مغز انسان در خواب خاطرات زمان بیداری را بازپخش می نماید

به گزارش تور سریلانکا، این پالس های نورونی با هدف انتقال خاطرات جدید به بخش خاطرات دائمی و تثبیت آن در ذهن انجام می شوند. دانشمندان پیشتر مشابه چنین بازپخشی را در حیوانات مشاهده نموده بودند، اما این برای نخستین بار است که چنین امری در انسان ها دیده می گردد.

مغز انسان در خواب خاطرات زمان بیداری را بازپخش می نماید

محققان آمریکایی برای اولین بار شواهدی یافته اند که نشان می دهد مغز انسان در زمان خواب، خاطرات وقت بیداری در روز را به نمایش در می آورد.

دانشمندان با زیرنظر دریافت فعالیت ذهن در زمان خواب مشاهده کردند که مغز الگو های نورونی یکسانی با زمان رخداد های روز بازفراوری می نماید. امری که اصطلاحا بازپخش آفلاین شناخته می گردد.

این پالس های نورونی با هدف انتقال خاطرات جدید به بخش خاطرات دائمی و تثبیت آن در ذهن انجام می شوند. دانشمندان پیشتر مشابه چنین بازپخشی را در حیوانات مشاهده نموده بودند، اما این برای نخستین بار است که چنین امری در انسان ها دیده می گردد.

نتایج این این پروژه که کار مشترک دانشگاه استنفورد، بیمارستان عمومی ماساچوست، دانشگاه اوهایو و مرکز طبی ایالات رودآیلند آمریکا است روز 5 مه در نشریه سل ریپورتز منتشر شده است.

پژوهشگران برای مشاهده این فعالیت، از دو داوطلب خواستند بین دو نوبت خواب یک بازی ذهنی را که معمولا با نام سایمون شناخته می گردد شروع نمایند. در این بازی چهار پنل رنگی وجود دارد که با فشار دادن هر پنل یک صدا به گوش می رسد. شرکت نمایندگان باید با فشار بر پنل ها، صدایی که دستگاه فراوری می نماید را مجدد فراوری نمایند.

دانشمندان سپس با الکترود های متصل به مغز افراد و یک سامانه ویژه تحلیل فعالیت مغزی به نام BrainGate که پیشتر برای یاری به حرکت دادن پا ها در افراد ناتوان استفاده می شد، شرایط پالس نورون ها را بررسی کردند و به رفتار یکسان پی بردند.

محققان امیدوارند نتایج تحقیق تازه، راه را برای رمزگشایی از شیوه تشکیل خاطره در مغز هموار کند.

بیتا جاروسیه ویچ، محقق ارشد در دانشگاه استنفورد، در این باره گفت: این اولین شاهد مستقیم در انسان هاست و ما اکنون یک مدرک علمی قوی در دست داریم که نقش خواب را در این فرایند نشان می دهد. حال می توان گفت: تمامی سازوکار های تشکیل خاطره مبتنی بر بازپخش را که در تمام این دهه ها مطالعه نموده ایم، ممکن است در واقع به انسان ها نیز قابل تعمیم باشد.

منبع: یورو نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 18 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 346

به "مغز انسان در خواب خاطرات زمان بیداری را بازپخش می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مغز انسان در خواب خاطرات زمان بیداری را بازپخش می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید