منطقه ای عجیب در دنیا که متعلق به هیچ کشوری نیست!

به گزارش تور سریلانکا، بیر طویل یا بئر طویل ناحیه ای به مساحت 2060 کیلومتر مربع بین مرز سودان و مصر است که تحت قیومیت هیچ کشوری نیست. با وجود شکل چهار ضلعی این ناحیه گاهی مثلث بیر طویل نامیده می گردد.

منطقه ای عجیب در دنیا که متعلق به هیچ کشوری نیست!

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

بیر طویل به خاطر نزدیکی به محل زندگی طایفه آبابدا در ناحیه آسوان مصر، در سال 1902 تحت قیومیت دولت مصر نهاده شد. در همین زمان ناحیه مثلث حلایب از شمال و شمال شرقی بیر طویل تحت قیومیت سودان اعلام شد چون طوایف این ناحیه از اهالی سودان بودند.

این دو ناحیه در یک ناحیه چهارضلعی کوچک هم مرز بودند. اگرچه مصر همچنان این ناحیه را تحت اداره خود دارد اما این ناحیه در هیچ یک از نقشه های دولتی به عنوان بخشی از مصر تعیین نمی گردد.

کم و بیش یکی از آرزوهای هر انسانی این است که دست کم یک نقطه از این جهان هم به اسم او باشد. کشورها هم همین طور، آنها می خواهند که قلمروی حکومتشان هر روز توسعه پیدا کند. بنابراین در رسیدن به این هدف هر چه که از دستشان بیاید را انجام می دهند. اما یک نقطه روی زمین هست که هیچ کس حاضر نیست مسئولیت مالکیت آن را بر عهده بگیرد و صاحب آن باشد! عجیب به نظر می رسد اما واقعیت دارد!

بئر طویل کجاست ؟

ناحیه ای به وسعت 2060 کیلومتر مربع در آفریقا و در ساحل نیل یا دقیق تر بگوییم در مرز سودان و مصر که تحت قیومیت هیچ کشوری در جهان نیست و به شکل چهار ضلعی است که نام این زمین بیر طویل یا بئر طویل است. اگرچه که این ناحیه چهار ضلعی است اما گاهی مثلث بیر طویل هم به آن می گویند.

مصر هنوز این منطقه را تحت کنترل و اداره خود دارد ولی در هیچ نقشه دولتی بخشی از مصر به حساب نیامده است. این ناحیه از معدود نقاط جهان است که تحت قیومیت هیچ کشوری قرار نیست.

در حال حاضر بئر طویل چه سرنوشتی دارد ؟

آیا کسی حاضر شده مالکیت آن را رسما به عهده بگیرد؟ بیابانی که اگر فردی اهل طبیعت گردی و دوستدار جاذبه های صحرا و بیابان باشد قطعا آرزو می نماید که این منطقه مال او باشد تا بتواند با خیال راحت و بدون هیچ دغدغه ای در این بیابان روزگارش را سپری کند و در خلوتش کمی روح و روانش را به صحرا بسپارد و از سکوت و تنهایی و آرامش محیطش تا می تواند لذت ببرد.

اما خب این فقط در حد رویا و آرزو است و چنین چیزی برای خیلی ها میسر و ممکن نیست! جالب است بدانید که اولین بار سال 2014 بود که معلوم شد بئر طویل بی صاحب است.

اگرچه که در طی تاریخ حکومت ها کوشش زیادی کردند تا بر این منطقه ادعای مالکیت داشته باشند اما هیچ وقت این مساله میسر نشد و این دولت ها به خواست و آرزوی دیرین خود نرسیدند و تا امروز تنها سرزمین این جهان است که از دست تسلط و زیاده خواهی حکومت های استعمارگر و توسعه طلب جان سالم به در برده و از رنگ و بوی نهادهای سیاسی و حکومتی در آن خبری نیست و همچنین هیچ نیروی نظامی در آن وجود ندارد، چقدر رویایی و دل انگیز!

گویا اخیرا این سرزمین بکر و ناب صاحب پیدا نموده و مردی آمریکایی تبار به بئر طویل رفته و پرچمی را که با فرزندانش تهیه نموده بود به نشان فتح و مالکیت در آن جا قرار داده است و استقلال این سرزمین را رسما اعلام نموده و دخترش را ملکه بئر طویل معرفی نموده است. این مرد و دخترش یک شبه ره صد ساله پیموده و بدون جنگ و درگیری و خونریزی به مقام والایی رسیده و ملکه یک سرزمین بی صاحب شده.

این مرد آمریکایی هدفش از این کار را شاد کردن دخترش بیان نموده و گفته که آرزوی دختر من در زندگی اش همواره این بود که ملکه یک سرزمین باشد و من هم خواستم این آرزو را برآورده کنم!

باشگاه خبرنگاران

منبع: گردشبان
انتشار: 11 تیر 1400 بروزرسانی: 11 تیر 1400 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 1031

به "منطقه ای عجیب در دنیا که متعلق به هیچ کشوری نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منطقه ای عجیب در دنیا که متعلق به هیچ کشوری نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید