چرا آمار اهدای قلب در کشور پایین است؟

به گزارش تور سریلانکا، مدیرکل طرح و برنامه هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران وزارت بهداشت به آمار پایین اهدای قلب در کشور اشاره نمود و گفت: از آنجا که پیوند قلب، پیوندی خاص است، دهنده آن در کشور کمتر از سایر عضوهاست.

چرا آمار اهدای قلب در کشور پایین است؟

به گزارش تور سریلانکا به نقل از ایسنا، دکتر هومن نریمانی گفت: یکی از دلایل پایین بودن آمار اهدای قلب در کشور این است که بسیاری از افراد مرگ مغزی کارت اهدای عضو داشته اند و همه اعضا به جز قلب را اهدا می نمایند. به این ترتیب پذیرش اهدای قلب همچنان به نسبت سایر اعضا کمتر است.

به گفته نریمانی، سال گذشته 112 پیوند قلب در 8 مرکز کشور انجام شد که ما در این حوزه در زمینه هزینه های مربوط به هتلینگ و حق عمل تیم جراحی یاری می کنیم.

وی به پیوند کبد هم اشاره نمود و اضافه نمود: پیوند کبد در حال حاضر در 7 مرکز در کشور انجام می گردد و در سال گذشته 1022 پیوند کبد در کشور انجام شد.

مدیرکل طرح و برنامه هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران وزارت بهداشت اظهار کرد: کشور ما در زمینه پیوند کبد از کشورهای پیشرو محسوب می گردد. بخش پیوند بیمارستان نمازی شیراز یکی از بالاترین آمارهای پیوند کبد را در یک مرکز در سطح جهان دارد و کیفیت عملکرد و میزان بقای بیماران بالاست و با آمارهای جهانی در اروپا و آمریکا قابل مقایسه است.

نریمانی گفت: در سال 97 به طور کلی 19.8 میلیارد تومان برای انجام 4 نوع پیوند از سوی هیات امنا هزینه شد، گفت: هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران در حوزه پیوند منشا اثرات خوبی بوده است. به طوری که ما در حوزه های پیوند کبد، پیوند مغزاستخوان، پیوند کلیه و ... اقداماتی انجام می دهیم.

وی با اشاره به این که در حال حاضر در 15 مرکز کشور پیوند مغز استخوان انجام می گردد، افزود: در گذشته تعداد مراکزی که این پیوند را انجام می دادند، در حد دو سه مرکز بود، اما طی سال های اخیر مراکز مادر پیوند مغز استخوان، نیروهایی را تربیت کردند که در سراسر کشور توزیع شده اند.

نریمانی با بیان اینکه طبق استانداردهای جهانی بیماری که پیوند مغز استخوان شده است، باید 200 تا 300 کیلومتر با مرکز پیوند مغز استخوان فاصله داشته باشد تا اگر اتفاقی برایش افتاد، بتوان سریع به او رسیدگی کرد

مدیرکل طرح و برنامه هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران وزارت بهداشت بیان کرد: در سال 1397 تعداد 1143 مورد پیوند مغز استخوان در مراکز پیوند مغز استخوان کشور انجام شد که هیات امنا در سه سرفصل تامین هزینه های هتلینگ بیمارستانی، یاری به تامین بخشی از هزینه داروهای حین بستری و تامین ملزومات مصرفی اعم از ست ها و محلول های پیوند یاری نموده است.

  • مجله پیوند عضو

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-srilanka.ir شناسه مطلب: 116

به "چرا آمار اهدای قلب در کشور پایین است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا آمار اهدای قلب در کشور پایین است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید