اند یا تفریحی نداشته اند، حفظ نشاط اجتماعی دغدغه دیگر دولت بود که در تایید طرح سفر ایمن در تعطیلات نوروز تاثیر داشت.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 فروردین 1401 بروزرسانی: 6 فروردین 1401 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 1348

به "شرایط سفرهای نوروزی اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط سفرهای نوروزی اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید