هوش مصنوعی جایگزین متخصص رادیولوژی نیست، هوش مصنوعی وسیله کمک تشخیصی محسوب می شود

به گزارش تور سریلانکا، دبیربورد رادیولوژی با اشاره به اینکه هوش مصنوعی جایگزین متخصص رادیولوژی نیست، گفت: هوش مصنوعی به عنوان تسهیل کننده و وسیله کمک تشخیصی برای متخصصین رادیولوژی به کار می رود و نتایج بدست آمده از آن باید قبل از هر گونه اقدام پزشکی، به نظر یک متخصص رادیولوژی برسد.

هوش مصنوعی جایگزین متخصص رادیولوژی نیست، هوش مصنوعی وسیله کمک تشخیصی محسوب می شود

به گزارش گروه اجتماعی تور سریلانکا، انجمن رادیولوژی ایران، حسن هاشمی، دبیربورد رادیولوژی در رابطه هوش مصنوعی گفت: در سال های اخیر با بهره گیری از کامپیوتر و نرم افزار های جدید جهش های شگرفی در پیشرفت زمینه های مختلف علوم ایجاد شده است و فن آوری های نوین روز به روز در حال گسترش است.

وی اضافه نمود: هر بار که یک روش جدیدی ابداع، با تبلیغات و هیاهوی بسیار سعی شده که اعلام شود این بهترین روش بوده و روش های قبلی به طور کامل جایگزین خواهد شد و دیگر نیازی به آن ها نیست، ولی با گذشت زمان ثابت شد که همیشه این طور نیست و هنوز هم از روش های قدیمی در مواردی باید بهره گرفت.

دبیربورد رادیولوژی گفت: هوش مصنوعی در سال های اخیر به عنوان یک تسهیل کننده علوم به کار می رود و سرو صدای زیادی هم در عرصه علم روز ایجاد کرده است و ابتدا تصور می شد که پس از آن، دیگر نیروی انسانی متخصص نیاز نیست و با بهره گیری از هوش مصنوعی می توان بسکمک از مسائل را به تنهایی حل کرد.

وی گفت: در علوم نظری، علوم ریاضی، فیزیک و ... تا حد بسیار زیادی می توان این ادعا را ثابت کرد، اما در علوم تجربی و پزشکی ماجرا به گونه دیگر است و برای همین آن ها را علوم تجربی و پزشکی می گویند.

هاشمی بیان داشت: در علوم تجربی و پزشکی همه جیز صفر و یک نیست. مثلا امروزه برای درمان یک نوع بدخیمی خاص برای همه افراد مختلف نمیتوان از پروتکل های درمانی یکسان استفاده کرد، حتی لازم است بر اساس ژن برای او تصمیم درمانی گرفته شود یعنی یک بیماری شناخته شده یکسان در افراد مختلف درمان متفاوت خواهد شد.

وی گفت: درحوزه تصویربردرای پزشکی، هر وقت یک وسیله جدید اختراع، هیاهو شد که دیگر تجهیزات قبلی رادیولوژی تشخیصی کنار خواهد رفت. مثلا وقتی MRI آمد گفتند که جای سی تی اسکن را خواهد گرفت، ولی چنین نشد و هنوز هم از تمام روش ها نظیر رادیوگرافی ساده، سی تی، سونوگرافی و MRI برای بیماری های مختلف استفاده می شود و هیچکدام جایگزین روش های دیگر نشده است.

وی اضافه نمود: در واقع هوش مصنوعی به عنوان تسهیل کننده و وسیله کمک تشخیصی برای متخصصین رادیولوژی به کار می رود و نتایج بدست آمده از هوش مصنوعی در تصویربرداری پزشکی، باید قبل از هر گونه اقدام پزشکی، به نظر یک کارشناس خبره متخصص رادیو لوژی برسد و هوش مصنوعی هرگز جایگزین رادیولوژیست نبوده و فقط کمک تشخیصی است، در طر احی این نرم افزار و این نقشه هوش مصنوعی در ابتدا نیز حتما باید با نظر رادیولوژیست باشد.

دبیربورد رادیولوژی اظهارداشت: اخیرا گفته شده که با هوش مصنوعی برای تشخیص بیماری کرونا به رادیولوژیست نیاز نیست، غافل از اینکه ده ها بیماری ممکن است شواهدی نظیر تغییرات ریوی کرونا ایجاد بکنند که اگر تشخیص بیماری اشتباه اعلام شود، ممکن است برای بیمار مخاطره آمیز باشد.

هاشمی گفت: برای مثال اگر یک شخص با بیماری آمبولی ریه به عنوان کرونا در منزل قرنطینه شود و جان خود را از دست بدهد، پیامد های بعدی تشخیص کامپیوتری و هوش مصنوعی به عهده کیست؟ در قبال مسائل حقوقی و بیمه ها آیا کامپیوتر پاسخگوخواهد بود یا مهندس طراح هوش مصنوعی و یا پزشک معالج که با اکتفا به استفاده از هوش مصنوعی بیمار را درمان کرده است؟

وی با تاکید براینکه هوش مصنوعی جایگزین متخصص رادیولوژی نیست، اعلام کرد: هوش مصنوعی به عنوان یک وسیله کمک تشخیصی است و در مواردی که دسترسی به رادیولوژیست وجود ندارد ممکن است در بعضی زمینه ها کمک کننده باشد، اما قطعا به عنوان وسیله جایگزین متخصص رادیولوژی و یا هر رشته دیگر نخواهد بود.

هوش مصنوعی ابزار کمکی جهت تشخیص افتراقی بیماری ها

همچنین علی حکمت نیا، دبیر بورد رادیولوژی درباره موضوع هوش مصنوعی در رشته رادیولوژی گفت: هوش مصنوعی مقوله ای است که سالیان اخیر در جامعه پزشکی مورد تحقیق قرار گرفته و در همه رشته های مختلف ازجمله رادیولوژی مطرح است.

وی اضافه نمود موضوع هوش مصنوعی به هیچ عنوان جایگزین جراح متخصص داخلی، متخصص رادیولوژی و متخصص پاتولوژی ایران را نمی تواند بگیرد و نوعی وسیله کمکی در تشخیص بیماری به شمار می رود.

نایب رئیس انجمن رادیولوژی ایران ادامه داد: زمانی که پزشکی نسخه ای را برای بیمار می نویسد ممکن است دارو هایی که در قالب نسخه ارائه می دهد عوارضی را به همراه داشته باشد لذا همه دارو های ارائه شده باید توسط مراجع علمی و قانونی مورد تایید قرار گرفته باشد این موضوع در مورد هوش مصنوعی نیز به همین صورت است.

حکمت نیا با تاکید بر اینکه استفاده از هوش مصنوعی در حوزه های مختلف از جمله علم رادیولوژی باید مورد تایید مراجع علمی کشور و سطح بین الملل قرار گیرد گفت: ما به موضوع هوش مصنوعی به عنوان شاخه ای از علم احترام می گذاریم، ولی باید توجه داشت که هوش مصنوعی وسیله مطلق برای تشخیص بیماری نیست بلکه نوعی ابزار کمکی در تشخیص افتراقی محسوب می شود.

وی گفت: در کنگره رادیولوژی 2020 که در 13 آبان ماه سال 99 برگزار می شود از جمله مباحث ارائه شده موضوع هوش مصنوعی است که این مسئله توسط متخصصین و اساتید برجسته ایرانی و خارجی مورد بحث و گفتگو قرار خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 267

به "هوش مصنوعی جایگزین متخصص رادیولوژی نیست، هوش مصنوعی وسیله کمک تشخیصی محسوب می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش مصنوعی جایگزین متخصص رادیولوژی نیست، هوش مصنوعی وسیله کمک تشخیصی محسوب می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید