10 علامت پنهان بیماری که در پاها آشکار می شوند

به گزارش تور سریلانکا، پا یک عضو پیچیده است که بیشتر ما توجه زیادی به آن نمی کنیم و تا زمانی که دچار شکستگی، پیچ خوردگی یا کبودی نشود، نگران آن نمی شویم. این در حالی است که پاها می توانند اطلاعات زیادی در خصوص شرایط سلامتی در اختیار ما قرار دهند و ما را از ابتلا به بیماری های جدی مانند دیابت، مسائل تیروئید و بیماری قلبی مطلع نمایند. با توجه به اهمیت این موضوع، تصمیم داریم در مقاله امروز خبرنگاران مگ به آنالیز نشانه های بیماری که در پاها ظاهر می شوند، بپردازیم. ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

10 علامت پنهان بیماری که در پاها آشکار می شوند

1. پاهای خشک و پوسته پوسته شده

خشکی و پوسته پوسته شدن پاها ممکن است نشانه مسائل تیروئید باشد، به خصوص اگر استفاده از مرطوب نماینده نتواند به برطرف کردن آن یاری کند. هنگامی که عملکرد غده تیروئید (غده پروانه ای شکل در جلوی گردن) مختل می شود، نمی تواند به خوبی هورمون های تیروئید را که برای تنظیم متابولیسم، کنترل فشار خون، رشد بافت ها و بهبود فعالیت سیستم عصبی لازم هستند، فراوری کند.

به گفته پزشکان، مسائل تیروئید باعث خشکی شدید پوست می شوند و زمانی که بیمار ترک خوردگی پاها را می بیند و مرطوب نماینده ها نمی توانند خشکی پوست را در عرض چند روز درمان نمایند، باید برای اطمینان از سالم بودن غده تیروئید به پزشک مراجعه کند. شنمایندگی ناخن های پا هم می تواند نشانه بیماری های تیروئید باشد.

مسائل تیروئید شایع تر از چیزی هستند که فکرش را می کنید. بنابراین اگر این علامت هشداردهنده را مشاهده کردید، بهتر است با پزشک مشورت کنید. پزشک با معاینه بدنی، آزمایش خون و روش های تصویربرداری مسائل تیروئید را تشخیص داده و داروی مناسب را تجویز می نماید.

2. ریزش موهای روی انگشتان پا

ریزش ناگهانی موهای روی انگشتان پا می تواند نشان دهنده گردش خون ضعیف باشد که از ابتلا به بیماری شریان محیطی (PAD) ناشی می شود. پزشکان کاهش رشد موهای روی پا و مچ پا، کبودی انگشتان، پوست نازک یا براق و نبض ضعیف پا را از علائم PAD می دانند. بسیاری از مبتلایان به PAD بدون علامت هستند یا علائم آن ها خفیف است. برخی از بیماران هم در هنگام راه رفتن درد پا را تجربه می نمایند.

بیماری شریان محیطی یک بیماری شایع است که به دلیل تجمع چربی در شریان ها ایجاد می شود. در مبتلایان به این بیماری باریک شدن عروق خونی به دلیل رسوب چربی خون رسانی به پاها و بازوها را کاهش می دهد. اگرچه علائم این بیماری نامحسوس است، پزشکان می توانند نبض ضعیف پا را تشخیص دهند. بعلاوه می توانند از روش های تشخیصی مختلف برای آنالیز انسداد شریان ها و مشاهده نحوه حرکت خون در عروق خونی یاری بگیرند.

3. تأخیر در التیام زخم ها

کاهش سرعت بهبود زخم ها یکی از علائم بیماری دیابت است. قند خون کنترل نشده به اعصاب آسیب می رساند و به گردش خون ضعیف منجر می شود، بنابراین خون به مقدار کافی به تمام قسمت های بدن از جمله پاها نمی رسد. برای مثال اگر پوشیدن کفش نامناسب باعث زخم شدن پاها شود، به دلیل خون رسانی ضعیف احتمالاً پوست به سرعت بهبود نمی یابد و به این ترتیب تاول ها و زخم های دیابتی ایجاد می شوند.

بسیاری از مبتلایان به دیابت برای اولین بار به دلیل مسائل پا تشخیص داده می شوند. سایر علائم دیابت شامل سوزن سوزن شدن مداوم پاها یا بی حسی آن ها است. در صورت مشاهده این علائم به پزشک مراجعه کنید تا قند خون تان مقدار گیری شود.

4. بزرگ شدن و درد شست پا

این علامت می تواند نشان دهنده نقرس باشد. نقرس یک نوع آرتریت است که با درد، تورم و قرمزی یک یا چند مفصل معین می شود و اغلب مفصل شست پا را تحت تاثیر قرار می دهد. حمله نقرس می تواند به طور ناگهانی رخ دهد یا به دلیل درد شدید شما را از خواب بیدار کند. گاهی اوقات، مفصل آسیب دیده به قدری حساس است که حتی نمی تواند وزن ملحفه را تحمل کند.

نقرس زمانی رخ می دهد که کریستال های اورات در مفاصل انباشته می شوند. اسید اوریک ماده ای است که از تجزیه پورین ها در بدن فراوری می شود و افزایش آن در خون باعث تشکیل کریستال های اورات می شود. پورین یک ترکیب شیمیایی است که در برخی غذاها مانند گوشت قرمز، جگر و ماهی به وفور وجود دارد.

اسید اوریک به طور معمول به وسیله ادرار دفع می شود، اما گاهی اوقات بدن بیش از حد اسید اوریک فراوری می نماید یا کلیه ها اسید اوریک بسیار کمی را دفع می نمایند که این موضوع باعث افزایش اسید اوریک خون می شود. پزشک برای تسکین کوتاه مدت داروهای ضدالتهاب و برای کاهش اسید اوریک داروهایی مثل آلوپورینول را تجویز می نماید. بعلاوه ممکن است برای پیشگیری از بروز درد احتیاج باشد مقدار پورین را در رژیم غذایی خود محدود کنید.

5. خطوط قرمز در زیر ناخن پا

وجود خطوط و رگه های قرمز در زیر ناخن های پا یا دست می تواند نشان دهنده پارگی عروق خونی باشد که به این شرایط خونریزی رگه ای می گویند. اگرچه مسائلی مانند پسوریازیس، عفونت قارچی یا وارد آمدن ضربه به ناخن می توانند باعث خونریزی رگه ای شوند، اما ممکن است این علامت از ابتلا به یک بیماری نادر به نام اندوکاردیت یا عفونت پوشش داخلی قلب خبر دهد.

به گفته انجمن قلب آمریکا، افرادی که سابقه بیماری قلبی دارند بیش از دیگران در معرض ابتلا به اندوکاردیت هستند. درمان نکردن این بیماری می تواند به نارسایی قلبی منجر شود. بنابراین اگر متوجه چنین خونریزی هایی روی ناخن های پا یا ناخن های دست خود شدید و اخیراً هیچ آسیب و ضربه ای به ناخن ها وارد نشده است، برای آنالیز قلب و گردش خون خود به پزشک مراجعه کنید.

6. چماقی شدن انگشتان پا

یکی از علائمی که در انگشتان دست و پا ظاهر می شود، کلابینگ یا چماقی شدن است که می تواند با سرطان ریه، عفونت مزمن ریه و بیماری های قلبی ناشی از نقایص مادرزادی یا عفونت دریچه ها و حفره های قلب مرتبط باشد. در مبتلایان به کلابینگ کاهش اکسیژن خون باعث متورم شدن بافت می شود، درنتیجه انگشتان دست و پا گردتر و پهن تر به نظر می رسند. اگر متوجه تغییر شکل انگشتان خود شدید، حتماً برای معین شدن دلیل آن به پزشک مراجعه کنید.

7. سوراخ شدن ناخن های پا

اگر سوراخ ها، شیارها یا برآمدگی های کوچکی را در ناخن های پا پیدا کردید، ممکن است به پسوریازیس ناخن مبتلا شده باشید. اگرچه بیشتر افرادی که پسوریازیس ناخن را تجربه می نمایند پسوریازیس پوستی هم دارند، اما در 5 درصد افراد مبتلا به پسوریازیس ناخن سایر قسمت های بدن تحت تأثیر قرار نمی گیرند.

پسوریازیس یک بیماری خودایمنی است که باعث پوسته پوسته شدن و خارش پوست بدن می شود. دلیل این بیماری به طور کامل معین نشده است، اما محققان معتقدند که هم ژنتیک و هم عوامل محیطی در بروز آن نقش دارند. آب و هوای سرد و خشک، آفتاب سوختگی شدید، سیگار کشیدن و مصرف برخی از داروها باعث شعله ور شدن علائم بیماری می شوند.

اگر تا به امروز بیماری پسوریازیس در شما تشخیص داده نشده است، اما در ناخن های پایتان حفره و سوراخ مشاهده می کنید، باید آن ها را آنالیز کنید. علائم دیگر این بیماری وجود لکه های سفید و خطوط افقی در روی ناخن است. برای درمان پسوریازیس، احتمالاً پزشک کرم های موضعی یا استروئیدهای تزریقی را تجویز می نماید.

8. ناخن های قاشقی شکل

آیا گودی و فرورفتگی روی ناخن پا به قدری عمیق است که می تواند قطره آب را در خود نگه دارد؟ تحقیقات نشان می دهد که ناخن های قاشقی شکل که به نام کویلونیشیاس (Koilonychias) شناخته می شوند، معمولاً با کمبود آهن مرتبط هستند، اگرچه می توانند از سوء تغذیه، اختلالات تیروئید، لوپوس یا آسیب دیدگی هم ناشی شوند.

گاهی اوقات این علامت در نوزادان ظاهر می شود، اما در چند سال اول زندگی به حالت طبیعی برمی شود. اگر متوجه قاشقی شکل شدن ناخن های خود شدید، با پزشک تماس بگیرید تا برای معین شدن دلیل دقیق آن آزمایش خون تجویز کند.

9. وجود یک خط مستقیم در زیر ناخن پا

وجود یک خط تیره و عمودی در زیر ناخن پا ممکن است نشانه آکرال لنتیجینوس ملانوما (Acral lentiginous melanoma) یا ملانوم پنهان باشد، یعنی یک نوع سرطان پوست که در قسمت های پنهان بدن مثل کف پا و پوست زیر ناخن ظاهر می شود (سایر ملانوم های پنهان شامل ملانوم چشم و ملانوم دهان است).

این علامت یک خط سیاه است که از پایه ناخن تا انتهای ناخن ادامه دارد و علاوه بر سرطان، قارچ ها هم می توانند در بروز آن نقش داشته باشند. معمولاً قارچ به رنگ زرد مایل به قهوه ای و به صورت پراکنده در کل ناخن دیده می شود.

10. افزایش قوس کف پا

بیشتر پاهای دارای قوس زیاد با یک نوع بیماری عصبی-عضلانی مرتبط هستند. مشاهده این علامت در پا می تواند نشان دهنده یک بیماری عصبی به نام شارکو ماری توث (Charcot-Marie-Tooth) یا CMT باشد.

CMT یک اختلال ارثی است که به اعصاب محیطی (اعصابی که خارج از مغز و نخاع هستند) آسیب می زند. بعلاوه می تواند باعث تغییر در راه رفتن، بی حسی پاها، مشکل در حفظ تعادل، از دست دادن عضلات ساق پا و بعدها علائم مشابه در بازوها و دست ها شود.

کلام پایانی

پاها ابزارهای تشخیصی شگفت انگیزی هستند که می توان از آن ها به عنوان سرنخ برای پی بردن به طیف وسیعی از بیماری ها استفاده کرد. بیشتر علائمی که در پاها مشاهده می کنید، نگران نماینده نیستند و به بیماری های جدی مربوط نمی شوند؛ اما بهتر است مراقب پاهای خود باشید و در صورت مشاهده هر علامت غیرمعمول به پزشک مراجعه کنید تا شرایط سلامتی تان آنالیز شود.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: thehealthy

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 12 شهریور 1401 بروزرسانی: 12 شهریور 1401 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 1478

به "10 علامت پنهان بیماری که در پاها آشکار می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 علامت پنهان بیماری که در پاها آشکار می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید