هورمون درمانی از بازگشت دوباره سرطان سینه جلوگیری می کند

به گزارش تور سریلانکا، مسوول فنی شیمی درمانی پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی گفت: هورمون درمانی بیش از 50 درصد از بازگشت دوباره سرطان سینه زنان جلوگیری می کند.

هورمون درمانی از بازگشت دوباره سرطان سینه جلوگیری می کند

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، هورمون درمانی مانند شیمی درمانی، نوعی از درمان در سرطان پستان است که سلول های سرطانی را در تمام نقاط بدن (حتی سلول هایی که از طریق جریان خون به سایر قسمت های بدن پخش شده اند) درمان می کند.

این روش درمانی بیشتر زمانی استفاده می شود که سلول های سرطانی دارای گیرنده های هورمونی (استروژنی و پروژسترونی) باشند. به عبارت دیگر این درمان در افرادی که در تومور آنها گیرنده های استروژن و پروژسترون، مثبت باشد اثر بهتری دارد.

دکتر الهام مهرآوران متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی روز سه شنبه به مناسبت ماه اکتبر، ماه اطلاع رسانی سرطان پستان در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا گفت: هورمون درمانی در مداوای بیماران سرطانی نقش مهمی دارد و یکی از روش های موثر برای مداوای این بیماران می باشند.

وی ادامه داد: هورمون درمانی معمولا بعد از انجام جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی برای این بیماران آغاز می شود، اما در برخی موارد هورمون درمانی قبل از جراحی برای کاهش اندازه توده پستان، مورد استفاده قرار می گیرد، به عبارتی با توجه به شرایط بیمار و نظر پزشک، هورمون درمانی ممکن است قبل از عمل جراحی هم انجام شود.

به گفته این متخصص انکولوژی، ایران همانند کشورهای پیشرفته دنیا از این روش درمانی و براساس روش های بین المللی استفاده می شود.

هورمون درمانی روش استاندارد دنیای

مهرآوران با یادآوری این که هورمون درمانی یکی از روش های استاندارد درمان سرطان پستان در دنیا است، شرح داد: با استفاده از این روش درمانی، از عود سرطان و یا از ایجاد سرطان جدید تا حد زیادی جلوگیری می شود.

وی در پاسخ به این سوال که با این شیوه درمانی چه مقدار طول عمر برای بیمار اضافه می شود؟ گفت: این موضوع به موارد مختلفی از جمله اندازه تومور، درگیری غدد لنفاوی، سن بیمار بستگی دارد.

متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی در فواید هورمون درمانی گفت: پیشگیری از عود بیماری، کاهش بروز سرطان در پستان سالم و کاهش توقف رشد سلول سرطانی در مراحل پیشرفته از مهمترین مزیت های این روش درمانی است.

مهرآوران، تهوع، سردرد، گرگرفتگی، دردهای ماهیچه ای و مفاصل و ناتوانی های جنسی از جمله عوارض این روش درمانی اعلام کرد و گفت: احتمال ابتلا به پوکی استخوان، آب مروارید، لخته شدن خون در وریدها و سرطان رحم در این افراد هم وجود دارد.

وی تاکید کرد که افراد قبل از هومورن درمانی از لحاظ فاکتورهای خطر مثل مصرف سیگار، چاقی، سابقه سکته قلبی، سکته مغزی و لخته شدن خون در ورید بررسی می شوند.

این متخصص با بیان این که در هورمون درمانی از 2 داروی تاموکسیفن و لتروزول بیشتر استفاده می شود، گفت که هر کدام از این داروها عوارض خاص خود را دارند که پزشک انکولوژیست مراقب است تا بیمار با کمترین عوارض طی درمان روبرو شود.

مهرآوران ادامه داد: در مورد تاموکسیفن یکی از عارضه هایی که در فواصل مراجعه بیمار باید مد نظر باشد بررسی ضخامت رحم است که با انجام سونوگرافی به صورت دوره ای (در صورت لزوم) مراقبت از بیمار صورت می گیرد و همچنین داروی لتروزول بیشتر روی استخوان ها اثر منفی دارد و بیشتر مواقع لازم است که برای جلوگیری از عوارض دارو به بیماران کلسیم و ویتامین D داده شود.

وی در پاسخ به این سوال که با وجود این عوارض چرا از این روش استفاده می شود؟ گفت: روش هورمون درمانی برای مبتلایان به سرطان پستان، بسیار ارزشمند و مفید است و مزیت های آن از عوارض نادر آن خیلی بیشتر است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 آذر 1399 بروزرسانی: 4 آذر 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 622

به "هورمون درمانی از بازگشت دوباره سرطان سینه جلوگیری می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هورمون درمانی از بازگشت دوباره سرطان سینه جلوگیری می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید